Reżyseria filmowa i telewizyjna

Reżyseria filmowa i telewizyjna

Reżyseria filmowa i telewizyjna - kierunek studiów

Gdyby zabrać mu wyjątkową wrażliwość na obraz, pewnie mógłby zostać pisarzem – w końcu jest opowiadaczem, a umiejętność wciągającego prowadzenia historii wymienia się jako jedną z żelaznych kompetencji przydatnych w tym zawodzie. Kiedy w ferworze opowiadania znajdzie miejsce na rozwinięcie aktorskich skrzydeł wybranej przez siebie obsady, zdoła nadać znaczenie formie – zdjęciom, montażowi, oprawie muzycznej a swoim dziełem wyznaczy nowe ścieżki w dziedzinie kinematografii, możemy mówić o artyście, który każdy film oznacza pieczęcią swojego stylu, rozpoznawalnego i docenianego przez odbiorców. W czasach, które usuwają w cień rolę tego „filmowego dyrygenta”, dając pierwszeństwo producentom, opłacalności oraz aktorskiej samowolce, zdobycie reżyserskiego wykształcenia staje się nie tylko realizacją planów o opowiadaniu historii poprzez film, ale także pewnego rodzaju misją, która ma na celu ponowne oświetlenie postaci reżysera jasnym snopem światła, przypomnienie o tym, jak dużo zależy od osoby, która ma coś do powiedzenia o otaczającym nas świecie a robi to w piękny i wciągający sposób.

Jeśli świat kina zawsze był dla Ciebie przestrzenią godną nieustannej poznawczej eksploracji, szczególnie zaś interesuje Cię opowiadanie historii za pomocą narzędzi filmowych, uważasz, że odnalazłbyś się w branży medialnej, a zawodową przygodę z telewizją wpisałeś na listę swoich marzeń już w dzieciństwie, jesteś kreatywny i chcesz dzielić się ze światem swoją wrażliwością oraz opinią na temat ludzi i zdarzeń, lubisz pracować z ludźmi i to wspólnie z nimi chciałbyś tworzyć niezapomniane obrazy, odpowiadając za kierowanie złożonym zespołem artystycznych indywidualności, studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna z pewnością okażą się tym, czego szukasz.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Dzieło filmowe stanie się dla Ciebie przestrzenią twórczej eksploracji i przyjrzysz się mu z wielu różnych perspektyw: opanujesz podstawy montażu filmowego, dowiesz się czym jest narracja filmowa i jak nad nią pracować, odkryjesz czym różni się praca reżysera przy tworzeniu filmu dokumentalnego od tej, którą należy włożyć w powstanie produkcji fabularnej. Zostaniesz przygotowany do pracy z aktorem, poznasz tajniki sztuki operatorskiej oraz technologii dźwięku, dowiesz się jak przygotować scenografię spełniającą wymagania dzieła lub widowiska, dobrać kostiumy, dekorować wnętrze na potrzeby konkretnych ujęć i scen. W Twojej pracy bardzo ważną rolę odegra erudycja i rozeznanie w różnorodnych kontekstach kulturalnych, przejdziesz więc kurs filozofii, historii filmu, historii sztuki, literatury powszechnej oraz najnowszych trendów i kierunków rozwoju w polskiej literaturze współczesnej. To właśnie w zasobach dzieł klasyków oraz twórców najnowszej kultury będziesz w stanie znaleźć wiele inspiracji i umieścić swoją przyszłą praktykę twórczą w tradycji artystycznej. Opanujesz także podstawy promocji, reklamy i komunikacji obowiązujących w branży filmowej, zbliżysz się do świata teatru dzięki zajęciom z propedeutyki dramatu oraz teatralnym improwizacjom a praktyczne umiejętności związane z produkcją filmów uzupełnisz o znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna? To kierunek, który w kompleksowy sposób przygotuje Cię do pracy reżysera filmowego. Dzięki wielu praktycznym zajęciom oraz programowi nauczania nastawionemu na szczegółowe zaznajomienie studenta z tajnikami produkcji filmu (na każdym jego etapie), absolwenci reżyserii filmowej i telewizyjnej bardzo szybko odnajdują swoją reżyserską ścieżkę i rozpoczynają pracę na konto artystycznej dojrzałości i rozpoznawalnego stylu – często już w trakcie studiów. Z powodzeniem sprawdzisz się także jako pracownik branży reklamowej, reżyser teatralny lub scenarzysta/adaptator wspierający swoimi umiejętnościami przemysł rozrywkowy. Absolwenci reżyserii filmowej i telewizyjnej bardzo często decydują się również na pracę w instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej, wybierają karierę menedżerów kultury, producentów filmowych, piastują stanowiska kierownicze w teatrach lub wiążą swoje zawodowe losy ze studiami produkcji filmowej/telewizyjnej oraz instytucjami samorządowymi i państwowymi, które działają na rzecz rozwoju sztuki filmowej – w Polsce i za granicą.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Proces rekrutacji na studia jednolite magisterskie na kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna składa się z 4 etapów. Egzamin wstępny, czteroetapowy: etap I - preselekcja teczek kandydatów, etap II - rozmowy z kandydatami dopuszczonymi do II etapu, etap III - zadania praktyczne, dokumentalne i fabularne, dla kandydatów dopuszczonych do III etapu, etap IV - rozmowa końcowa z kandydatami dopuszczonymi do IV etapu.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK REŻYSERIA FILMOWA I TELEWIZYJNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując reżyserię filmową i telewizyjną?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstaw montażu filmowego
 • podstaw narracji filmowej
 • reżyserii filmu fabularnego i dokumentalnego
 • podstaw pracy z aktorem
 • tajników sztuki operatorskiej
 • muzyki filmowej, struktury ścieżki dźwiękowej oraz podstaw technologii dźwięku
 • scenografii filmowej, dobierania kostiumów i dekorowania wnętrz na potrzeby konkretnych ujęć i scen
 • podstaw scenopisarstwa
 • podstaw filozofii
 • historii filmu
 • historii sztuki
 • literatury powszechnej oraz współczesnych trendów i kierunków rozwoju literatury polskiej
 • podstaw promocji, reklamy i komunikacji właściwych dla branży filmowej
 • znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie
 • propedeutyki dramatu oraz improwizacji teatralnych

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna?

Absolwent kierunku reżyseria filmowa i telewizyjna znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • reżyser filmowy i telewizyjny
 • asystent reżysera lub drugi reżyser
 • reżyser teatralny
 • branży reklamowej i marketingowej
 • przemyśle rozrywkowym
 • scenarzysta
 • adaptator
 • instytucjach kultury wspierających rozwój sztuki filmowej
 • menadżer kultury
 • producent filmowy
 • dyrektor teatru
 • pracownik studiów filmowych lub telewizyjnych
 • pracownik instytucji samorządowych i państwowych zaangażowanych w rozwój i promowanie sztuki filmowej

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU REŻYSERIA FILMOWA I TELEWIZYJNA

Komentarze (0)