Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji stanowią stosunkowo nową propozycję kształcenia na aktualnym rynku akademickim. Stanowią one nie jako odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie gospodarcze, ponieważ łączą w sobie nauczanie z dwóch najpopularniejszych dziedzin – zarządzania i inżynierii. Można powiedzieć zatem, że mają interdyscyplinarny charakter, który na pewno zostanie doceniony przez pracodawców.
Jaki właściwie obszarem działalności zajmuje się dziedzina zarządzania i inżynierii produkcji? Łączy w sobie ona przede wszystkim zagadnienia związane z organizacją procesu produkcyjnego. Pamiętaj zatem, że ten profil kształcenia nie jest zarezerwowany dla każdego absolwenta szkoły średniej. W kręgu twoich zainteresowań powinny znajdować się nie tylko przedmioty ścisłe i nowinki technologiczne, lecz także chęć do poszerzania wiedzy socjologicznej związanej z zarządzaniem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Z racji tego, że kierunki takie jak zarządzanie i inżynieria produkcji mają bardzo interdyscyplinarny charakter, to studenci poznawać będą równolegle wiedzę z tych dwóch potężnych dyscyplin. Wśród przedmiotów odnajdziesz zatem te, które ściśle związane są z zarządzaniem. Można zaliczyć do nich przykładowo:
-
podstawy ekonomii
-
zarządzanie przedsiębiorstwem
-
prawo gospodarcze
W przypadku zagadnień inżynieryjnych studenci zetkną się z przedmiotami takimi jak:
-
materiałoznawstwo
-
komputerowe wspomaganie produkcji
-
automatyzacja i robotyzacja
Gdzie studiować na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Krakowie
Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji (studia I stopnia) - uczelnie w Krakowie