Architektura
Lublin
POKAŻ
Mechanika i budowa maszyn w Lublinie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Lublinie w 2023 r. zaczynają się od 4000 zł za pierwszy rok studiów.
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia) |
Opis kierunku
Studia z zakresu mechaniki i budowy maszyn to kierunek, który kształci studentów zarówno teoretycznie, jak i praktycznie w dziedzinie produkcji i eksploatacji maszyn. Program studiów obejmuje szereg przedmiotów związanych z grafiką, automatyką, oraz nauką o materiałach. W trakcie nauki, studenci mają możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami maszyn, w tym maszynami przemysłowymi i silnikami samochodowymi. Ponadto, zdobywają także wiedzę w zakresie marketingu i handlu, która jest istotna w branży mechanicznej. W planie zajęciowym studenci mogą spodziewać się takich przedmiotów jak: podstawy konstrukcji maszyn, technologia i urządzenia do obróbki cieplno-chemicznej, fizyka, matematyka czy współczesne maszyny technologiczne i ich oprzyrządowanie.
czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Lublin
W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: matematyka, fizyka, język obcy, język polski , chemia, informatyka.
Studia w Lublinie na kierunku mechanika i budowa maszyn to bardzo renomowane studia inżynierskie, które są niezwykle popularne wśród studentów, którzy myślą o kształceniu się w zakresie nauk technicznych. Ponieważ kandydatów jest wielu, a liczba miejsc ograniczona, musisz postarać się o jak najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych, by zapewnić sobie mocną pozycję na rynku pracy. Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich znajdują się: matematyka, fizyka, informatyka,język polski, chemia i język obcy, który jest niezwykle użyteczny nie tylko podczas zdobywania wiedzy, ale i w życiu zawodowym.
Mechanika i budowa maszyn Politechnika Lubelska - przedmioty maturalne
Politechnika Lubelska w rekrutacji 2023/2024 na kierunek mechanika i budowa maszyn uwzględnia wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: matematyki albo fizyki, albo informatyki oraz chemii i języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Absolwenci powyższych studiów znajdą zatrudnienie w biurach projektowych i konstrukcyjnych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach zajmujących się wytwarzaniem i projektowaniem maszyn oraz w firmach konsultingowych i doradczych.
Absolwenci studiów w zakresie mechaniki i budowy maszyn mają ogromny wachlarz możliwości i są bardzo pożądani na rynku pracy. W trakcie całego toku kształcenia poznają oni tajniki wytwarzania i eksploatacji maszyn oraz rozwijają umiejętności w zakresie projektowania, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Dzięki temu znajdują zatrudnienie w nowoczesnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego czy w gałęziach produkcji, które zajmują się projektowaniem i automatyzacją procesów technologicznych.
Absolwenci pracują w jednostkach nadzoru technicznego, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, pełnią funkcje kierowników serwisu, konstruktorów bądź inżynierów, zajmują się badaniami i rozwojem bądź doradztwem i konsultingiem. Kierunek mechanika i budowa maszyn zapewnia bardzo wiele możliwości nie tylko pracy, ale i rozwoju.
Studia na mechanice i budowie maszyn poświęcone są m.in.: realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn; projektowaniu maszyn za pomocą nowoczesnych narzędzi obliczeniowych; doborowi materiałów stosowanych do budowy maszyn; zarządzaniu i koordynacji pracy i ocenie jej wyników. Studenci tego kierunku studiów zdobywają wiedzę na temat np.: technologii, konstrukcji i eksploatacji maszyn różnego rodzaju, a także komputerowego wspomagania projektowania (CAD/CAM) procesów wytwarzania.
Mechanika i budowa maszyn to kierunek, który pozwala studentom poznać również handlowe, prawne, finansowe, organizacyjne i marketingowe aspekty branży mechanicznej i produkcyjnej. W trakcie nauki studenci zgłębiają tajniki m.in.: termodynamiki, teorii mechanizmów, mechanikę płynów, technologię maszyn, elektrotechnikę i elektronikę, podstawy programowania PLC, robotykę, techniki wytwarzania czy symulację układów mechanicznych.
Osoby, które ukończyły mechanikę i budowę maszyn, mogą rozpocząć pracę zarówno w kraju, jak i za granicą. Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn mogą znaleźć zatrudnienie w różnych branżach, takich jak np. przemysł motoryzacyjny, lotniczy, kosmiczny, przemysł energetyczny, a także w firmach zajmujących się projektowaniem i produkcją maszyn oraz urządzeń mechanicznych. Ponadto inżynierowie mechaniki i budowy maszyn są również przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Lubelskiej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Lubelska oferuje 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na POLLUB oraz uczelni prywatnej. Cena wynosi około 4000 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Jak zostać studentem mechaniki i budowy maszyn w Lublinie? Uczelnie w Lublinie ustalają odgórnie limit miejsc na każdy z kierunków studiów, w przypadku mechaniki i budowy maszyn jest to 150 miejsc.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci? Rekrutacja na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie opiera się na konkursie świadectw maturalnych. Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na mechanikę i budowę maszyn, to: chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Lublinie:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Mechanika i budowa maszyn w Lublinie w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. W przypadku studiów niestacjonarnych wymagane jest czesne. Dzieje się tak na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.
Wysokość czesnego ustalana jest indywidualnie przez poszczególne uczelnie, a także istnieje możliwość rozłożenia czesnego na comiesięczne raty, dzięki czemu studenci nie muszą od razu płacić czesnego w całości.
Mechanika i budowa maszyn studia w Lublinie - ceny 2023:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie z niecierpliwością oczekują wyników rekrutacji. Kiedy można spodziewać się wyników? Wyniki rekrutacji pojawiają się zazwyczaj około kilka tygodni po złożeniu aplikacji przez kandydata, jednak każda z uczelni ustala indywidualny termin opublikowania list osób zakwalifikowanych.
Gdzie można znaleźć wyniki? Informację o dostaniu się na studia kandydaci na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie będą mogli znaleźć w swoim profilu w systemie IRK lub ERK. W systemie można znaleźć również taką informację, jak liczba zdobytych punktów, a także zajęte miejsce na liście.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Złożenie dokumentów na mechanikę i budowę maszyn w Lublinie, jest ostaniem etapem rekrutacji. Jak i gdzie to zrobić?
Uczelnie w Lublinie, podobnie, jak inne uczelnie, najczęściej decydują się, aby kandydaci osobiści dostarczyli dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – jest to opcja dla tych, którzy nie mogą w określonym terminie pojawić się na uczelni, by złożyć dokumenty.
Kandydaci na studia muszą pamiętać, aby dokumenty były kompletne oraz w odpowiedniej formie.
Uczelnie w Lublinie zwykle rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zaraz po ogłoszeniu listy rankingowej. Kandydaci na mechanikę i budowę maszyn, podobnie, jak w przypadku innych kierunków studiów, mają na dostarczenie dokumentów zwykle około kilku dni. Jakie konsekwencje mogą się pojawić w przypadku niedopilnowania terminu?
W takiej sytuacji istnieje ryzyko skreślenia kandydata z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Kandydaci powinni zabrać ze sobą m.in. świadectwo maturalne, świadectwo ukończenia szkoły, podania, zaświadczenia, a także zdjęcie do legitymacji.
Więcej informacji na temat kompletu dokumentów można znaleźć na stronie uczelni.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Lublinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Uczelnie w Lublinie - kierunek mechanika i budowa maszyn:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Politechnika Lubelska (Wydział Mechaniczny POLLUB) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Przemysł i nowe technologie nieustannie się zmieniają, co wpływa także na procesy mechanizacji i konstruowanie nowych maszyn. Kierunek ten jest jednym z najbardziej przyszłościowych, ponieważ świat idzie do przodu, a to wpływa na zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie mechaniki i projektowania maszyn użytkowych i przemysłowych.
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia