Uczelnie w Lublinie pragną zapewnić kandydatom komfort studiowania. Oznacza to, że studia techniczne z zarządzania i inżynierii produkcji możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Studia dzienne będą idealną opcją dla osób, które myślały o regularnych spotkaniach i systematycznej nauce. Studia zaoczne zaś warto rozważyć, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możesz studiować w tygodniu. Pamiętaj jednak, że tryb niestacjonarny jest płatny nawet na uczelniach publicznych.
1. Dla kogo ten kierunek?
Zarządzanie i inżynieria produkcji to niezwykle innowacyjny kierunek studiów, który w ofercie studiów pojawił się stosunkowo niedawno. Program kształcenia łączy w sobie wiedzę nie tylko techniczną, ale i ekonomiczną, prawniczą, a przede wszystkim menedżerską. Interdyscyplinarność nauki w zakresie zarządzani i inżynierii przyciąga do siebie wielu kandydatów na studia.
Jeśli rozważasz studia inżynierskie tego typu, musisz pamiętać o tym, że podstawy nauki w tej dziedzinie stanowią przedmioty ścisłe. Warto mieć predyspozycje kierownicze lub wykazywać skłonności do zarządzania. Inżynieria produkcji spodziewa się także umysłów kreatywnych, które nie mają problemu z kierowaniem zespołem, ale i pracą w grupie. Jeśli odnajdujesz w sobie podobne cechy, warto spróbować swoich sił na studiach technicznych w zakresie zarządzania i inżynierii produkcji.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zarządzanie i inźynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień natomiast to studia magisterskie, które trwają od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Lublinie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji to bardzo praktyczna dziedzina, która zyskuje na popularności. W Lublinie tego typu studia możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz na Politechnice Lubelskiej, zarówno na Wydziale Mechanicznym, jak i Wydziale Zarządzania. Ze względu na różnorodność uczelni programy kształcenia mogą się nieco różnić.
4. Praca po studiach
Absolwenci tego typu studiów są przygotowani do projektowania i nadzorowania procesów związanych z produkcją, eksploatacją czy logistyką, nadzorowania obiektów i systemów zarządzania, biorą także czynny udział w doradztwie technicznym i organizacyjnym w wybranym zakresie inżynierii wytwarzania.
Studenci zdobywają kompetencje menedżerskie, a także interdyscyplinarną wiedzę, która pozwala im rozwiązywać problemy dotyczące różnego rodzaju inżynierii produkcji. Zajmują się projektowaniem doborem i szkoleniem personelu, zarządzaniem finansami i kapitałem, zarządzaniem przedsiębiorstwem, zarządzaniem kosztami, marketingiem, logistyką, formułowaniem zadań, które odnoszą się do technologii zarządzania i finansów, zarządzaniem inwestycjami rzeczowymi, transferem technologii i innowacyjności. Możliwości pracy jest bardzo wiele, stąd duże zainteresowanie kierunkiem zarządzanie i inżynieria produkcji w Lublinie.
5. Program studiów i przedmioty
Przedmioty, które znajdziesz w programie kształcenia, bazują na wiedzy z zakresu matematyki, fizyki i innych ścisłych nauk pokrewnych.
W programie studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
ergonomia i bezpieczeństwo pracy oraz ochrona własności intelektualnej,
-
metody i techniki zarządzania,
-
automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych,
-
zarządzanie jakością i bezpieczeństwem,
-
napęd i sterowanie maszyn technologicznych,
-
menedżerskie systemy tekstowe i grafiki komputerowej
-
i wiele innych.
Studia w Lublinie na tego typu kierunku przewidują szereg ciekawych specjalności. Wśród nich znajdziesz na przykład: zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie i inżynierię przetwórstwa spożywczego, komputerową integrację wytwarzania. Nie każda uczelnia w Lublinie ma w swojej ofercie profile kierunkowe. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, ponieważ utworzenie się danej specjalności zależy od zainteresowania i zapotrzebowania studentów.
Absolwenci kierunku rozwijają zdolności menedżerskie. Zajmują się projektowaniem nowych i nadzorowaniem już funkcjonujących procesów i systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych, nadzorują obiekty i systemy zarządzania, zajmują się dobieraniem i szkoleniem personelu, niejednokrotnie zarządzają przedsiębiorstwem i jego finansami. Powodzenie w tym zakresie jest możliwe dzięki wszechstronnej wiedzy oraz rozwijanym umiejętnościom.