Reżyseria filmowa i telewizyjna

Reżyseria filmowa i telewizyjna

Reżyseria filmowa i telewizyjna - kierunek studiów

Gdyby zabrać mu wyjątkową wrażliwość na obraz, pewnie mógłby zostać pisarzem – w końcu jest opowiadaczem, a umiejętność wciągającego prowadzenia historii wymienia się jako jedną z żelaznych kompetencji przydatnych w tym zawodzie. Kiedy w ferworze opowiadania znajdzie miejsce na rozwinięcie aktorskich skrzydeł wybranej przez siebie obsady, zdoła nadać znaczenie formie – zdjęciom, montażowi, oprawie muzycznej a swoim dziełem wyznaczy nowe ścieżki w dziedzinie kinematografii, możemy mówić o artyście, który każdy film oznacza pieczęcią swojego stylu, rozpoznawalnego i docenianego przez odbiorców. W czasach, które usuwają w cień rolę tego „filmowego dyrygenta”, dając pierwszeństwo producentom, opłacalności oraz aktorskiej samowolce, zdobycie reżyserskiego wykształcenia staje się nie tylko realizacją planów o opowiadaniu historii poprzez film, ale także pewnego rodzaju misją, która ma na celu ponowne oświetlenie postaci reżysera jasnym snopem światła, przypomnienie o tym, jak dużo zależy od osoby, która ma coś do powiedzenia o otaczającym nas świecie a robi to w piękny i wciągający sposób.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli świat kina zawsze był dla Ciebie przestrzenią godną nieustannej poznawczej eksploracji, szczególnie zaś interesuje Cię opowiadanie historii za pomocą narzędzi filmowych, uważasz, że odnalazłbyś się w branży medialnej, a zawodową przygodę z telewizją wpisałeś na listę swoich marzeń już w dzieciństwie, jesteś kreatywny i chcesz dzielić się ze światem swoją wrażliwością oraz opinią na temat ludzi i zdarzeń, lubisz pracować z ludźmi i to wspólnie z nimi chciałbyś tworzyć niezapomniane obrazy, odpowiadając za kierowanie złożonym zespołem artystycznych indywidualności, studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna z pewnością okażą się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Dzieło filmowe stanie się dla Ciebie przestrzenią twórczej eksploracji i przyjrzysz się mu z wielu różnych perspektyw: opanujesz podstawy montażu filmowego, dowiesz się czym jest narracja filmowa i jak nad nią pracować, odkryjesz czym różni się praca reżysera przy tworzeniu filmu dokumentalnego od tej, którą należy włożyć w powstanie produkcji fabularnej. Zostaniesz przygotowany do pracy z aktorem, poznasz tajniki sztuki operatorskiej oraz technologii dźwięku, dowiesz się jak przygotować scenografię spełniającą wymagania dzieła lub widowiska, dobrać kostiumy, dekorować wnętrze na potrzeby konkretnych ujęć i scen. W Twojej pracy bardzo ważną rolę odegra erudycja i rozeznanie w różnorodnych kontekstach kulturalnych, przejdziesz więc kurs filozofii, historii filmu, historii sztuki, literatury powszechnej oraz najnowszych trendów i kierunków rozwoju w polskiej literaturze współczesnej. To właśnie w zasobach dzieł klasyków oraz twórców najnowszej kultury będziesz w stanie znaleźć wiele inspiracji i umieścić swoją przyszłą praktykę twórczą w tradycji artystycznej. Opanujesz także podstawy promocji, reklamy i komunikacji obowiązujących w branży filmowej, zbliżysz się do świata teatru dzięki zajęciom z propedeutyki dramatu oraz teatralnym improwizacjom a praktyczne umiejętności związane z produkcją filmów uzupełnisz o znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna? To kierunek, który w kompleksowy sposób przygotuje Cię do pracy reżysera filmowego. Dzięki wielu praktycznym zajęciom oraz programowi nauczania nastawionemu na szczegółowe zaznajomienie studenta z tajnikami produkcji filmu (na każdym jego etapie), absolwenci reżyserii filmowej i telewizyjnej bardzo szybko odnajdują swoją reżyserską ścieżkę i rozpoczynają pracę na konto artystycznej dojrzałości i rozpoznawalnego stylu – często już w trakcie studiów. Z powodzeniem sprawdzisz się także jako pracownik branży reklamowej, reżyser teatralny lub scenarzysta/adaptator wspierający swoimi umiejętnościami przemysł rozrywkowy. Absolwenci reżyserii filmowej i telewizyjnej bardzo często decydują się również na pracę w instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej, wybierają karierę menedżerów kultury, producentów filmowych, piastują stanowiska kierownicze w teatrach lub wiążą swoje zawodowe losy ze studiami produkcji filmowej/telewizyjnej oraz instytucjami samorządowymi i państwowymi, które działają na rzecz rozwoju sztuki filmowej – w Polsce i za granicą.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Proces rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna składa się z 4 etapów. Egzamin wstępny, czteroetapowy: etap I - preselekcja teczek kandydatów, etap II - rozmowy z kandydatami dopuszczonymi do II etapu, etap III - zadania praktyczne, dokumentalne i fabularne, dla kandydatów dopuszczonych do III etapu, etap IV - rozmowa końcowa z kandydatami dopuszczonymi do IV etapu.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK REŻYSERIA FILMOWA I TELEWIZYJNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku reżyseria

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU REŻYSERIA FILMOWA I TELEWIZYJNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Nic nie znaleziono

  Zobacz inne kierunki Artystyczne

  Typ studiów
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Wiedza, którą zdobędziesz, studiując reżyserię filmową i telewizyjną?

  Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • podstaw montażu filmowego
  • podstaw narracji filmowej
  • reżyserii filmu fabularnego i dokumentalnego
  • podstaw pracy z aktorem
  • tajników sztuki operatorskiej
  • muzyki filmowej, struktury ścieżki dźwiękowej oraz podstaw technologii dźwięku
  • scenografii filmowej, dobierania kostiumów i dekorowania wnętrz na potrzeby konkretnych ujęć i scen
  • podstaw scenopisarstwa
  • podstaw filozofii
  • historii filmu
  • historii sztuki
  • literatury powszechnej oraz współczesnych trendów i kierunków rozwoju literatury polskiej
  • podstaw promocji, reklamy i komunikacji właściwych dla branży filmowej
  • znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie
  • propedeutyki dramatu oraz improwizacji teatralnych

  Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna?

  Absolwent kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • reżyser filmowy i telewizyjny
  • asystent reżysera lub drugi reżyser
  • reżyser teatralny
  • branży reklamowej i marketingowej
  • przemyśle rozrywkowym
  • scenarzysta
  • adaptator
  • instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej
  • menadżer kultury
  • producent filmowy
  • dyrektor teatru
  • pracownik studiów filmowych lub telewizyjnych
  • pracownik instytucji samorządowych i państwowych zaangażowanych w rozwój i promowanie sztuki filmowej

  MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU REŻYSERIA FILMOWA I TELEWIZYJNA

  Komentarze (0)