Bezpieczeństwo państwa to jedna z ważniejszych zagadnień polityki wewnętrznej i zewnętrznej kraju. Dlatego też, zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru nieustannie rośnie, a ich kształceniem zajmuje się kierunek edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie. Studenci mają szansę zdobyć wiedzę z zakresu nauk społecznych, psychologicznych oraz humanistycznych. Ponadto rozwiną oni umiejętności oraz podniosą swoje kwalifikacje zawodowe.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie zdobędą wszechstronna wiedzę na temat nauk społecznych, socjologicznych oraz humanistycznych. Ponadto dowiedzą się więcej o psychologii ogólnej, rozwojowej oraz społecznej. Osoby, które aplikują na powyższe kierunek zdobędą także kompleksowe przygotowanie pedagogiczne, dzięki któremu zyskają prawa do wykonywania zawodu nauczyciela wiedzy o społeczeństwie.
Program studiów zakłada również realizacje warsztatów z metodyki i dydaktyki. Ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie zdolności związanych z zarządzaniem kryzysowym i komunikacją w sytuacjach zagrożenia. Studenci mogą także skorzystać z dodatkowych kursów, dzięki którym zdobędą umiejętności z obszaru samoobrony lub ratownictwa wodnego.