Filologia polska - Warszawa

Filologia polska - Warszawa

Studia na kierunku filologia polska w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Filologia polska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

15.01.2024

Filologia polska studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Filologia polska w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Filologia polska - Warszawa
Studia na kierunku filologia polska w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia polska w Warszawie rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 22 września 2024 r. | Filologia polska Warszawa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku filologia polska możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Polonistyki UW) oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Wydział Nauk Humanistycznych UKSW).
 

Opis kierunku

Studia na kierunku filologia polska zostały stworzone z myślą o miłośnikach literatury i języka rodzimego. Uczelnie w Warszawie przygotowały programy kształcenia, dzięki którym studenci zapoznają się z wszelkimi niuansami lingwistycznymi. Obowiązkowym punktem programu jest, więc nauka zagadnień z obszaru gramatyki czy stylistyki. W bloku zajęć literaturoznawczym studenci poznają tajniki poetyki i poznają poszczególne epoki literackie. Ponadto studenci mogą spodziewać się realizacji przedmiotów, takich jak m.in. leksykografia, leksykologia i bibliografia językoznawcza, warsztat polonisty, czy wiedza o kulturze.

 

Specjalności

Współczesne studia z filologii polskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach

Podczas kształcenia studenci rozwijają także kompetencje praktyczne za pośrednictwem zajęć poświęconych komunikacji,twórczemu pisaniu, analizie i interpretacji dzieł literackich. Zdecydowana większość absolwentów filologii polskiej decyduje się na rozwój kariery zawodowej w sektorze edukacji, pracując jako nauczyciel w szkołach. Filolodzy chętnie zajmują pozycję również w sektorze marketingowym – na stanowiskach m.in. copywritera, redaktora lub korektora. Ponadto dobrze odnajdują się w instytucjach kulturalnych — muzeach i galeriach sztuki, a także w administracji publicznej.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia polska w Warszawie?

Jeśli chcesz rozpocząć studia na kierunku filologia polska to podczas procesu rekrutacji musisz zaprezentować wiedzę i umiejętności właśnie z tego obszaru. Przygotuj się zatem bardzo dobrze do matury z języka polskiego. Oprócz tego uwzględnij także inne przedmioty humanistyczne, wśród których znajdą się przykładowo: WOS, historia, historia sztuki, filozofia, czy inny dowolnie wybrany język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku filologia polska w Warszawie?

Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Adam Mickiewicz, czy Henryk Sienkiewicz – czy znajdzie się choć jedna osoba, która nie będzie potrafiła rozpoznać tych nazwisk? To oczywiście literaci, którzy odcisnęli się wyraźnie na kartach polskiej historii. Filologia polska zajmuje się między innymi badaniem ich twórczości. Oprócz tego zgłębia tajniki języka polskiego, jego historii i stylistyki. To profil, który może stanowić fascynującą przygodę dla wszystkich miłośników literatury i języka.

Studia na kierunku filologia polska zadedykowane są zatem dla osób, które kochają kulturę ojczystą. Jeśli i ty jesteś nią zafascynowany, możesz mieć pewność, że studia filologiczne będą dla ciebie prawdziwą przygodą intelektualną. Wybierz je wtedy, jeśli uwielbiasz czytać książki, kochasz analizować zachowania ulubionych postaci literackich oraz doceniasz piękno języka ojczystego. To studia zadedykowane przede wszystkim dla pasjonatów nauk humanistycznych, którzy mogą poszczycić się prawdziwie otwartym umysłem.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia polska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia polska w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.  
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów takie jak filologia polska znajdują się w ofercie niemal wszystkich miast akademickich. To bowiem dzięki abiturientom tego profilu kształcenia możemy nieustannie podtrzymywać szacunek dla literatury i języka polskiego. Uczelnie w Warszawie również przygotowały ciekawą ofertę dydaktyczną właśnie w tym zakresie. Czekają na ciebie bowiem propozycje uczelni, które znajdziesz w dziale poniżej. Przeanalizuj je, wybrać tę, która odzwierciedli twoje oczekiwania.

Jako student filologii polskiej uczestniczyć będziesz w wielu wykładach i ćwiczeniach konwersatoryjnych, dzięki którym zgłębisz niemal wszystkie tajniki języka ojczystego oraz literatury polskiej. Wśród przedmiotów, które znalazły się w podstawie programowej są:

 • poetyka i retoryka
 • stylistyka
 • gramatyka historyczna
 • gramatyka synchroniczna języka polskiego

 

Dodatkowo zapoznasz się szczegółowo z literaturą aż od okresu staropolskiego po sztukę XX i XXI wieku.

Uczelnie w Warszawie - kierunek filologia polska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Nauk Humanistycznych) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Polonistyki UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku filologia polska w Warszawie?

Studia na kierunku Filologia polska w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Filologia polska w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILOLOGIA POLSKA?

Uczelnie w Warszawie starają się przygotowywać taką propozycję kształcenia, która umożliwi studentom rozpoczęcie odpowiednich aktywności zawodowych. Dlatego też tak ważny jest wybór specjalizacji w przypadku studiów filologicznych. To ona w dużej mierze warunkuje, jak wyglądać będzie twoja kariera zawodowa w przyszłości. Będziesz mógł kształcić się przykładowo na specjalizacji:

 • nauczycielskiej
 • edytorskiej
 • medialnej
 • glottodydaktycznej

 

Każda z tych specjalizacji wyposaży cię w unikalne kompetencje zawodowe. Będziesz mógł rozpocząć karierę dydaktyczną w sektorze edukacyjnym. Czeka na ciebie także praca w szeroko rozumianym sektorze wydawniczym i prasowym. Możesz pracować na stanowisku edytora, korektora, czy redaktora. Ostatnio dużą popularnością cieszy się copywriting. To idealne rozwiązanie dla osób, które dysponują lekkim piórem i znają świetnie zasady pisowni w języku polskim. Zajmiesz się wtedy bowiem tworzeniem tekstów kreatywnych.

Gdzie studiować na kierunku filologia polska w Warszawie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia polska w Warszawie

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia polska w Warszawie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia polska Warszawa studia i stopnia

Filologia polska Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia polska Warszawa studia stacjonarne

Filologia polska Warszawa studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia polska w Warszawie

Filologia polska w Warszawie

Popularne kierunki filologiczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia