1. Typ i tryb studiów
Kierunek automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.
Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk ścisłych i technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych: grafika inżynierska, podstawy automatyki, podstawy elektroniki i elektrotechniki, podstawy wytrzymałości materiałów, maszyny technologiczne.
Osoby, które aplikują na kierunek automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych będą miały okazję ugruntować i rozwinąć swoją dotychczasową wiedzę matematyczną, techniczną i informatyczną. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższymi obszarami tematycznymi, między innymi takich jak:
-
podstawy konstrukcji maszyn
-
kinematyka
-
podstawy teorii sygnałów
-
energoelektronika
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim, poznasz zasady programowania obiektowego oraz sterowania robotami przemysłowymi.
Ponadto, dowiesz się więcej na teamy projektowania i eksploatacji różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie maszyn. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Współcześnie, niemal każda gałąź przemysłu i gospodarki staje się coraz bardziej zautomatyzowana, a co z tego wynika, często praca ludzka zostaje zastąpiona przez nowoczesne maszyny i roboty. Tego typu zabiegi wpływają bardzo pozytywnie na efektywność, dokładność i skuteczność wykonywanych usług, dlatego przedsiębiorcy często decydują się na podobne rozwiązania.
W związku z obecną tendencją i wymogami stawianymi przez współczesny rynek pracy, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii, którzy posiadaliby umiejętności obsługi i projektowania maszyn. Odpowiedzią na te potrzeby jest niezwykle nowatorski i perspektywiczny kierunek, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych.
Jego program skierowany jest do wszystkich osób o wszechstronnych zainteresowaniach z obszaru nauk ścisłych i zdolnościach technicznych, które jednocześnie chciałyby związać swoją przyszłość z tym kręgiem tematycznym. Jeżeli więc należysz do tego grona, to nie zastawiaj się i wybierz te interesujące i niezwykle rozwijające studia!
5. Gdzie studiować automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych: