Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możesz podjąć na 21 uczelniach publicznych oraz 11 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Popularne miasta

Często wybierane

Filtrowanie
Miasto

Pokaż wszystkie

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia - kierunek studiów

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna rozpocznie się 25 marca 2024 r. i potrwa do 16 października 2024 r. | dziennikarstwo i komunikacja społeczna - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możesz podjąć na 21 uczelniach publicznych oraz 11 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | dziennikarstwo i komunikacja społeczna - uczelnie >

Opis kierunku

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to studia, które pozwalają zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie z pogranicza nauk humanistycznych oraz społecznych. Studenci poznają nie tylko tajniki doskonałego warsztatu dziennikarskiego, ale dowiedzą się również, jak wyglądają przemyślane strategie komunikacyjne niezbędne do prowadzenia udanych negocjacji.

 

Specjalności

Współczesne studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna: branding i public relations, broker informacji, communication and media studies, content writing and copywriting, dokumentalistyka medialna, dziennikarstwo.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, biologia, chemia, fizyka, filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język obcy, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek o praktycznym charakterze, zdolności studentów muszą opierać jednak na stabilnych podstawach teoretycznych. Studenci po zakończeniu kształcenia swoją karierę związać mogą nie tylko z mediami. Zatrudnienie znajdą również w firmach o różnorodnych profilach działalności, które potrzebują specjalistów związanych z komunikacją marketingową czy e-commerce.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

 • język polski,
 • język obcy,
 • WOS,
 • historia,
 • historia sztuki,
 • historia muzyki,
 • biologia,
 • fizyka,
 • matematyka,
 • chemia.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - zasady rekrutacji

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując dziennikarstwo i komunikację społeczną

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna: systemy medialne w Polsce i na świecie, dziennikarskie źródła informacji, prezenter radiowy, publiczność mediów, retoryka i erystyka.

Czego nauczysz się w ramach tych studiów? Przede wszystkim skupisz się na redagowaniu tekstów, stron oraz portali internetowych. Ponadto nauczysz się wykorzystywać portale społecznościowe do komunikacji biznesowej.

Nacisk kładziony będzie także na wiedzę teoretyczną z zakresu mediów masowych w Polsce i w Europie.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • procesu życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, zarówno w skali lokalno-regionalnej jak i krajowo-midzynarodowej,
 • znaczenia mediów masowych w życiu i funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa,
 • szeroko pojętej dziedziny komunikacji społecznej – w stosunkach publicznych, reklamie, promocji, instytucjach prowadzących edukację medialną,
 • wykształcenia podstawowych umiejętności w zakresie gromadzenia, opracowywania i selekcjonowania informacji z różnych źródeł,
 • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć o tematyce związanej z naukami społecznymi, kulturoznawczymi czy politycznymi. Oto wybrane z nich:

 

 • Etyka dziennikarska
 • Technologie informacyjne
 • Stylistyka i kultura języka

 

Program kształcenie zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

Jako student rozwiniesz swój warsztat dziennikarski i nauczysz się realizować podstawowe formy dziennikarskie. Studenci zdobędą także kompetencje z obszaru zarządzania i marketingu.

Ponadto będziesz mógł korzystać z zaawansowanych technologii i programów informatycznych, stosowanych na co dzień w branży dziennikarskiej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jak wykorzystać nowe media przy współczesnej komunikacji? Jak zbudować wizerunek firmy w Internecie? Jak sporządzić raport finansowy i przygotować skuteczną kampanię reklamową? Tego i wiele więcej dowiesz się studiując dziennikarstwo i komunikację społeczną!

Jeżeli zatem masz głowę pełną pomysłów, Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a na dodatek jesteś osobą wygadaną to prawdopodobnie będzie to świetny kierunek dla Ciebie!

Aby dobrze odnaleźć się na studiach dziennikarskich powinieneś odznaczać się odpornością na stres oraz umiejętnością koncentracji i skupienia uwagi. Niezbędna będzie również umiejętności władania nienaganną polszczyzną w mowie i piśmie.

Jeżeli zatem masz tysiąc pomysłów na minutę i „lekkie pióro” to nie wahaj się – na pewno odnajdziesz się na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna!

 

5. Gdzie studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Praca po studiach

Ta wiedza oraz umiejętności praktyczne pozwolą Ci w przyszłości podjąć pracę jako redaktor gazety lub portalu internetowego, specjalisty do spraw marketingu albo public relations czy rzecznik prasowy.

Jeżeli myślisz, że odnajdziesz się w jednym z wyżej wymienionych zawodów to na pewno odnajdziesz się na tym kierunku!

 

Absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajdzie zatrudnienie jako:

 • redaktor gazety firmowej, portalu internetowego lub społecznościowego,
 • specjalisty do spraw marketingu,
 • specjalisty do spraw public relations,
 • specjalisty do spraw komunikacji biznesowej lub szeroko pojętego marketingu,
 • rzecznik prasowy.

Poziom i forma studiów

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia I stopnia

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Studia I stopnia

Rozwiń

Studia II stopnia

Zobacz inne kierunki dziennikarstwo i informacja

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki dziennikarstwo i informacja - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Miasta, które oferują studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (10)

Dziennikarz odpowiedz

Świetna publikacja, dzięki! :-) Zawód dziennikarza to ciężki kawałek chleba, na szczęście istnieją jeszcze prawdziwi żurnaliści, jak np. Dziennikarz śledczy Rafał Jeleń.

Dziennikarz śledczy odpowiedz

Muszę powiedzieć, że ukończyłem dziennikarstwo i studia poza kilkoma naprawdę fajnymi wykładami + doświadczeniami wykładowców, o których chętnie opowiadali ? nie dały zbyt wiele. Przede wszystkim trzeba dużo indywidualnie pracować ? pisać, pisać i jeszcze raz czytać :-) https://rafaljelen.pl/dziennikarz-sledczy/

Amelia odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Czy na tym kierunku można liczyć na wsparcie jakiś uznanych profesorów z zakresu dziennikarstwa? Lub spotkania z uznanymi polskimi dziennikarzami ?

DoradcaOnlineVistula W odpowiedzi do: Amelia odpowiedz

Witaj, Amelia! Nasi wykładowcy to niezwykli eksperci i praktycy w swoich dziedzinach. Wśród nich można wyróżnić byłych korespondentów TVP w Londynie i Berlinie, Waszyngtonie, prezenterów i wydawców w TV Polsat i wiele innych. Dokładny spis znajduje się na naszej stronie internetowej. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

DoradcaOnlineVistula odpowiedz pokaż odpowiedzi (5)

Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

kora W odpowiedzi do: DoradcaOnlineVistula odpowiedz

Czy są przewidziane jakieś specjalności na tym kierunku? Jeśli tak to jakie?

DoradcaOnlineVistula W odpowiedzi do: kora odpowiedz

Witaj, Kora! Na kierunku Dziennikarstwo możesz zrealizować jedną z dwóch specjalności - Dziennikarstwo Biznesowe lub Dziennikarstwo Mediów Społecznościowych. Która z nich do Ciebie bardziej przemawia? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Amelia W odpowiedzi do: DoradcaOnlineVistula odpowiedz

A praktyki można odbywać w jakiś firmach związanych faktycznie z tym dziennikarstwem mediów społecznościowych? Macie jakieś kontrakty z takimi firmami dzięki którym studencie mogą się wykazać i zdobyć doświadczenie?

DoradcaOnlineVistula W odpowiedzi do: Amelia odpowiedz

Witaj, Amelia! W Akademii Finansów i Biznesu Vistula stawiamy na praktyczne przygotowanie do zawodu. Podczas studiów weźmiesz udział w praktykach i warsztatach w wiodących redakcjach i firmach. Poznasz zawód ?od kuchni? i ludzi związanych z mediami. Odkryjesz specyfikę mediów i rządzące nimi mechanizmy. To doświadczenie otworzy przed Tobą wiele zawodowych możliwości. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

buma W odpowiedzi do: DoradcaOnlineVistula odpowiedz

@doradca rozumiem, że baze miejsc do odbycia praktyk macie stała i sprawdzoną? @kora bardziej podoba mi się specjalizacja Dziennikarstwo Mediów Społecznościowych - wydaje mi się, że to bardzo przyszlościowe.