Gospodarka przestrzenna
Łódź
Pokaż
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna
Ścieżki kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna
Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami
Specjalności na kierunku nieruchomości i gospodarka przestrzenna
Dla kogo ten kierunek
Czym właściwie jest przestrzeń publiczna i do kogo konkretnie należy? Jak kształtować otoczenie, by spełniało nie tylko funkcje użytkowe, ale było dla członków danej społeczności ostoją: miejscem wygodnym, estetycznym i zaprojektowanym tak, by chciało się w nim przebywać? Jak osiągnąć kompromis między coraz szybszym rozwojem miast, a troską o środowisko naturalne? Absolwent gospodarki przestrzennej jest w stanie udzielić najlepszej odpowiedzi na każde z tych pytań. Jeśli zawsze byłeś wrażliwy na otoczenie i ludzi, rozumiesz zależności między poszczególnym elementami całości i potrafisz je zmieniać tak, by jeszcze lepiej spełniały swoją funkcję a ponadto potrafisz zarządzać procesami i ludźmi, działającymi na rzecz wspólnej sprawy, studia na kierunku gospodarka przestrzenna mogą być dla Ciebie jedną z edukacyjnych alternatyw.
Program studiów i przedmioty
Jak wygląda nauka na gospodarce przestrzennej? To dość interdyscyplinarny kierunek, dzięki któremu przyszły absolwent zdobędzie wiedzę ekonomiczną, geograficzną, urbanistyczną i zarządczo-administracyjną. Każda z tych dziedzin wiąże się bowiem ściśle z planowaniem przestrzeni i zarządzaniem jednostkami przestrzennymi, takimi jak miasto, gmina czy region. Studenci zapoznają się z prawnymi aspektami ochrony środowiska, opanowują rysunek i podstawy grafiki, uczą się korzystać z mapy, planować, przedstawiać i realizować zmiany w przestrzeni. Mogą spodziewać się zajęć z gospodarki mieszkaniowej i gospodarki nieruchomościami oraz ekonomiki miasta i regionu. To studia dla osób, które chcą mieć wpływ na to, jak wygląda i funkcjonuje przestrzeń – bardzo nieuchwytna i niezwykle istotna część naszej rzeczywistości.
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie kończąc studia na kierunku gospodarka przestrzenna? Troska o estetykę i funkcjonalność miejsc, w których żyjemy jest nieodzowną częścią procesu rozwoju miast i regionów, a to oznacza, że masz szansę na ciekawą i pełną wyzwań pracę. Absolwenci gospodarki przestrzennej sprawdzają się jako pracownicy biur planistycznych, architektonicznych i urbanistycznych, specjaliści ds. rozwoju lokalnego w instytucjach administracji publicznej, agenci nieruchomości, autorzy i konsultanci projektów rozbudowy miast i regionów, urzędnicy samorządowi czy osoby odpowiedzialne za programowanie rozwoju lokalnego.
Przy rekrutacji na gospodarkę przestrzenną na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, geografia, biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, wiedza o społeczeństwie.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek gospodarka przestrzenna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami technicznymi oraz architektonicznymi.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku gospodarka przestrzenna: przyrodnicze podstawy gospodarowania, historia urbanistyki, podstawy ekonomii, prawoznawstwo, rysunek techniczny.
Jako student kierunku gospodarka przestrzenna będziesz miał okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk technicznych, geograficznych oraz architektonicznych. Ponadto, dowiesz się więcej na temat ochrony środowiska oraz rozwoju gospodarczego. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
W czasie powyższych studiów wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się planowania i projektowania architektonicznego oraz urbanistycznego. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób zarządzać projektami inwestycyjnymi. Program nauczania zakłada realizacje rozwijających zajęć terenowych oraz praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
W zależności od wybranej uczelni studia pierwszego stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna będą trwały siedem lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. W innym przypadku, na naukę poświęcisz sześć semestrów, po których zdobędziesz tytuł licencjata. Natomiast studia drugiego stopnia będą trwały dwa lata i zakończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku gospodarka przestrzenna znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia