Malarstwo specjalność sztuka w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów
Mural, graffiti, wystawa zdjęć na głównej ulicy miasta, pomnik, performance zaangażowanej grupy artystycznej, plakat filmowy, czyli sztuka w przestrzeni publicznej. Chociaż niektóre z przejawów działalności twórczej mają za sobą bardzo długą i krętą drogę zdobywania statusu dzieł sztuki, to dziś bardzo rzadko zdarza nam się kwestionować ich artystyczną proweniencję. Czy sztuka, która wychodzi na ulicę, mieszka na placach, w pasażach, sąsiaduje z przystankiem i kioskiem ruchu, to sztuka niższa, niż ta, reprezentowana przez galeryjną kolekcję dzieł Picassa? Jakie są jej funkcje? Jakie wyzwania (organizacyjne i warsztatowe) stoją przed artystą, który chce działać kreacyjnie w przestrzeni publicznej? Odpowiedzi na te i podobne pytania poszukują Ci, którzy zdecydują się na studia na kierunku malarstwo, specjalność: sztuka w przestrzeni publicznej.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli zawsze marzyłeś o karierze artysty i chcesz rozbudować swój warsztat, fascynują Cię ludzie a przestrzeń miejska jest dla Ciebie źródłem coraz to nowszych inspiracji, chciałbyś, żeby Twoja sztuka wychodziła poza pracownię i wywierała wpływ na innych, powinieneś pomyśleć o studiach malarskich na specjalności: sztuka w przestrzeni publicznej.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku malarstwo specjalność sztuka w przestrzeni publicznej: historia sztuki i estetyki, malarstwo architektoniczne i sztuka w przestrzeni publicznej, techniki malarskie, rysunkowe i działania innowacyjne, język obcy, rysunek.
Jaki plan kształcenia realizują przyszli artyści malarze, decydujący się na ten kierunek? Jeśli również staniesz się adeptem sztuki w przestrzeni publicznej, będziesz uczestniczył w praktycznych zajęciach z malarstwa, rysunku (studyjnego i koncepcyjnego), poznasz technikę linorytu, ceramiki artystycznej oraz sztuki włókna, opanujesz umiejętności potrzebne grafikowi komputerowemu, animatorowi czy fotografowi, poznając jednocześnie historię i współczesne kierunki rozwoju każdej z tych dziedzin. Przedmiotem Twojego naukowego zainteresowania stanie się także architektura miasta, antropologia kultury, miejsca i rzeczy oraz kondycja artysty we współczesnym świecie. Przejdziesz solidny kurs teorii i filozofii sztuki i poznasz instytucje kultury, które wspierają inicjatywy artystyczne i z którym będziesz mógł związać swoje przyszłe losy jako artysta.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe oferują Ci studia na kierunku malarstwo, specjalność: sztuka w przestrzeni publicznej? Zyskujesz warsztat i kompetencje artysty malarza, który orientuje się we współczesnych trendach artystycznych, jest zaznajomiony ze środowiskiem artystycznym oraz wyposażony w umiejętność wykorzystywania nowoczesnych i tradycyjnych narzędzi, służących mu do sformułowania spójnej koncepcji artystycznej. Możesz zatem zdecydować się na karierę samodzielnego artysty lub związać swoje losy z instytucjami kultury, placówkami oświatowymi czy też agencjami reklamowymi, pracując jako projektant scenografii, autor murali, instalacji, filmów i animacji, nauczyciel sztuki, osoba prowadząca praktyczne zajęcia z rysunku, malarstwa lub fotografii, krytyk artystyczny czy też grafik komputerowy.