Dodaj do ulubionych

Programowanie studia - kierunek studiów

Prawdopodobnie uczulony na światło słoneczne i interakcje międzyludzkie, ale gdybyś jakimś cudem miał okazję spojrzeć mu w oczy, na pewno zatroszczyłbyś się o kondycję jego spojówek, nadwyrężonych od dni (i nocy) spędzonych przed monitorem. W modzie wyznacza nowe trendy: sprany tiszert, koszula w kratę, w chłodniejszych porach sweter, zarost pielęgnowany raczej z braku czasu niż z przywiązania do mód i okulary w rogowej oprawie – im więcej odcisków palców noszą na szkłach, tym bliższe są prawdy o tym stereotypowym wizerunku. Dotyczy on oczywiście programistów, których postrzegamy właśnie w ten sposób – jako outsiderów z rzadka wychylających się poza świat własnej pracy i pasji, mało towarzyskich zapaleńców, zajmujących się dziedziną, do której dostęp ma jedynie grono wtajemniczonych osób o bardzo hermetycznych kompetencjach. Nie trzeba tęgich głów by stwierdzić, że każda etykieta, więc również ta dotycząca wizerunku i umiejętności programisty, może, ale nie musi przystawać do rzeczywistości. Wachlarz predyspozycji, które powinna wykazywać osoba chcąca zajmować się programowaniem, nie jest wyimkiem z wiedzy tajemnej i wielu z nas odnalazłoby w sobie przynajmniej kilka cech przydatnych w tym zawodzie – umiejętność myślenia analitycznego, skutecznego rozwiązywania problemów i przewidywania możliwości ich pojawienia się z wyprzedzeniem pozwalającym na analizę sytuacji.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zależy Ci na zdobyciu nowoczesnej wiedzy informatycznej ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy z zakresu zaawansowanego programowania, chcesz zdobyć wykształcenie, które wciąż jest przepustką do sprawnego funkcjonowania na rynku pracy, bezbłędnie analizujesz problemy, języki programowania nie brzmią dla Ciebie złowrogo i obco a swoje umiejętności informatyczne chętnie połączyłbyś z kompetencjami biznesowymi, zarządczymi i społecznymi, studia na kierunku programowanie mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zostaniesz wtajemniczony w tajniki współczesnego programowania, uwzględniające podstawowe zagadnienia, takie jak forma pisania programów (syntaktyka i semantyka języków programowania) oraz złożone problemy: od programowania na poziomie systemu operacyjnego, do tworzenia aplikacji w środowisku sieciowym, wykorzystywanych potem przez różnorodne podmioty, chociażby przez sektor biznesowy. Weźmiesz udział w zajęciach poświęconych bazom danych – nauczysz się gromadzić dane oraz przetwarzać je i wykorzystywać w praktyce. W Twojej naukowej optyce znajdzie się również grafika komputerowa, zagadnienia związane z rozwojem sztucznej inteligencji oraz systemy komputerowe i operacyjne. Nauczysz się pracować przy projektach zespołowych i analizować społeczne problemy informatyki, przyjrzysz się komunikacji na linii człowiek-komputer oraz zasadom komunikacji międzykulturowej i komunikacji w biznesie, które będziesz mógł wykorzystać podejmując pracę w międzynarodowych firmach i korporacjach. Wreszcie – poznasz najważniejsze języki i paradygmaty programowania, katalog i możliwości wykorzystania narzędzi CASE oraz zaawansowane technologie programowania, które pozwolą Ci już na etapie akademickim, stanąć przed próbką zawodowych wyzwań programisty.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku programowanie? Programiści to wciąż najbardziej pożądani specjaliści branży IT, nie będziesz miał więc problemu ze znalezieniem pracy, ale musisz być gotowy na zmierzenie się z próbą mądrego skonkretyzowania swojej drogi zawodowej. Opcji jest wiele: z powodzeniem sprawdzisz się w roli projektanta aplikacji mobilnych, analityka danych odpowiedzialnego również za przetwarzanie i ochronę informacji czy grafika komputerowego. Absolwenci programowania bardzo często znajdują zatrudnienie przy projektowaniu systemów informatycznych i zarządzaniu ich rozwojem, tworzeniu oprogramowania lub kodu źródłowego. Jeśli nie zdecydujesz się na ścieżkę zawodową związaną z zagadnieniami technicznymi, będziesz mógł zastanawiać się nad podjęciem pracy w charakterze menadżera, team leadera i dyrektora IT – rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz zdolność szybkiego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji ułatwią Ci z pewnością start na tym polu zawodowym.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek programowanie na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: przyjęcie na studia na kierunku programowanie odbywa się na podstawie dokonania przez kandydata rejestracji on-line, złożenia kompletu wymaganych dokumentów oraz uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PROGRAMOWANIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE PROGRAMOWANIE JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Jednostka prowadząca

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku mechatronika

Pokaż więcej
Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska

Jednostka prowadząca

Informatyka przemysłowa stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku • 4 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku informatyka przemysłowa

Akademia Morska w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Collegium Da Vinci w Poznaniu

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 4 lata • 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Dolnośląska Szkoła Wyższa

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Jednostka prowadząca

Matematyka w technice stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku matematyka w technice

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Informatyka przemysłowa stopień: (I)  (II), czas trwania: 1,5 roku • 4 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka przemysłowa

Pokaż więcej
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 3,5 roku • 2 lata • 1,5 roku lub 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne, online
Pokaż więcej
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Jednostka prowadząca

Gospodarka miejska i nieruchomości stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku gospodarka miejska i nieruchomości

Pokaż więcej

Programowanie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku programowanie

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku programowanie?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • tajników nowoczesnego programowania: syntaktyki i semantyki języków programowania, programowania na poziomie systemów komputerowych oraz tworzenia rozbudowanych aplikacji w środowisku sieciowym
 • zarządzania bazami danych: gromadzenia i przetwarzania danych oraz wykorzystywania ich w praktyce
 • podstaw grafiki komputerowej

Jak wyglądają studia na specjalizacji programowanie?

 

1. Typ i tryb studiów

Specjalizację programowania można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższym kierunku będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami informatycznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

W ramach specjalności programowanie, realizowanej na wielu kierunkach studiów, zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk matematycznych, technicznych oraz przede wszystkim, informatycznych. W planie zajęć zazwyczaj będą znajdować się następujące przedmioty powiązane z tą tematyką:

 • Podstawy ekonomii
 • Podstawy zarządzania
 • Systemy operacyjne
 • Sieci komputerowe

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na powyższą specjalizacje, przede wszystkim skupią się na doskonaleniu kompetencji z zakresu informatyki. W ramach licznych warsztatów nauczysz się wybranych języków programowania. Ponadto poznasz zasady projektowania systemów informatycznych oraz tworzenia zaawansowanych baz danych. Studenci rozwiną także zdolności z zakresu programowania aplikacji mobilnych i stron internetowych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle cenne doświadczenie zawodowe.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

W zależności od uczelni studia pierwszego stopnia na specjalizacji programowanie będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów lub trzy i pół roku czyli siedem semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata lub inżyniera. Natomiast studia drugiego stopnia trwają trzy lub cztery semestry i kończą się nadaniem tytułu magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku programowanie?

Absolwent kierunku programowanie znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • projektant aplikacji mobilnych
 • analityk danych zajmujący się również przetwarzaniem i ochroną informacji
 • grafik komputerowy
 • projektant systemów informatycznych
 • projektant oprogramowania i narzędzi multimedialnych
 • twórca kodu źródłowego
 • menadżer, team leader lub dyrektor w branży IT
 • front end developer w firmach, korporacjach lub agencjach marketingowych

Zobacz inne kierunki Informatyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU PROGRAMOWANIE

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PROGRAMOWANIE

Komentarze (0)