Nasze relacje, które kształtowały się na przestrzeni wieków, prowadząc nas nieraz po wyjątkowo krętych ścieżkach, można zamknąć w zbiorze kilkudziesięciu poręcznych, ale ograniczających stereotypów, które mało dociekliwym odbiorcom rzeczywistości wystarczyłyby za podstawę do wypracowania interpretacji stosunków polsko-niemieckich.
Te wymykają się jednak jednoznacznym ocenom – oglądane ze współczesnej perspektywy zyskują nowe aspekty wymagające aktualizowania wiedzy o tym, kim jesteśmy jako sąsiedzi i kim jesteśmy jako autonomiczne narody, jakie są nasze relacje społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze.
By legitymować się aktualną wiedzą na temat stosunków polsko-niemieckich, wypada zapomnieć o nadawaniu etykiet i szukaniu różnic, skupiając się na tym, jakie drogi możemy wybierać wspólnie, jako równoprawni członkowie wspólnoty europejskiej.
O tym, że warto odłożyć do lamusa myślenie o piętnach historii, opinie o żelaznym umiłowaniu porządku, sztywności poglądów i dystansie, z którymi jednoznacznie kojarzymy naszych wschodnich sąsiadów wiedzą Ci, którzy zdecydowali się na studia na kierunku Polacy i Niemcy w Europie.
To kierunek, który przyszłych absolwentów wyposaża w dwa dyplomy, kształtuje umiejętności językowe, pozwala zorientować się we współczesnych zjawiskach politycznych, gospodarczych i kulturowych oraz zdobyć wiedzę z zakresu historii Polski i Niemiec, zazębiającej się w wielu punktach i wciąż stwarzającej preteksty do żywych dyskusji.
1. Typ i tryb studiów
Jeżeli jesteś osobą dyspozycyjną, która jest przygotowana na codzienną obecność na uczelni, to kierunek Polacy i Niemcy w Europie będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Studia te można realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w ustalonych wcześniej przez uczelnie godzinach.
Studia na kierunku Polacy i Niemcy w Europie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższym kierunku będzie oscylować wokół nauk kulturoznawczych oraz społecznych.
2. Program studiów i przedmioty
Ze względu na interdyscyplinarny i międzynarodowym program studiów, które będziesz realizował zarówno na polskiej, jak i niemieckiej uczelni, pozwoli Ci zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Jako student będziesz miał dostęp do bogatej oferty zajęć o tematyce związanej z kwestiami politycznymi, prawnymi, kulturowymi czy literaturoznawczymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Teoria kultury
-
Wiedza o historycznym rozwoju polszczyzny na tle innych języków słowiańskich
-
Literatura staropolska i oświeceniowa
-
Prawo międzynarodowe publiczne
3. Nabywane umiejętności
W ramach studiów na kierunku Polacy i Niemcy w Europie wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne.
Studenci poznają także regulacje prawa Unii Europejskiej oraz prawa międzynarodowego i nauczą się ich zastosowania w praktyce. Ważnym elementem kształcenia będą zajęcia, dzięki którym skupisz się na doskonaleniu języka niemieckiego.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zależy Ci na inwestowaniu w rozwój kompetencji językowych a wśród interesujących Cię języków jest także język polski, intrygują Cię relacje między narodami i potrafisz na nie spojrzeć w szerszej, wolnej od stereotypów perspektywie, nie chcesz, żeby studia zamknęły Cię szczelnie między stronami książek i regałami bibliotek – zależy Ci na mobilności, poznawaniu nowych ludzi, budowaniu kompetencji, dzięki którym bez problemu odnajdziesz się w środowisku międzynarodowym, studia na kierunku Polacy i Niemcy w Europie mogą się okazać tym, czego szukasz.
5. Gdzie studiować kierunek Polacy i Niemcy w Europie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Polacy i Niemcy w Europie: