Cieszące się największym prestiżem studia w Warszawie rok rocznie przyciągają wielu kandydatów, co implikuje konieczność wdrożenia przez władze uczelni dosyć restrykcyjnych procedur rekrutacyjnych. Nic w tym dziwnego – każdy absolwent kierunków technicznych musi posiadać doskonałe predyspozycje i zdolności, które będą podstawą pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji.
Stosunkowo nowym kierunkiem, który cieszy się ogromną popularnością, jest Zarządzanie i inżynieria produkcji. To innowacyjne połączenie nauk technicznych, ekonomicznych, matematycznych oraz z dziedziny zarządzania daje przyszłym absolwentom gwarancję wykształcenia w nich wiedzy i umiejętności najbardziej pożądanych przez współczesny rynek pracy.
Czego nauczysz się w trakcie studiów
Konieczna do przyswojenia w trakcie nauki na Zarządzaniu i inżynierii produkcji wiedza może przyprawić o ból głowy. Bowiem kierunek ten uchodzi za jeden z najtrudniejszych dziedzin wiedzy, oferowanych przez uczelnie w Warszawie. Przedmiotami, na które natknie się niemal każdy student, będą: mikroekonomia, technologie informacyjne, statystyka, nauka o materiałach, mechanika, wprowadzenie do techniki, ergonomia, polityka gospodarcza oraz wiele innych, których nazwy będą jasne wyłącznie dla praktyków tego kierunku.
Dla kogo te studia
Uczelnie w Warszawie, które oferują możliwość podjęcia Zarządzania i inżynierii produkcji, stawiają na wszechstronne wykształcenie przyszłych fachowców, którzy staną przed trudnym zadaniem rozwiązania wielu technicznych problemów, z którymi boryka się współczesna gospodarka.
Pomimo faktu, że Zarządzanie i inżynieria produkcji jest kierunkiem interdyscyplinarnym, a więc zataczającym bardzo szerokie koło wokół przedmiotów swojego zainteresowania, to nie będą to studia dla każdego. Jakimi cechami wobec tego powinien dysponować idealny kandydat, który ze zdobywanej wiedzy będzie czerpał ogrom satysfakcji?
Jeśli jesteś miłośnikiem przedmiotów ścisłych, a najlepszym tego odzwierciedleniem od zawsze były wysokie stopnie, fascynuje cię świat współczesnej techniki i chciałbyś być jego częścią, od zawsze chwalono twoje wszechstronne zainteresowania, które pragniesz zgłębiać podczas nauki na studiach wyższych, a ponadto marzysz o wysokich zarobkach, to studia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie zostały stworzone właśnie dla ciebie!
Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji możesz studiować na:
Zarządzanie i inżynieria produkcjiKierunki studiów w Warszawie, które należą do kanonu nauk technicznych tak jak Zarządzanie i inżynieria produkcji, wymagają od kandydatów posiadania bardzo dobrze ugruntowanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ponadprzeciętnej zdolności do logicznego myślenia. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś dobrze przygotował się do nadchodzącego egzaminu dojrzałości i osiągnął wysokie wyniki z matematyki, fizyki oraz informatyki, gdyż są to przedmioty odgrywające główną rolę podczas procesu rekrutacji na większości uczelni w Warszawie.
Pamiętaj, że procedury związane z aplikacją mogą ulegać zmianie, więc aby nie doświadczyć rozczarowania, śledź na bieżąco aktualne ustalenia władz wybranej przez siebie uczelni lub Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Bardzo poważnie zastanawiasz się nad podjęciem studiów na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie, ale nie wiesz do końca, jakie trudności napotkasz podczas samego procesu edukacji? Nauka na tym kierunku to często nierówna walka, której wygranie gwarantuje doskonałą przyszłość zawodową.
Posiadane już kompetencje z dziedziny nauk ścisłych początkowo dobrze ugruntujesz, żeby móc poszerzać je o specyficzne zagadnienia kierunkowe na dalszym etapie edukacji. Blok zajęć teoretycznych, bez których niemożliwe byłoby zgłębianie praktyki, doskonale wprowadzą cię w tematykę studiów, uświadamiając tym samym, czy jest to odpowiedni kierunek dla ciebie.
Program studiów
Podczas warsztatowych zajęć praktycznych będziesz miał okazję obserwować pracę starszych kolegów w różnych placówkach, związanych zarówno z planowaniem, zarządzaniem zasobami i zespołami ludzkimi, jak i procesem tworzenia różnych materiałów.
Dla pierwszego członu nazwy studiowanego kierunku szczególnie ważne będzie zgłębienie przez każdego przyszłego absolwenta kompetencji interpersonalnych, pozwalających na skuteczne zarządzanie zespołami. Podczas pracy w grupie na pozycji lidera nauczysz się mądrego kierowania zespołem w sposób najkorzystniejszy dla efektu końcowego.
Lektorat z języka angielskiego da ci podstawy do rozmyślań o międzynarodowej karierze w światowych korporacjach oraz zbijaniu fortuny zapewniającej godne życie. Chyba nie masz już wątpliwości, że Zarządzanie i inżynieria produkcji to coś, nad czym warto się pochylić?
Pomimo tego, że ustalenia władz poszczególnych uczelni w sprawie szczegółowego programu danego kierunku mogą się znacznie różnić, to jedno jest pewne – niezależnie od miejsca, któremu powierzysz pieczę nad swoją edukacją, studia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie będą przebiegać dwuetapowo.
Kandydaci na studia inżynierskie pierwszego stopnia będą musieli liczyć się z koniecznością zagospodarowania trzech lub trzech i pół roku na zgłębienie potrzebnej do uzyskania tytułu inżyniera wiedzy, a tym samym uprawnień do wykonywania zawodu.
Magisterskie studia drugiego stopnia będą trwały półtora roku lub dwa lata, w zależności od posiadanego już tytułu. Edukacja musi przebiegać w ten sposób, że suma czasu poświęconego na ukończenie obu etapów studiów, ma wynosić pięć lat.
Studia inżynierskie w Warszawie odpowiadają zarówno na zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy, jak i zainteresowanie samych studentów, chcących kształcić się w kierunku, który zagwarantuje uzyskanie wszechstronnej wiedzy technicznej.
W związku z tym, że Zarządzanie i inżynieria produkcji bazuje na naukach ścisłych, pewnie domyślasz się już, że wiodącym przedmiotem w procesie rekrutacji dla większości uczelni w Warszawie będzie matematyka. Aplikanci na studia pierwszego stopnia powinni przyłożyć szczególną wagę do zgłębienia matematycznej wiedzy odpowiednio wcześnie, aby na egzaminie maturalnym wypaść jak najlepiej – chętnych z pewnością nie będzie brakowało.
Absolwenci technicznych studiów pierwszego stopnia, którzy chcieliby dalej kształcić się na Zarządzaniu i inżynierii produkcji, powinni postarać się o uzyskanie jak najlepszych ocen na dyplomie ukończenia studiów. W procesie rekrutacyjnym nie będą mogli liczyć na łagodne traktowanie, na studia dostaną się tylko najlepsi.
Tryb studiów
Zarządzanie i inżynierię produkcji w Warszawie można studiować zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Ten pierwszy gwarantuje utrzymanie pewnej ciągłości przyswajania wiedzy, jednak prawdopodobnie ciężko będzie pogodzić inne obowiązki z edukacją.
Tryb zaoczny wymusza na studentach konieczność pojawiania się na cotygodniowych zjazdach, podczas których będą oni zgłębiać bardzo duży obszar wiedzy. Niewątpliwą zaletą tego trybu jest możliwość podjęcia pracy równolegle ze zdobywaniem nowych kompetencji.
Pomimo faktu, że opisywany kierunek jest stosunkowo nowy, to wiele warszawskich uczelni postanowiło wzbogacić swoją ofertę edukacyjną o możliwość zgłębiania wiedzy inżynierskiej oraz z obszaru zarządzania. Jeśli zdecydujesz się na jedną z uczelni prywatnych, pamiętaj, że będziesz zobowiązany do uiszczania systematycznych opłat semestralnych.
Dokumentami, jakie należy okazać komisji rekrutacyjnej tuż po zakończeniu procedur aplikacyjnych, będą:
Jakiego zatrudnienia będziesz mógł szukać po studiach na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie? Bez wątpienia takiego, które odpowiadając na potrzeby współczesnego rynku pracy, zagwarantuje ci regularną gratyfikację finansową, dzięki której będziesz mógł prowadzić dostatnie życie.
W obecnych czasach prężnego rozwoju niemal wszystkich gałęzi gospodarki, a co za tym idzie, także i przedsiębiorstw, każda z firm potrzebuje wykwalifikowanych inżynierów, których zakres umiejętności nie ogranicza się wyłącznie do nauk technicznych – kompetencje z obszaru zarządzania okażą się równie cenne.
Absolwenci Zarządzania i inżynierii produkcji w Warszawie będą mogli ubiegać się także o stanowisko w administracji i firmach doradczych, jeśli tylko dobrze czują się w bezpośrednim kontakcie z klientami, a ich wrodzona charyzma i uprzejmość pozwolą na zapewnienie im jak najlepszej obsługi.
Dla abiturientów, pragnących związać swoją przyszłość z karierą naukową, bez wątpienia znajdzie się miejsce na jednym ze stanowisk w laboratoriach oraz szeroko pojętych instytucjach badawczych. Analityczność i umiejętność logicznego myślenia, przekładająca się na błyskawiczne rozwiązywanie skomplikowanych problemów będą zawsze w cenie.
Jeśli natomiast po ukończeniu Zarządzania i inżynierii produkcji w Warszawie chciałbyś uniezależnić swoją przyszłość od kapryśnego szefostwa poprzez działanie na własną rękę, będziesz mógł postarać się o założenie własnej działalności gospodarczej, w której wykorzystasz zdobyte na studiach szerokie kompetencje z obszaru zarządzania.
Interdyscyplinarność opisywanego kierunku oraz zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów studiów technicznych stworzą każdemu z nich idealną szansę na zdobycie przyszłościowego, satysfakcjonującego oraz dobrze płatnego zatrudnienia w dowolnie wybranej placówce.
Wybór wymarzonego kierunku studiów to nie lada wyzwanie, przed którym stają wszyscy maturzyści. Jako że nastoletni wiek nie sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji, wiele młodych ludzi kieruje się po poradę do starszych kolegów.
Jakub, student pierwszego roku Zarządzania i inżynierii produkcji w Warszawie, mówi:
„Od zawsze marzyłem o podjęciu studiów na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji. Nie byłem pewien, czy uda mi się dostać, jednak po wielu godzinach spędzonych na przygotowaniach do matury udało się. Nie wybrałbym innego kierunku studiów.”
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |