Nanotechnologie i nanomateriały

Nanotechnologie i nanomateriały

Studia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Nanotechnologie i nanomateriały stopień: (I) , czas trwania: 3,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku nanotechnologie i nanomateriały

Nanotechnologie i nanomateriały studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Nanotechnologie i nanomateriały to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | nanotechnologie i nanomateriały - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku nanotechnologie i nanomateriały najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka i astronomia, fizyka, chemia, matematyka, informatyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku nanotechnologia i nanomateriały:

  • chemia,
  • fizyka,
  • fizyka i astronomia,
  • informatyka,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Nanotechnologie i nanomateriały - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując nanotechnologię i nanomateriały?

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku nanotechnologie i nanomateriały: matematyka, wstęp do mechaniki kwantowej, nanotechnologie, materiałoznawstwo, laboratorium fizyczne.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poznasz specyfikę nowoczesnych badań nanotechnologicznych ze szczególnym wskazaniem na rolę nanomateriałów w projektowaniu procesów produkcyjnych.

Dowiesz się, na czym polegają poszczególne procesy, jak je prowadzić i w jaki sposób sprawować kontrolę nad jakością działań w zakresie nanotechnologii.

Uzyskasz szeroką wiedzę z zakresu otrzymywania nowoczesnych materiałów polimerowych i nieorganicznych, gospodarki surowcami i odpadami, metod otrzymywania nanomateriałów, chemii i innowacyjnych technologii otrzymywania polimerów.

Nauczysz się, jakie są metody badania właściwości oraz przetwórstwa i recyklingu materiałów z nanocząstkami czy nanostruktur, czyli ciekłych kryształów, polimerów czy materiałów o właściwościach magnetycznych.

Przekonasz się, jak zbudować proces produkcyjny mający na celu wytworzenie nanomateriałów, poznasz obecnie obowiązujące normy i przepisy prawa w przemyśle chemicznym oraz wymogi ochrony środowiska.

Ponadto nauczysz się wykorzystywania dostępnych na rynku technologii, aby permanentnie udoskonalać wszystkie procesy chemiczne, zmierzające do wzmacniania konstrukcji nanotechnologicznych.

Będziesz w stanie zidentyfikować problematykę fizyczną w procesach naturalnych i technologicznych oraz wykorzystywać metodykę badań do rozwiązywania zadań inżynierskich z zakresu nanotechnologii i nanomateriałów i formułować rzetelne wnioski z przeprowadzonych eksperymentów.

 

W programie studiów na kierunku Nanotechnologie i nanomateriały znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Materiały funkcjonalne
  • Nanotechnologia dla inżynierów
  • Opracowanie wyników pomiarów
  • Nanotechnologia 2Di 3D
  • Chemia organiczna
  • Elektromagnetyzm
  • Automatyka i pomiary sterowane komputerowe
  • Inżynieria Materiałowa
  • Podstawy informatyki
  • Matematyka

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • zagadnień związanych z technologiami i nanotechnologiami w aspekcie otrzymywania nowoczesnych materiałów polimerowych i nieorganicznych
  • swobodnego poruszania w dziedzinie chemii, fizyki, matematyki oraz informatyki
  • interdyscyplinarnych powiązań nanotechnologicznych
  • tworzyw zawierających nanocząstki
  • terminologii, metodologii badań i ich właściwości w zakresie nanotechnologii
  • metod przetwórstwa i recyklingu materiałów polimerowych z nanocząstkami
  • przepisów prawa w przemyśle chemicznym
  • organizacji i prowadzenia procesów produkcyjnych
  • prowadzenia badań analitycznych
  • współpracy ze specjalistami z dziedzin pokrewnych
  • projektowania innowacyjnych nanomateriałów
  • gromadzenia i wykorzystywania informacji
  • specjalistycznej znajomości języka obcego

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały?

„Małe jest piękne” to nie tylko godny reprezentant kina niezależnego w reżyserii Matthew Brighta, ale także świetnie sprawdzające się powiedzenie w kontekście nauki, a ściślej nanotechnologii. Wszyscy mieliśmy okazję zgłębiać tajniki atomów i cząsteczek, doskonale pamiętamy pierwsze nieśmiałe próby eksperymentów na lekcjach chemii i fascynację często nie do końca zrozumiałym światem fizyki.

To spektakularne przejście ze skali makro na mikro i subtelny start dla innowacyjnego funkcjonowania struktur nanometrycznych. Możemy pomóc naszej wyobraźni i spróbować skonfrontować wielkość cząsteczki – otóż wartość jednego nanometra odpowiada milionowej części milimetra.

Dzięki temu zmieniają się właściwości chemiczne, fizyczne, mechaniczne, magnetyczne, optyczne materiałów, całkowicie zależnych od konkretnej konstrukcji i narzędzi technologii. Jakie to ma znaczenie dla świata nauki i techniki? Biorąc pod uwagę ich potencjał na niemałą rewolucję w branży farmaceutycznej, medycznej i w życiu codziennym człowieka – ogromne.

Nanomateriały w postaci powłok drobnoustrojowych mogą współtworzyć układy o działaniu przeciwnowotworowym. Ponadto są wykorzystywane do produkcji wyrobów tekstylno-odzieżowych, środków dezynfekcyjnych czy zwiększania trwałości produktów spożywczych.

 

1. Typ i tryb studiów

Nanotechnologie i nanomateriały to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.

 

Studia na kierunku Nanotechnologie i nanomateriały możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk ścisłych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku nanotechnologie i nanomateriały będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce związanej z naukami matematycznymi, chemicznymi, fizycznymi oraz technicznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

  • Wybrane działy matematyki stosowanej
  • Termodynamika techniczna i chemiczna
  • Zarządzanie jakością i produktami chemicznymi

Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na powyższym kierunku, przede wszystkim skupisz się na rozwijaniu swoich umiejętności z zakresu projektowania i wytwarzania różnego rodzaju nanomateriałów. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób obsługiwać profesjonalną aparaturę laboratoryjną.

Co więcej, poznasz techniki badania właściwości i zastosowania materiałów inżynierskich. Studenci wykształcą także zdolności językowe oraz poznają specjalistyczną terminologię techniczną, co zwiększy ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli w sferze Twoich zainteresowań znajdują się nowoczesne technologie wpływające na kreowanie świata, fascynuje Cię nauka, pragniesz zdobyć rzetelną wiedzę w zakresie zagadnień nanotechnologicznych i chcesz poznać zarówno pozytywne strony, jak i zagrożenia wynikające ze stosowania nanomateriałów oraz perspektywy ich rozwoju, studia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.

 

5. Gdzie studiować Nanotechnologię i nanomateriały

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Nanotechnologie i nanomateriały:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Nanotechnologie i nanomateriały trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Gdzie będziesz pracował po kierunku nanotechnologie i nanomateriały?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały? Jako interdyscyplinarny ekspert w dziedzinie nanotechnologii i nanomateriałów będziesz przygotowany do podjęcia pracy w różnorodnych gałęziach przemysłu, związanego z wytwarzaniem i wykorzystywaniem produktów polimerowych z cząstkami nano.

Szeroka wiedza zdobyta z zakresu fizyki i jej technicznych zastosowań, nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych pozwoli Ci na znalezienie pracy w laboratoriach przemysłowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, centrach diagnostycznych i naukowych czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Odnajdziesz się zarówno w roli projektanta nowoczesnych nanomateriałów, jak i kontrolera jakości procesów produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska oraz przepisów prawa w przemyśle chemicznym. Doskonałą alternatywą jest współpraca z interdyscyplinarnym zespołem pracowników, nierzadko na rynku międzynarodowym.

Będziesz w stanie znaleźć zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, w optoelektronice oraz w instytucjach związanych z inżynierią materiałową.

 

Absolwent kierunku nanotechnologie i nanomateriały znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym
  • instytucjach związanych z inżynierią przemysłową
  • pracownik naukowy/akademicki
  • optoelektronice
  • przedsiębiorstwach zajmujących się organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych
  • ośrodkach badawczych lub laboratoriach jako analityk
  • projektant nowoczesnych nanomateriałów
  • centrach badawczo-rozwojowych i diagnostycznych
  • technolog lub nanotechnolog w przetwórstwie i recyklingu materiałów polimerowych
  • specjalista ds. chemicznych procesów technologicznych w firmach o charakterze międzynarodowym

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Nanotechnologie i nanomateriały studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Nanotechnologie i nanomateriały studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku nanotechnologie i nanomateriały

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
stacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki chemiczne

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Nanotechnologie i nanomateriały

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)