Pewnie nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć – z żywiołami nie ma żartów. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wiążą swoją pracę lub służbę z ich „oswajaniem”. Obok strażaków, oczywistych przodowników w tej dziedzinie, funkcjonują wodniacy, czyli osoby, które o „mokrej robocie” wiedzą wszystko.
Co to takie rozeznanie oznacza w praktyce? Środowisko wodne to przestrzeń istotna dla wielu zawodów, a każdy z nich wymaga bezpiecznego podejścia do wykonywania codziennych obowiązków.
Ratownicy wodni, osoby odpowiedzialne za planowanie inwestycji, przedsiębiorcy związani z turystyką wodną, sportem i rekreacją lub gospodarką wodną – ich praca wymaga przyswojenia wiedzy specjalistycznej i wykorzystania i jej wykorzystywania. Bezpieczeństwo wodne to kierunek na pograniczu praktyki ratowniczej, technologii, geografii, prawa i gospodarki.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek bezpieczeństwo wodne można realizować jedynie w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach. Właśnie z tego względu będzie to odpowiednia opcja dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni.
Studia na kierunku bezpieczeństwo wodne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk o zdrowiu oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku bezpieczeństwo wodne będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć oraz wykładów. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
nawigacja, locja i przepisy żeglugowe
-
meteorologia
-
prawne uwarunkowania bezpieczeństwa
W czasie studiów zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat gospodarki wodnej. Ponadto, dowiesz się więcej na temat ratownictwa specjalistycznego i zagrożeń występujących w środowisku wodnym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku bezpieczeństwo wodne wykształcisz szereg istotnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim, nauczysz się specjalistycznych procedur ratowniczych i wykorzystywania nowoczesnego sprzętu wodnego.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób planować i organizować aktywności o charakterze rekreacyjno turystycznym. Wszyscy studenci przejdą także zaawansowany kurs pierwszej pomocy medycznej.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli woda to Twój żywioł, ale nigdy nie przeszło Ci przez myśl, by zostać pływakiem – wolisz bowiem wykazywać się rozumieniem pewnych zasad i schematów oraz wykorzystywać wnioski z pożytkiem dla społeczeństwa, jesteś odważny i masz w sobie predyspozycje do bycia ratownikiem i chciałbyś zdobyć patent ratowniczy, ale w temat bezpieczeństwa wodnego chcesz wgryźć się znacznie mniej powierzchownie – jesteś kreatywny, przedsiębiorczy i rozważasz związanie swojej kariery z branżą turystyczną, sportową lub gospodarczą, studia na kierunku bezpieczeństwo wodne mogą się okazać tym, czego szukasz.