Bezpieczeństwo wodne

Bezpieczeństwo wodne

Dodaj do ulubionych

Bezpieczeństwo wodne studia - kierunek studiów

Studia na kierunku bezpieczeństwo wodne to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Opis kierunku

Bezpieczeństwo wodne to studia, które pozwalają zdobyć szeroką wiedzę z zakresu użytkowania obszarów wodnych z poszanowaniem najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Studenci otrzymują nie tylko interdyscyplinarną wiedzę z pogranicza prawa i innych nauk. Najważniejsze będą ich umiejętności pozwalające na kreatywne i mądre rozwiązywanie problemów związanych z gospodarowaniem zasobów wodnych.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia na kierunku bezpieczeństwo wodne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Studia na kierunku bezpieczeństwo wodne po zakończeniu nauki pozwalają znaleźć pracę w jednostkach systemu ratownictwa wodnego czy też we wszelkich instytucjach zajmujących się gospodarką wodą. Absolwenci tego kierunku mogą obejmować stanowiska ratowników wodnych czy nauczycieli zajmujących się sportem i rekreacją.

JAKIE WYMAGANIA PODCZAS REKRUTACJI NA KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO WODNE?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku bezpieczeństwo wodne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • geografia,
 • historia,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • jzyk polski,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO WODNE

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Bezpieczeństwo wodne - zasady rekrutacji

   • Terminy rekrutacji

   • Czas trwania

   • Przedmioty maturalne

   • Limity

   • Progi

   Poziom i forma studiów

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku bezpieczeństwo wodne

   Forma studiów
   Poziom studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując bezpieczeństwo wodne?

   Program studiów i przedmioty
   Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By w sposób kompetentny pełnić rolę ratownika, edukatora poszerzającego świadomość społeczną i kreatywnego przedsiębiorcy, rozumiejącego specyfikę środowiska wodnego i potrzeby branży turystycznej oraz sportowej, staniesz przed koniecznością przyswojenia wiedzy z wielu różnych dziedzin.
   Jakich? Przede wszystkim przejdziesz praktyczny kurs kwalifikowanej pomocy medycznej z uwzględnieniem specyfiki akcji ratowniczych przeprowadzanych w wodzie i na terenach położonych w jej pobliżu. Dowiesz się, w jaki sposób przekazywać swoją wiedzę, by skutecznie kształtować świadomość odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży, z którymi nauczysz się pracować.
   Zorientujesz się formach i możliwościach organizowania turystyki wodnej, rekreacji na terenach zlokalizowanych w środowisku wodnym. Będziesz przygotowany do szacowania zagrożeń, monitorowania środowiska i zarządzania bezpieczeństwem w inwestycjach gospodarki wodnej. Nauczysz się korzystać z nowoczesnego sprzętu przydatnego w ratownictwie wodnym, tj. echosonda czy centrum symulacji ratowniczej.
    
   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
   • udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej
   • monitorowania środowiska wodnego i zarządzania bezpieczeństwem wodnym w inwestycjach gospodarczych
   • specyfiki akcji ratowniczych przeprowadzanych w wodzie i na terenach położonych w jej pobliżu
   • szacowania zagrożeń
   • umiejętnego korzystania z nowoczesnego sprzętu przydatnego w kontrolowaniu bezpieczeństwa wodnego, np. echosond czy centrów symulacji ratowniczej
   • pracy z dziećmi i młodzieży oraz sposobów efektywnego przekazywania wiedzy na temat bezpieczeństwa wodnego
   • form  i możliwości organizowania turystyki i rekreacji w środowisku wodnym
   • wykorzystywania możliwości środowiska wodnego w inicjatywach biznesowych

   Jak wyglądają studia na kierunku bezpieczeństwo wodne?

   Pewnie nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć – z żywiołami nie ma żartów. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wiążą swoją pracę lub służbę z ich „oswajaniem”. Obok strażaków, oczywistych przodowników w tej dziedzinie, funkcjonują wodniacy, czyli osoby, które o „mokrej robocie” wiedzą wszystko.

   Co to takie rozeznanie oznacza w praktyce? Środowisko wodne to przestrzeń istotna dla wielu zawodów, a każdy z nich wymaga bezpiecznego podejścia do wykonywania codziennych obowiązków.

   Ratownicy wodni, osoby odpowiedzialne za planowanie inwestycji, przedsiębiorcy związani z turystyką wodną, sportem i rekreacją lub gospodarką wodną – ich praca wymaga przyswojenia wiedzy specjalistycznej i wykorzystania i jej wykorzystywania. Bezpieczeństwo wodne to kierunek na pograniczu praktyki ratowniczej, technologii, geografii, prawa i gospodarki.

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek bezpieczeństwo wodne można realizować jedynie w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach. Właśnie z tego względu będzie to odpowiednia opcja dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni.

   Studia na kierunku bezpieczeństwo wodne możemy podzielić na:

   1. Poziom:

    

   2. Forma:

    

   Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk o zdrowiu oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student kierunku bezpieczeństwo wodne będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć oraz wykładów. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

    

   • nawigacja, locja i przepisy żeglugowe
   • meteorologia
   • prawne uwarunkowania bezpieczeństwa

    

   W czasie studiów zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat gospodarki wodnej. Ponadto, dowiesz się więcej na temat ratownictwa specjalistycznego i zagrożeń występujących w środowisku wodnym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku bezpieczeństwo wodne wykształcisz szereg istotnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim, nauczysz się specjalistycznych procedur ratowniczych i wykorzystywania nowoczesnego sprzętu wodnego.

   Ponadto, dowiesz się w jaki sposób planować i organizować aktywności o charakterze rekreacyjno turystycznym. Wszyscy studenci przejdą także zaawansowany kurs pierwszej pomocy medycznej.

    

   4. Dla kogo ten kierunek

   Jeśli woda to Twój żywioł, ale nigdy nie przeszło Ci przez myśl, by zostać pływakiem – wolisz bowiem wykazywać się rozumieniem pewnych zasad i schematów oraz wykorzystywać wnioski z pożytkiem dla społeczeństwa, jesteś odważny i masz w sobie predyspozycje do bycia ratownikiem i chciałbyś zdobyć patent ratowniczy, ale w temat bezpieczeństwa wodnego chcesz wgryźć się znacznie mniej powierzchownie – jesteś kreatywny, przedsiębiorczy i rozważasz związanie swojej kariery z branżą turystyczną, sportową lub gospodarczą, studia na kierunku bezpieczeństwo wodne mogą się okazać tym, czego szukasz.

    

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku bezpieczeństwo wodne trwają 3 lata (studia I stopnia).

   Studia pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo wodne będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata.

   Gdzie będziesz pracował po kierunku bezpieczeństwo wodne?

   Praca po studiach
   Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku bezpieczeństwo wodne? Zostaniesz profesjonalnie przygotowany do zawodu ratownika – zarówno od strony merytorycznej, technicznej, jak i psychologicznej.
   Będziesz mógł podjąć pracę w jednostkach WOPR, w parkach wodnych, kąpieliskach – jako koordynator, starszy ratownik lub operator jednostek ratowniczych.
   Jeśli stawiasz na przedsiębiorczość i kreatywność, będziesz mógł pomyśleć o własnej działalności gospodarczej związanej z turystyką wodną lub sportami wodnymi oraz rozpocząć pracę instruktor sportów wodnych lub przewodnik turystyki wodnej w już istniejących ośrodkach.
   Z powodzeniem sprawdzisz się również w roli nauczyciela pierwszej pomocy, analityka zagrożeń i osoby odpowiedzialnej za monitoring środowiska wodnego oraz zarządzanie bezpieczeństwem wodnym w inwestycjach gospodarczych. 
    
   Absolwent kierunku bezpieczeństwo wodne znajdzie zatrudnienie w/jako:
   • wykwalifikowany ratownik wodny
   • koordynator kąpielisk wodnych
   • operator jednostek ratowniczych
   • trener personalny
   • instruktor sportów wodnych
   • przewodnik turystyki wodnej
   • nauczyciel w zakresie bezpieczeństwa wodnego
   • audytor obszarów wodnych
   • analityk zagrożeń
   • samodzielny przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą związaną z użytkowaniem terenów wodnych 

   Zobacz inne kierunki Ochrona i bezpieczeństwo

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Zobacz inne kierunki Ochrona i bezpieczeństwo - podyplomowe

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO WODNE

   Komentarze (4)

   Bas odpowiedz

   Zajęcia w piwnicy zobowiązują. Chyba, US wstydzi się tego eksperymentu.

   Majk odpowiedz

   Na 20 obiecanych szkolen zrobilismy maksymalnie 4, i to nie wszyscy. Nie wywiązali się. Po 3 letnich studiach ma sie to samo co ratownik majacy 2 tygodniowy kurs.

   annek odpowiedz

   Uuu... panie

   727 odpowiedz

   Strata czasu.