AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH

AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH

Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH studia - kierunek studiów

Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych - uczelnie >

Opis kierunku

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to kierunek o charakterze inżynierskim, który pozwala na zdobycie kierunkowej wiedzy z zakresu sterowania maszyn, programowania robotów i konstruowania bezpiecznych, ergonomicznych marszyn. Studenci tego kierunku swoje umiejętności inżynierskie opierać będą na zdobyczach najważniejszych nauk ścisłych – matematyki, informatyki czy nawet fizyki.

 

Specjalności

Współczesne studia z automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych: automatyzacja procesów wytwórczych, elastyczne systemy wytwarzania.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Po zakończeniu nauki absolwenci automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych nie powinni obawiać się o swoje zatrudnienie. Czekać będzie na nich bowiem praca w niemal każdym sektorze przemysłowym – przykładowo motoryzacyjnym, rolniczym czy spożywczym. Wszechstronne kwalifikacje pozwolą również na międzynarodowy rozwój kariery zawodowej.

JAKIE PRZEDMIOTU ZDAWAĆ NA MATURZE?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • matematyka.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH:

Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?

Ze względu na interdyscyplinarny i złożony charakter studiów będziesz miał okazję ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę z obszaru różnorodnych aspektów i obszarów tematycznych. Już na początku swojej drogi naukowej powtórzysz wiadomości z poprzednich etapów nauczania i zapoznasz się z nowymi zagadnieniami z zakresu matematyki i fizyki.

Ponadto, dowiesz się więcej na temat elektroniki, automatyki, czy niezwykle interesującej dziedziny, jaką jest robotyka.Co więcej, będziesz miał możliwość uczestnictwa w ciekawych i rozwijających zajęciach, na których wykształcisz umiejętności programowania robotów oraz sterowania nimi, a także nauczysz się podstaw budowy i konstrukcji maszyn.

Zdobytą podczas kursu wiedzę będziesz miał okazję wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu pracy. Oprócz kompetencji kierunkowych, zdobędziesz także cenne zdolności językowe, które niewątpliwie zwiększą twoje szansę na międzynarodową karierę.

 

W programie studiów na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Materiały inżynierskie
 • Ekonomika i zarządzanie przedsiębiorstwem
 • Podstawy układów logicznych i komputerowych
 • Podstawy elektrotechniki i elektroniki
 • Energoelektronika
 • Napędy elektryczne maszyn i robotów
 • Roboty przemysłowe i mobilne
 • Automatyzacja procesów materiałowych
 • Automatyzacja procesów wytwarzania
 • Grafika inżynierska
 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • matematyki
 • fizyki
 • wiedzę z zakresu automatyki i dynamiki
 • wiedzę z zakresu kinematyki
 • umiejętność zarządzania przedsiębiorstwem
 • znajomość języka obcego
 • znajomość specjalistycznej terminologii
 • znajomość budowy i konstrukcji maszyn
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy

Jak wyglądają studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.

 

Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk ścisłych i technicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych będą miały okazję ugruntować i rozwinąć swoją dotychczasową wiedzę matematyczną, techniczną i informatyczną. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższymi obszarami tematycznymi, między innymi takich jak:

 

 • podstawy konstrukcji maszyn
 • kinematyka
 • podstawy teorii sygnałów
 • energoelektronika

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim, poznasz zasady programowania obiektowego oraz sterowania robotami przemysłowymi.

Ponadto, dowiesz się więcej na teamy projektowania i eksploatacji różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie maszyn. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Współcześnie, niemal każda gałąź przemysłu i gospodarki staje się coraz bardziej zautomatyzowana, a co z tego wynika, często praca ludzka zostaje zastąpiona przez nowoczesne maszyny i roboty. Tego typu zabiegi wpływają bardzo pozytywnie na efektywność, dokładność i skuteczność wykonywanych usług, dlatego przedsiębiorcy często decydują się na podobne rozwiązania.

W związku z obecną tendencją i wymogami stawianymi przez współczesny rynek pracy, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii, którzy posiadaliby umiejętności obsługi i projektowania maszyn. Odpowiedzią na te potrzeby jest niezwykle nowatorski i perspektywiczny kierunek, automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych.

Jego program skierowany jest do wszystkich osób o wszechstronnych zainteresowaniach z obszaru nauk ścisłych i zdolnościach technicznych, które jednocześnie chciałyby związać swoją przyszłość z tym kręgiem tematycznym. Jeżeli więc należysz do tego grona, to nie zastawiaj się i wybierz te interesujące i niezwykle rozwijające studia!

 

5. Gdzie studiować automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych będą trwały trzy i pół roku czyli siedem semestrów. Po upływie tego czasu uzyskasz tytuł inżyniera. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęciszdwa lata, czyli cztery semestry, po których zdobędziesz tytuł magistra.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH:

Jaka praca po tym kierunku?

Jako absolwent tego niezwykle perspektywicznego kierunku będziesz miał gruntowną i wszechstronną wiedzę z obszaru nauk ścisłych oraz projektowania, programowania i nadzorowania maszyn i robotów przemysłowych. Jako że jest to niezwykle nowoczesna, dynamiczna i prężnie rozwijająca się dziedzina, bez problemu znajdziesz atrakcyjną pracę w pełni dopasowaną do twojego wykształcenia.

Po ukończeniu nauki możesz zdobyć pracę w instytucjach wdrażających nowoczesne technologie.Co więcej, idealnie odnajdziesz się na stanowisku inżyniera utrzymania ruchu, automatyka i robotyka. Równie ciekawą opcją jest podjęcie zatrudnienia w branży usługowej, handlowej lub produkcyjnej.

Bardzo dobra znajomość ogólnego i specjalistycznego języka obcego sprawi, że otworzą się przed tobą możliwości rozpoczęcia międzynarodowej kariery. Dodatkowo, po zakończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich i tym samym zwiększyć swoje perspektywy zawodowe.

 

Absolwent kierunku znajdzie zatrudnienie jako:

 • automatyk
 • robotyk
 • inżynier utrzymania ruchu
 • projektant systemów informatycznych
 • własna działalność gospodarcza
 • elektryk
 • branża produkcyjna
 • kariera międzynarodowa

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych studia stacjonarne

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych

Miasta, które oferują studia na kierunku AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)