Geodezja i gospodarka nieruchomościami – kierunek studiów
Studia na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra inżyniera). Specyfika studiów zależy od wyboru ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami |
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia II stopnia |
Czas trwania |
1,5 roku (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 20 września 2024 r. | geodezja i gospodarka nieruchomościami - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | geodezja i gospodarka nieruchomościami - uczelnie >
Opis kierunku
Studia na tym kierunku łączą nauki teoretyczne z elementami zarządzania, prawem i ekonomią. Kształcenie ma na celu wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w branży geodezyjnej i w zakresie zarządzania nieruchomościami. Program koncentruje się na technikach pomiarowych, analizie danych przestrzennych, wycenie nieruchomości, a także na prawnych i ekonomicznych aspektach zarządzania nieruchomościami. Studenci uczą się analizy danych przestrzennych, tworzenia oraz zarządzania bazami danych geograficznych.
Praca po studiach
Absolwenci mogą pracować w firmach geodezyjnych jako geodeci, specjaliści do spraw pomiarów terenowych czy kartografowie. W biurach nieruchomości będą z kolei świadczyć doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami, wyceny nieruchomości. Odnajdą się też w wydziałach administracji publicznej, które zajmują się planowaniem przestrzennym, gospodarką nieruchomościami.
Jak wyglądają studia na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami?
Kierunki studiów obejmujące tę tematykę obejmują kilka specjalności. Studenci mogą wybrać m.in. kształcenie realizowane w ramach specjalności geomatyka lub gospodarka nieruchomościami. Program łączy w sobie wiedzę techniczną z zakresu geodezji oraz umiejętności związane z zarządzaniem nieruchomościami i gospodarką przestrzenną.
Studenci uczą się o pomiarach geodezyjnych, technikach kartograficznych oraz zastosowaniach GPS. Poznają możliwości zastosowania technologii GIS do analizy i wizualizacji danych przestrzennych.
Omawiane są też podstawy prawne i ekonomiczne związane z obrotem i zarządzaniem nieruchomościami. Poza tym w programie uwzględniono kursy dotyczące planowania przestrzennego oraz zasad zarządzania nieruchomościami.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią wykonywać precyzyjne pomiary terenowe za pomocą nowoczesnych narzędzi i sprzętu geodezyjnego, np. tachimetrów, GPS. Tworzą, interpretują i analizują mapy oraz plany. Potrafią też stosować różne metody kartograficzne i technologie wizualizacji danych.
Obsługują oprogramowanie GIS do analizy danych przestrzennych, tworząc mapy tematyczne, zarządzając bazami danych geograficznych. Korzystają też ze zdjęć lotniczych i satelitarnych do pozyskiwania danych przestrzennych oraz interpretacji tych danych w kontekście analizy geograficznej.
Jaka praca po studiach na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami?
Absolwenci mogą pracować w roli geodetów, którzy wykonują pomiary geodezyjne, tworzą mapy i plany, analizują dane geodezyjne. Podejmą pracę w firmach geodezyjnych, urzędach w sektorze budowlanym.
Jako specjaliści do spraw informacji geograficznej GIS zajmą się z kolei analizą danych przestrzennych, zarządzaniem i tworzeniem baz danych GIS, interpretacją wyników badań geodezyjnych i kartograficznych.
Odnajdą się też w roli kartografa, który tworzy mapy i plany terenowe, obsługuje oprogramowanie kartograficzne. Poza tym czeka na nich praca np. jako doradca nieruchomości, który świadczy doradztwo w zakresie inwestycji w nieruchomości czy analizy rynku.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku geodezja i gospodarka nieruchomościami
-
geodeta,
-
kartograf,
-
specjalista do spraw systemów informacji geograficznej,
-
specjalista do spraw teledetekcji,
-
rzeczoznawca majątkowy,
-
zarządca nieruchomości,
-
doradca do spraw nieruchomości.
Kształcenie na tym kierunku oferuje szerokie możliwości kariery w różnych obszarach związanych z pomiarami, zarządzaniem przestrzenią oraz rynkiem nieruchomości, a także w sektorze publicznym i prywatnym.