Historia prawa sięga setek tysięcy lat wstecz i wiąże się z tworzeniem pierwszych modeli państwowości. Zapewne każdy zetknął się choć raz ze słynnym: „oko za oko, ząb za ząb”. To inaczej prawo Hammurabiego, które zostało spisane w XVIII w. p.n.e. Nas dzisiaj obowiązują na szczęście inne dyrektywy, ale to prawo babilońskie pokazuje, że człowiek od zawsze nosi w sobie potrzebę wartościowania tego, co robi i tworzenia ogólnie akceptowalnych norm postępowania. Gdyby nie zespół kodeksów, dziś towarzyszyłoby nam bezprawie i anarchia, a nie są to warunki, w których można zadbać o zbilansowany i szczęśliwy rozwój.
Studia na kierunku prawo również cieszą się bardzo długą tradycją akademicką, a osoby, które je wybierają, muszą mieć świadomość, że jest to jedna z bardziej elitarnych propozycji kształcenia na rynku akademickim. Jeśli i ty widzisz się w środowisku prawniczym, musisz odpowiednio wcześnie zastanowić się, czy podołasz wymaganiom, jakie zostaną na ciebie nałożone. Czeka cię bowiem przede wszystkim ogrom wykładów i zajęć teoretycznych, gdzie zgłębiać będziesz tajniki prawa, by móc je w przyszłości swobodnie interpretować.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku prawo w Warszawie możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite (jednolite magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia online
Studia na kierunku prawo w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich, których program kształcenia trwa 5 lat (10 semestrów).
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia w Warszawie na kierunku prawo możesz rozpocząć w trybie niestacjonarnym lub stacjonarnym. Odpowiednio wcześnie zastanów się, który z nich będzie dla ciebie bardziej odpowiedni. Studia stacjonarne, czyli dzienne, są dziś najpopularniejsze, ponieważ studenci zdobywają wiedzę regularnie i nie muszą martwić się opłatami za czesne, jeśli wybiorą uczelnię państwową. Studia niestacjonarne to z kolei idealna propozycja dla osób, które chciałyby uczęszczać na zajęcia podczas weekendowych zjazdów naukowych. Każdy, kto wybierze tryb niestacjonarny, musi liczyć się jednak z tym, że czekają go opłaty za studia.
Studia prawnicze mają niezwykle rozbudowany program kształcenia. W praktyce oznacza to, że pierwsza lata nauki muszą mieć charakter wstępnego przygotowania. Studenci poznają wtedy podstawowe dziedziny prawa. To także czas usystematyzowania wiedzy historycznej, politycznej i społecznej. Wśród przedmiotów można odnaleźć przedmioty takie jak:
-
wstęp do prawoznawstwa
-
historia prawa
-
prawo cywilne
Przyszli abiturienci bardzo dokładnie poznają zagadnienia związane z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, uczą się przebiegu postępowania cywilnego. Wykształcenie, które otrzymują studenci, obejmuje różnorodne dziedziny prawa, odnoszące się chociażby do prawa morskiego, czy handlowego. Warto podkreślić, że studia na kierunku prawo nie kończą się dla studentów wraz z otrzymaniem tytułu magistra – część z osób decyduje się także na odbycie aplikacji, która nadaje szczegółowe uprawnienia zawodowe.
Gdzie studiować na kierunku prawo w Warszawie
Kierunek prawo (studia jednolite) - uczelnie w Warszawie