Malarstwo i projekty interdyscyplinarne

Malarstwo i projekty interdyscyplinarne

Malarstwo i projekty interdyscyplinarne studia - kierunek studiów

Gdy pada słowo „artysta”, w pierwszej kolejności powołujemy do życia bardzo anachroniczne skojarzenia. Przed oczami staje nam twórca oderwany od rzeczywistości, mistrz swojej hermetycznej dziedziny, który być może wie, jak posługiwać się pędzlem lub dłutem, ale ma problem z ugotowaniem wody na herbatę, a z towarzystwa ludzi korzysta tylko wtedy, kiedy naprawdę musi. Na przekór podobnym diagnozom, współczesny artysta bywa interdyscyplinarnym komentatorem życia codziennego: zmienia dookolną rzeczywistość, angażuje się w inicjatywy społeczne i lokalne, zabiera głos w istotnych tematach i tworzy projekty, które nie tylko odpowiadają na nasze potrzeby estetyczne, ale są innowacyjne, funkcjonalne i użyteczne.

Jeśli masz zdolności manualne i czujesz, że sztuka jest Twoją domeną, zależy Ci na rozwijaniu warsztatu malarskiego, ale nie chciałbyś ograniczać się do pracy z jednym artystycznym medium, interesuje Cię bycie na bieżąco z aktualnymi trendami rozwoju różnych dziedzin sztuki współczesnej, studia na kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne mogą być świetną opcją dla Ciebie.

Jaką wiedzę i umiejętności zdobędziesz w toku studiów? Twórcy kierunku postawili na samodzielność w wyborze spersonalizowanej ścieżki kształcenia, sam zdecydujesz zatem, jakie dziedziny sztuki staną się przedmiotem Twojego szczególnego zainteresowania i jaki kształt będzie miała Twoja praca dyplomowa. Oprócz praktycznych zajęć z malarstwa, będziesz miał do wyboru pracownie fotografii, grafiki ceramiki, witrażu, filmu czy rzeźby. Poznasz środki wyrazu właściwe dla każdej z tych dziedzin, dowiesz się, czym jest przekaz interdyscyplinarny i jak stworzyć spójne dzieło, przy wykorzystaniu różnych mediów. Przyjrzysz się współczesnym twórcom, kierunkom i trendom artystycznym, spoglądając jednocześnie wstecz, by zaczerpnąć historyczną wiedzę o ich źródłach. Nauczysz się korzystać z najnowszych technologii, które będziesz mógł wykorzystać do utrwalania i przekazywania swojej artystycznej wizji.

Jakie perspektywy zawodowe otwierają przed Tobą studia na kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne? Z wypracowanym warsztatem, znajomością współczesnych trendów w dziedzinie sztuki i pomysłem na wytyczenie własnej twórczej ścieżki, możesz zdecydować się karierę samodzielnego artysty, pracującego na rozpoznawalność własnego nazwiska. Bez problemu odnajdziesz się także na rynku pracy, stawiając na karierę projektanta, fotografa, nauczyciela sztuki, animatora kultury, pracownika domu kultury, świetlicy artystycznej czy też organizatora warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na malarstwo i projekty interdyscyplinarne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: o przyjęciu na studia decyduje egzamin oceniający predyspozycje kandydata, rozmowa kwalifikacyjna i/lub ocena przedstawionych prac.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK MALARSTWO I PROJEKTY INTERDYSCYPLINARNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Kierunek malarstwo i projekty interdyscyplinarne prowadzony jest przez:

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując malarstwo i projekty interdyscyplinarne?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • tworzenia własnych dzieł i projektów artystycznych z wykorzystaniem środków wyrazu właściwych dla różnorodnych dziedzin sztuki

 • dorobku sztuki współczesnej (twórcy, pojęcia, trendy) i kierunków jej rozwoju

 • warsztatu malarskiego i rysunkowego

 • historii malarstwa i sztuk wizualnych

 • wykorzystania najnowszych technologii w pracy artysty

 • organizacji wystaw

 • struktury i sposobów funkcjonowania instytucji związanych ze sztuką i wspierających jej rozwój (galerie, muzea itd.)

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne?

Absolwent kierunku malarstwo i projekty interdyscyplinarne znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • samodzielny artysta
 • organizator wystaw
 • kurator
 • kustosz
 • grafik
 • fotograf
 • projektant graficzny
 • organizator warsztatów artystycznych,
 • domach kultury
 • świetlicach środowiskowych
 • redakcjach prasowych i wydawniczych

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU MALARSTWO I PROJEKTY INTERDYSCYPLINARNE

Komentarze (0)