Kierunek bezpieczeństwo morskie pozwoli Ci zdobyć potrzebną wiedzę, która odnosi się przede wszystkim do problemów i wyzwań stawianych przed obecną gospodarką i żeglugą morską. Studenci zapoznają się z rozwojem gospodarki morskiej, transportem morskim, a przede wszystkim z bezpieczeństwem morskim państwa.
Nabędziesz kompetencje ułatwiające odnalezienie się w kwestii zjawisk społecznych i kulturowych. Poznasz różnego rodzaju zagrożenia środowiskowe i eksploatacyjne, które niesie żegluga morska. Dowiesz się, jakie znaczenie ma to dla bezpieczeństwa życia, zdrowia i mienia. Zdobędziesz również informacje dotyczące sposobów ochrony działalności ludzkiej na morzu pod różnymi względami, chociażby nielegalnego handlu bronią.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Bezpieczeństwo morskie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Programy kształcenia bezpieczeństwa morskiego dostosowywane są do wybranej specjalności. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, które obejmuje nauki o bezpieczeństwie. Uczęszczają na przedmioty podstawowe i kierunkowe, wśród których znajdziesz między innymi bezpieczeństwo morskie w Unii Europejskiej, prawne podstawy bezpieczeństwa morskiego, logistykę morską w sytuacjach kryzysowych.
Realizowane przedmioty umożliwią Ci zdobycie kwalifikacji w zakresie sferze bezpieczeństwa morskiego państwa, rozwoju gospodarki morskiej, współpracy międzynarodowej oraz ochrony obszarów morskich. Uczelnie proponują także specjalizacje, które mają znaczenie dla dalszej ścieżki kształcenia.
Zwróć uwagę na ochronę morskiej infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo turystyki morskiej, współczesny terroryzm morski i wiele innych. Pamiętaj, że oferta specjalizacyjna jest zmienna i zależy od zainteresowań studentów.