Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Gdy pada słowo „artysta”, w pierwszej kolejności powołujemy do życia bardzo anachroniczne skojarzenia. Przed oczami staje nam twórca oderwany od rzeczywistości, mistrz swojej hermetycznej dziedziny, który być może wie, jak posługiwać się pędzlem lub dłutem, ale ma problem z ugotowaniem wody na herbatę, a z towarzystwa ludzi korzysta tylko wtedy, kiedy naprawdę musi. Na przekór podobnym diagnozom, współczesny artysta bywa interdyscyplinarnym komentatorem życia codziennego: zmienia dookolną rzeczywistość, angażuje się w inicjatywy społeczne i lokalne, zabiera głos w istotnych tematach i tworzy projekty, które nie tylko odpowiadają na nasze potrzeby estetyczne, ale są innowacyjne, funkcjonalne i użyteczne.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli masz zdolności manualne i czujesz, że sztuka jest Twoją domeną, zależy Ci na rozwijaniu warsztatu malarskiego, ale nie chciałbyś ograniczać się do pracy z jednym artystycznym medium, interesuje Cię bycie na bieżąco z aktualnymi trendami rozwoju różnych dziedzin sztuki współczesnej, studia na kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne mogą być świetną opcją dla Ciebie.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę i umiejętności zdobędziesz w toku studiów? Twórcy kierunku postawili na samodzielność w wyborze spersonalizowanej ścieżki kształcenia, sam zdecydujesz zatem, jakie dziedziny sztuki staną się przedmiotem Twojego szczególnego zainteresowania i jaki kształt będzie miała Twoja praca dyplomowa. Oprócz praktycznych zajęć z malarstwa, będziesz miał do wyboru pracownie fotografii, grafiki ceramiki, witrażu, filmu czy rzeźby. Poznasz środki wyrazu właściwe dla każdej z tych dziedzin, dowiesz się, czym jest przekaz interdyscyplinarny i jak stworzyć spójne dzieło, przy wykorzystaniu różnych mediów. Przyjrzysz się współczesnym twórcom, kierunkom i trendom artystycznym, spoglądając jednocześnie wstecz, by zaczerpnąć historyczną wiedzę o ich źródłach. Nauczysz się korzystać z najnowszych technologii, które będziesz mógł wykorzystać do utrwalania i przekazywania swojej artystycznej wizji.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otwierają przed Tobą studia na kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne? Z wypracowanym warsztatem, znajomością współczesnych trendów w dziedzinie sztuki i pomysłem na wytyczenie własnej twórczej ścieżki, możesz zdecydować się karierę samodzielnego artysty, pracującego na rozpoznawalność własnego nazwiska. Bez problemu odnajdziesz się także na rynku pracy, stawiając na karierę projektanta, fotografa, nauczyciela sztuki, animatora kultury, pracownika domu kultury, świetlicy artystycznej czy też organizatora warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Przy rekrutacji na malarstwo i projekty interdyscyplinarne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: o przyjęciu na studia decyduje egzamin oceniający predyspozycje kandydata, rozmowa kwalifikacyjna i/lub ocena przedstawionych prac.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
tworzenia własnych dzieł i projektów artystycznych z wykorzystaniem środków wyrazu właściwych dla różnorodnych dziedzin sztuki
dorobku sztuki współczesnej (twórcy, pojęcia, trendy) i kierunków jej rozwoju
historii malarstwa i sztuk wizualnych
wykorzystania najnowszych technologii w pracy artysty
warsztatu malarskiego i rysunkowego
organizacji wystaw
struktury i sposobów funkcjonowania instytucji związanych ze sztuką i wspierających jej rozwój (galerie, muzea itd.)
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek malarstwo i projekty interdyscyplinarne jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami artystycznymi.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne: integracja sztuk i kontekstualność sztuki, malarstwo, pracownia artystyczna, rysunek, techniki i technologie malarstwa.
Osoby, które aplikują na kierunek malarstwo i projekty interdyscyplinarne, zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk artystycznych, historii oraz teorii sztuki, malarstwa oraz szeroko pojętych nauk kulturowych. Program nauczania umożliwia dużą swobodę nauczania, dzięki czemu studenci będą mogli ułożyć własną ścieżkę kształcenia z dostępnych zajęć, warsztatów oraz wykładów akademickich. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
W czasie studiów na powyższym kierunku wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się tworzyć formy malarskie, przy zastosowaniu różnorodnych technologii. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób analizować i interpretować wybrane dzieła sztuki. Studenci poznają także inne formy sztuki, takie jak film, fotografia i multimedia oraz nauczą się tworzenia interdyscyplinarnych instalacji artystycznych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia pierwszego stopnia na kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Malarstwo i projekty interdyscyplinarne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia