Mechanika i budowa maszyn - Lublin

Mechanika i budowa maszyn - Lublin

Mechanika i budowa maszyn - Lublin

Studia w Lublinie na kierunku 

Mechanika i budowa maszyn 

Odkryj kierunek Mechanika i budowa maszyn w Lublinie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

26.09.2023

Mechanika i budowa maszyn studia Lublin 2023 | woj. lubelskie

Mechanika i budowa maszyn w Lublinie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Lublinie w 2023 r. zaczynają się od 4000 zł za pierwszy rok studiów.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Opis kierunku

Studia z zakresu mechaniki i budowy maszyn to kierunek, który kształci studentów zarówno teoretycznie, jak i praktycznie w dziedzinie produkcji i eksploatacji maszyn. Program studiów obejmuje szereg przedmiotów związanych z grafiką, automatyką, oraz nauką o materiałach. W trakcie nauki, studenci mają możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami maszyn, w tym maszynami przemysłowymi i silnikami samochodowymi. Ponadto, zdobywają także wiedzę w zakresie marketingu i handlu, która jest istotna w branży mechanicznej.  W planie zajęciowym studenci mogą spodziewać się takich przedmiotów jak: podstawy konstrukcji maszyn, technologia i urządzenia do obróbki cieplno-chemicznej,  fizyka, matematyka czy współczesne maszyny technologiczne i ich oprzyrządowanie.

Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn mogą podjąć pracę w roli konstruktora układów mechanicznych, specjalisty ds. utrzymania ruchu lub mechanika. Zatrudnienia szukać mogą w zakładach produkcyjnych, przemyśle czy firmach zajmujących się eksploatacją maszyn. Jednak ich kompetencje i wiedza są przydatne również w innych dziedzinach, takich jak biomechanika, sprzęt medyczny czy mechatronika. Kierunek ten daje solidne przygotowanie do pracy w różnych sektorach, gdzie znajomość mechaniki i budowy maszyn jest kluczowa.

 

Uczelnie
W Lublinie mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Lubelskiej.
 
Specjalności
Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie: szybkie prototypowaniekonstrukcyjno-eksploatacyjnabudowa i eksploatacja maszyntechnologiczno-eksploatacyjna... specjalności na mechanice i budowie maszyn w Lublinie >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Lublinie na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena wynosi około 4000 zł za pierwszy rok studiów. Wykaz opłat za studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie >

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Lublin

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie jest kierunek MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: • 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w Lublinie? 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, fizyka, język obcy, język polski , chemia, informatyka.

Studia w Lublinie na kierunku mechanika i budowa maszyn to bardzo renomowane studia inżynierskie, które są niezwykle popularne wśród studentów, którzy myślą o kształceniu się w zakresie nauk technicznych. Ponieważ kandydatów jest wielu, a liczba miejsc ograniczona, musisz postarać się o jak najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych, by zapewnić sobie mocną pozycję na rynku pracy. Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich znajdują się: matematyka, fizyka, informatyka,język polski, chemia i język obcy, który jest niezwykle użyteczny nie tylko podczas zdobywania wiedzy, ale i w życiu zawodowym. 

Mechanika i budowa maszyn Politechnika Lubelska - przedmioty maturalne

Politechnika Lubelska w rekrutacji 2023/2024 na kierunek mechanika i budowa maszyn uwzględnia wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: matematyki albo fizyki, albo informatyki oraz chemii i języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. dowiedz się więcej


* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Lublinie

Opis kierunku

Studenci kierunku mechanika i budowa maszyn dowiedzą się więcej na temat inżynierii materiałowej, grafiki inżynierskiej, elektrotechniki i elektroniki, mechaniki ogólnej czy wytrzymałości maszyn. Ponadto poznają zasady projektowania i eksploatacji maszyn przemysłowych. Co więcej, rozwiną umiejętności z zakresu sterowania maszyn, diagnostyki zespołów napędowych oraz programowania.
Mechanika i budowa maszyn należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 8 tys. kandydatów

 

Praca po studiach

Absolwenci powyższych studiów znajdą zatrudnienie w biurach projektowych i konstrukcyjnych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach zajmujących się wytwarzaniem i projektowaniem maszyn oraz w firmach konsultingowych i doradczych.

Absolwenci studiów w zakresie mechaniki i budowy maszyn mają ogromny wachlarz możliwości i są bardzo pożądani na rynku pracy. W trakcie całego toku kształcenia poznają oni tajniki wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz rozwijają umiejętności w zakresie projektowania, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Dzięki temu znajdują zatrudnienie w nowoczesnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego czy w gałęziach produkcji, które zajmują się projektowaniem i automatyzacją procesów technologicznych. 

Absolwenci pracują w jednostkach nadzoru technicznego, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, pełnią funkcje kierowników serwisu, konstruktorów bądź inżynierów, zajmują się badaniami i rozwojem bądź doradztwem i konsultingiem. Kierunek mechanika i budowa maszyn zapewnia bardzo wiele możliwości nie tylko pracy, ale i rozwoju.

 
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia obfituje w najważniejsze przedmioty, których związane są z mechanizacją i projektowaniem maszyn, a których podstawę stanowi wiedza z zakresu matematyki, fizyki, informatyki i języków obcych.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
  • technologia i maszyny do obróbki plastycznej,
  • organizacja i zarządzanie produkcją,
  • pneumatyka i hydraulika,
  • podstawy elektrotechniki i elektroniki,
  • grafika inżynierska
  • i wiele innych.
Niektóre uczelnie w Lublinie przewidują także specjalności w ramach studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn. Wśród nich są na przykład: budowa i eksploatacja maszyn i urządzeń, diagnostyka samochodowa, szybkie prototypowanie.  Specjalizacje sprawiają, że możesz kształcić się w dziedzinie, która najbardziej Cię interesuje, a tym samym stać się ekspertem od śmigłowców, samochodów, tworzyw polimerowych i tym podobnych. Oferty odnoszące się do specjalności warto śledzić na stronach uczelni w Lublinie, ponieważ utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowania studentów. 
Gruntowne wykształcenie uzyskane na studiach inżynierskich z zakresu mechaniki i budowy maszyn odnosi się do projektowania, mechaniki, eksploatacji i budowy maszyn różnego rodzaju. Zdobyta wiedza, uzdolnienia techniczne i zdobyte umiejętności wpływają na możliwość realizowania projektów prostych i zaawansowanych konstrukcyjnie, a także na konserwowanie i troszczenie się o ciągłe funkcjonowanie złożonych i nowoczesnych linii produkcyjnych.
 

Ogólne cele kształcenia

Studia na mechanice i budowie maszyn poświęcone są m.in.: realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn; projektowaniu maszyn za pomocą nowoczesnych narzędzi obliczeniowych; doborowi materiałów stosowanych do budowy maszyn; zarządzaniu i koordynacji pracy i ocenie jej wyników. Studenci tego kierunku studiów zdobywają wiedzę na temat np.: technologii, konstrukcji i eksploatacji maszyn różnego rodzaju, a także komputerowego wspomagania projektowania (CAD/CAM) procesów wytwarzania.

Mechanika i budowa maszyn to kierunek, który pozwala studentom poznać również handlowe, prawne, finansowe, organizacyjne i marketingowe aspekty branży mechanicznej i produkcyjnej. W trakcie nauki studenci zgłębiają tajniki m.in.: termodynamiki, teorii mechanizmów, mechanikę płynów, technologię maszyn, elektrotechnikę i elektronikę, podstawy programowania PLC, robotykę, techniki wytwarzania czy symulację układów mechanicznych.

Osoby, które ukończyły mechanikę i budowę maszyn, mogą rozpocząć pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn mogą znaleźć zatrudnienie w różnych branżach, takich jak np. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, kosmiczny, przemysł energetyczny, a także w firmach zajmujących się projektowaniem i produkcją maszyn oraz urządzeń mechanicznych. Ponadto inżynierowie mechaniki i budowy maszyn są również przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.


Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Lubelskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Lubelska oferuje 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na POLLUB oraz uczelni prywatnej. Cena wynosi około 4000 zł za pierwszy rok studiów.

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

 

Limity miejsc

Jak zostać studentem mechaniki i budowy maszyn w Lublinie? Uczelnie w Lublinie ustalają odgórnie limit miejsc na każdy z kierunków studiów, w przypadku mechaniki i budowy maszyn jest to 150 miejsc.  

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci? Rekrutacja na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie opiera się na konkursie świadectw maturalnych. Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na mechanikę i budowę maszyn, to: chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie:

  • Politechnika Lubelska: 150

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Mechanika i budowa maszyn w Lublinie w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. W przypadku studiów niestacjonarnych wymagane jest czesne. Dzieje się tak na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.

Wysokość czesnego ustalana jest indywidualnie przez poszczególne uczelnie, a także istnieje możliwość rozłożenia czesnego na comiesięczne raty, dzięki czemu studenci nie muszą od razu płacić czesnego w całości.

Mechanika i budowa maszyn studia w Lublinie - ceny 2023:

  • Politechnika Lubelska: 4000 zł 

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie z niecierpliwością oczekują wyników rekrutacji. Kiedy można spodziewać się wyników? Wyniki rekrutacji pojawiają się zazwyczaj około kilka tygodni po złożeniu aplikacji przez kandydata, jednak każda z uczelni ustala indywidualny termin opublikowania list osób zakwalifikowanych.

Gdzie można znaleźć wyniki? Informację o dostaniu się na studia kandydaci na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie będą mogli znaleźć w swoim profilu w systemie IRK lub ERK. W systemie można znaleźć również taką informację, jak liczba zdobytych punktów, a także zajęte miejsce na liście.   

Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:

  • Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny): 14.07.2023 

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Złożenie dokumentów na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie, jest ostaniem etapem rekrutacji. Jak i gdzie to zrobić?

Uczelnie w Lublinie, podobnie, jak inne uczelnie, najczęściej decydują się, aby kandydaci osobiści dostarczyli dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – jest to opcja dla tych, którzy nie mogą w określonym terminie pojawić się na uczelni, by złożyć dokumenty.   

Kandydaci na studia muszą pamiętać, aby dokumenty były kompletne oraz w odpowiedniej formie. 

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Uczelnie w Lublinie zwykle rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zaraz po ogłoszeniu listy rankingowej. Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn, podobnie, jak w przypadku innych kierunków studiów, mają na dostarczenie dokumentów zwykle około kilku dni. Jakie konsekwencje mogą się pojawić w przypadku niedopilnowania terminu?

W takiej sytuacji istnieje ryzyko skreślenia kandydata z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.

Kandydaci powinni zabrać ze sobą m.in. świadectwo maturalne, świadectwo ukończenia szkoły, podania, zaświadczenia, a także zdjęcie do legitymacji.

Więcej informacji na temat kompletu dokumentów można znaleźć na stronie uczelni. 

Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:

  • Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny): od 17.07.2023 do 19.07.2023

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Uczelnie w Lublinie - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny POLLUB) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie opinie mają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie?

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Lublinie to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, ciesząca się niesłabnącą renomą i prestiżem.

Patryk, student trzeciego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Przemysł i nowe technologie nieustannie się zmieniają, co wpływa także na procesy mechanizacji i konstruowanie nowych maszyn. Kierunek ten jest jednym z najbardziej przyszłościowych, ponieważ świat idzie do przodu, a to wpływa na zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie mechaniki i projektowania maszyn użytkowych i przemysłowych. 

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Lublin studia i stopnia

Mechanika i budowa maszyn Lublin studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechanika i budowa maszyn Lublin studia stacjonarne

Mechanika i budowa maszyn Lublin studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Kierunki inżynierskie i techniczne w Lublinie

nawigacja
Rozwiń

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia