1. Typ i tryb studiów
Kierunek obronność można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia, to wybierz studia niestacjonarne, na których obowiązuje weekendowy tryb nauczania.
Studia na kierunku Obronność możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Tryb:
Program kształcenia będzie oscylował wokół nauk wojskowych.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na powyższy kierunek będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat sztuki wojennej, zarządzania, działań militarnych czy zarządzania.
W trakcie kształcenia będziesz zobowiązany do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do twoich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aby poznać dokładną ofertę modułów specjalizacyjnych oraz przedmiotów realizowanych na powyższych studiach, powinieneś odwiedzić oficjalną stronę internetową, wybranej uczelni wyższej.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku obronność, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim poznasz zasady sztuki wojennej i nauczysz się ich zastosowania w praktyce.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób podejmować działania związane z zarządzaniem kryzysowym. Jako student będziesz także uczestniczył w terenowych ćwiczeniach wojskowych, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Czy wiesz kto stoi na straży państwa? Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie bezpieczeństwa w strukturach bezpieczeństwa narodowego? Absolwenci kierunku studiów obronność zostaną wykształceni w zakresie obrony państwa, a w szczególności będą obeznani jak działać w sytuacjach zwiększonego ryzyka w czasie pokoju oraz w zarządzaniu kryzysowym, czy podczas wojny.
Absolwent tego kierunku studiów będzie mógł pochwalić się wiedzą z zakresu obronności w wielu wymiarach, jak np. w wymiarze politycznym, ekonomicznym, militarnym, ekologicznym oraz będzie przygotowany do realizacji cywilno-wojskowych.
Jeśli jesteś zatem zainteresowany perspektywami pracy w sektorze administracji publicznej, samorządowej, państwowej, czy w służbach i straży obecnych w sektorze bezpieczeństwa - studia na kierunku obronność powinny być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę, który zapewni Ci odpowiednią wiedzę.