Ceramika studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Ceramika to unikatowy kierunek łączący przedmioty arystystyczne z wiedzą typowo techniczną. Dzięki temu staniesz się ekspertem w dziedzinie ceramiki, która jest cenioną od setek lat gałęzią przemysłu. Jeżeli zatem od zawsze interesowałeś się tym materiałem, a Twoją mocną stroną są nauki ścisłe to prawdopodobnie jest to świetny kierunek dla Ciebie!

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w ramach tego kierunku? Wbrew pozorom przeważać będą przedmioty z zakresu nauk technicznych. Nacisk będzie kładziony na wiedzę z dziedziny technologii chemicznej czy inżynierii materiałowej. W ramach tych przedmiotów skupisz się na procesach technologicznych prowadzących do wytwarzania ceramiki czy wykorzystaniu procesów komputerowych w projektowaniu materiałów. Jako absolwent tego kierunku otrzymasz tytuł inżyniera technologa materiałów ceramicznych. Następnie będziesz mógł podjąć pracę w pracowniach artystycznych lub działach technologicznych istniejących w działach przemysłu ceramicznego.

Jeżeli zatem interesujesz się szeroko pojętym przemysłem ceramicznym i chciałbyś przenieść w przyszłośći swoje zainteresowania na karierę zawodową to na pewno będzie to dobry kierunek dla Ciebie!

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na ceramikę, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, fizyka, chemia, biologia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK CERAMIKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU CERAMIKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Chemiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując ceramikę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • inżynierii materiałowej i technologii chemicznej,
 • projektowania i wykonywania obiektów ceramicznych w oparciu o technologię rzeźbienia, formowania, wypalania i szkliwienia,
 • wykorzystywania tworzywa ceramicznego do realizacji koncepcji artystycznych,
 • powstawania i realizacji zamysłu plastycznego – w oparciu o nowoczesne technologie i profesjonalny warsztat artystyczny,
 • język obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy,​

Jak wyglądają studia na kierunku ceramika?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek ceramika można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół zagadnień związanych z naukami artystycznymi i technicznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku ceramika zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk artystycznych, technicznych czy chemicznych. Ponadto, będziesz miał okazję poznać podstawowe zagadnienia fizyki czy termodynamiki, które są wykorzystywane przy tworzeniu produktów ceramicznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z powyższym obszarem tematycznym. Oto wybrane z nich:

 • nauka o materiałach
 • chemia fizyczna
 • nauka o procesach ceramicznych
 • ceramika konstrukcyjna i techniczna

 

3. Nabywane umiejętności

Ze względu na praktyczny wymiar studiów na kierunku ceramika będziesz miał okazję zdobyć szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania i wytwarzania użytkowych wyrobów ceramicznych. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób identyfikować ceramikę historyczną oraz określać jej wiek i miejsce pochodzenia. Studenci poznają także metody zabezpieczania, osuszania i przechowywania zabytkowych przedmiotów ceramicznych. Podczas licznych warsztatów nauczysz się korzystać z zaawansowanych programów komputerowych, stosowanych w projektowaniu kształtów wyrobów ceramicznych.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

CERAMIKA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku ceramika będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry, po których uzyskasz tytuł magistra.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

CERAMIKA STUDIA I STOPNIA

CERAMIKA STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku ceramika

Absolwent kierunku ceramika znajdzie jako:
 • pracownik pracowni artystycznej,
 • pracownik działów technologicznych w działach przemysłu ceramicznego.

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU CERAMIKA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU CERAMIKA

Komentarze (0)