Mimo, że wielu z nas codziennie mija olbrzymie samochody na drogach. niewielu jednak domyśla się skąd i dokąd one zmierzają. Czy jadą z towarami by zapełnić półki świeżym chlebem? A może właśnie wiozą potrzebne lekarstwa do aptek? Któż z nas zastanawiał się, jak działa i funkcjonuje logistyka? Z czym dokładnie wiąże się ta dziedzina wiedzy?
Na wiele z tych pytań odpowiadają uczelnie w Poznaniu, oferując swoim przyszłym studentom właśnie ten kierunek. dlaczego logistyka jest taka ważna? Ponieważ dzięki niej nie brakuje nam towarów w sklepach, a szeroko pojęty transport jest dzisiaj jedną z najlepiej rozwijających się branż na świecie. Jest ona na tyle dynamiczna, że niemal każdy po zakończonych studiach na kierunku logistyka, powinien bez problemu znaleźć pracę.
Największe polskie i zagraniczne firmy wciąż szukają specjalistów w tej dziedzinie, a oferty na rynku pracy pojawiają się jak grzyby po deszczu. Dzięki temu wyżej wymienione studia, cieszą się niesłabnącą sławą oraz stałym zainteresowaniem.
Program studiów i przedmioty
Poznańskie uczelnie wyższe tak przygotowały swój program studiów, by każdy absolwent tego kierunku miał niezbędną wiedzę i potrzebne umiejętności, aby poradzić sobie w pracy o podobnym profilu. Zagadnienia dotyczące transportu spedycji i logistyki samej w sobie będą tutaj szeroko rozwijane. Główny jednak nacisk będzie kładziony na nauki ścisłe – matematykę oraz fizykę.
To właśnie te dwie dziedziny będą omawiane najbardziej szczegółowo, a profesorowie dołożą wszelkich starań, by przekazać swoim studentom jak najbardziej rozszerzoną wiedzę.
Przedmioty wdrażane przez większość uczelni w Poznaniu to:
-
Zarządzanie produktem i usługami
-
Projektowanie procesów
-
Logistyka zaopatrzenia
-
Infrastruktura logistyczna
-
Inżynieria materiałowa
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Logistyka to bardzo specyficzna dziedzina–rozwijająca się bardzo dynamicznie i nie lubiąca stania w miejscu. Taki właśnie powinien być przyszły student tego kierunku. Musi on lubić zmiany, które w późniejszej pracy będą nieodzownym elementem zagadnień logistycznych.
Bardzo ważna jest tutaj odporność na stres–wiele decyzji należy podejmować w kilku chwilach, a decyzje te mogą wpływać na całym siatkę późniejszych wydarzeń. Jedną z ważniejszych cech, jaką powinien posiadać przyszły student logistyki jest umiejętność planowania i organizacji swojej pracy. Poprzez natłok wydarzeń, można niejednokrotnie pogubić się w swoich planach i zamiarach, a dobry logistyk powinien takie wydarzenia redukować.
W branży tej bardzo ważna jest terminowość. Dotyczy to nie tylko swoich działań, ale także zlecania w pracy innym. Tak naprawdę logistyka opiera się na kalendarzu i czasie, który niestety czasami bywa bezlitosny. Kandydat na te studia, powinien także odznaczać się precyzją. Jest to niezwykle ważna cecha, jeśli młody człowiek chciałby zostać w przyszłości spedytorem. Koordynowanie dostaw, łączenie ich z nadawcą i odbiorcą, a także kalkulacja kosztów to bardzo złożone procesy, wymagające olbrzymiej precyzji.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
W trakcie studiów można dowiedzieć się jaki jest charakter procesów logistycznych, a także współczesne jej kierunki. Przyszły student pozna metody, narzędzia i techniki wykorzystywane w logistyce, a także rodzaje transportu.
Dzięki tym studiom młody człowiek będzie potrafił zarządzać małą grupą ludzi, nauczy się czym jest spedycja, udoskonalając przy tym swój warsztat. Przyszły student poznam wybrane koncepcje funkcjonowania logistyki, pod kątem ekonomicznym, społecznym i technicznym. Zrozumie także, jakie są zasady ochrony własności przemysłowej.
Umiejętności
W trakcie kształcenia student nauczy się prawidłowo interpretować zjawiska logistyczne a także zachodzące w nim procesy. Pozna, jak analizować przyczyny i jego przebieg oraz interpretować i wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną. Z
dobyte umiejętności będzie rozwijał, korzystając ze źródeł krajowych i zagranicznych oraz umiejętności te będzie pogłębiał. Studiowanie logistyki nauczy go pracy w grupie. Podczas studiów, słuchacz udoskonali swój język angielski, tak bardzo potrzebny w realizowaniu się w późniejszej pracy.
Kompetencje społeczne
Po zakończeniu studiów absolwent będzie miał świadomość swojej wiedzy i umiejętności, która ułatwi mu pozycjonowanie swojej postawy w grupie. Doskonale poradzi sobie w grupie specjalistów, a także jako samodzielny pracownik. Przyszły logistyk będzie wiedział, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, a także dowie się jak pracować pod presją czasu.
Niestraszne mu będzie podejmowanie szybkich decyzji, a co za tym idzie nabierze pewności siebie w swoich działaniach.