Taniec to zdecydowanie coś więcej niż tylko układ rytmicznych ruchów ciała, nierzadko powtarzalnych lub całkowicie spontanicznych. To przede wszystkim silnie nacechowany bodźcami emocjonalnymi lub świadomą synchronizacją element kultury fizycznej, odpowiednio skoordynowany z muzyką oraz bezsprzecznie jedna z najlepszych form komunikacji niewerbalnej.
Nie jest przesadą stwierdzenie, iż każdy ruch jest dźwiękiem i odwrotnie. To wszystko ma niezwykłą wartość estetyczną, jak również ociera się o pewną symbolikę, kategoryzując taniec według rodzaju choreografii, poszczególnych ruchów czy uwarunkowań historycznych.
Ponadto taniec to integralna część obszaru nauk o kulturze fizycznej, definiująca również działania stricte społeczne, psychologiczne oraz kulturowe. Taniec to kondensacja sprawności fizycznej oraz zdolności percepcyjnych, a więc wykonywania właściwego ruchu tanecznego oraz treningu odczuwania, silnie integrującego ciało ze sferą psychiczną oraz rozwojem osobistych form kreacji i ekspresji.
Co więcej, taniec to także znakomita forma terapii, wykorzystywana w celu przywrócenia równowagi psychofizycznej. Elementy tańca możesz spotkać w wielu dyscyplinach sportowych, np. w łyżwiarstwie figurowym, tańcu sportowym, gimnastyce artystycznej czy pływaniu synchronicznym.
1. Typ i tryb studiów
Taniec w kulturze fizycznej to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Powyższy tryb kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełną swobodę w zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Taniec w kulturze fizycznej możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych i nauk o zdrowiu.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku taniec w kulturze fizycznej będą mieli okazję korzystać z szerokiej oferty kształcenia, w której znajdzie się wiele ciekawych zajęć o tematyce związanej z dyscypliną artystyczną, jaką jest taniec, naukami o zdrowiu czy sportem. Program nauczania zakłada realizacje następujących przedmiotów:
-
Ruch teatralny i plastyka ruchu
-
Podstawy treningu motorycznego
-
Taniec ludowy, taniec historyczny, taniec źródłowy
-
Techniki streetowe
W toku nauczania, studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na powyższy kierunek studiów będą miały okazję zdobyć szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się one na doskonaleniu zdolności z zakresu różnorodnych technik tanecznych, od tańca klasycznego po współczesny.
Ponadto poznają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Istotnym elementem kształcenia będzie także rozwijanie kompetencji pedagogicznych i dydaktycznych, niezbędnych do rozpoczęcia pracy w zawodzie nauczyciela tańca.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli fascynuje Cię świat tańca, chcesz poznać historię jego ewolucji, umiejętnie rozróżniać jego formy i wykorzystywać ich potencjał, zdobyć wiedzę z zakresu tańca scenicznego, zachwycasz się tańcem współczesnym i marzysz o tym, aby wpłynąć na taniec tak jak zrobiła to Pina Bausch, studia na kierunku taniec w kulturze fizycznej są dla Ciebie.
5. Gdzie studiować Taniec w kulturze fizycznej
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Taniec w kulturze fizycznej: