1. Typ i tryb studiów
Kierunek inżynieria cyberprzestrzeni jest dostępny zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Studia niestacjonarne odbywać się bedą podczas weekendowych zjazdów.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk technicznych i informatycznych.
Studia na kierunku inżynieria cyberprzestrzeni możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku inżynieria cyberprzestrzeni będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk informatycznych, ścisłych oraz technicznych. Ponadto dowiesz się więcej na temat branży IT oraz e-administracji.
W planie zajęć znajdzie się wiele ciekaywch i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
-
Podstawy fizyki
-
Analiza matematyczna i algebra liniowa
-
Podstawy użytkowania IT – moduły ECDL BASE
Program nauczania zakłada równie realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku inżynieria cyberprzestrzeni zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się projektować zaawansowane systemy bezpieczeństwa przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Studenci poznają także różnorodne języki programowania i sposoby przeciwdziałania atakom cybernetycznym. Co więcej, dowiesz się w jaki sposób zarządzać sieciami informatycznymi. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Dynamika rozwoju krążących w sieci internetowej informacji stawia nauce szereg nowych wyzwań, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych w zupełnie innych niż dotychczasowe obszarach nauki. Stały dostęp do mediów i Internetu posiada obecnie znaczna większość społeczeństwa.
Łatwość wejścia w internetowy świat i często niedostateczna edukacja w obszarze bezpieczeństwa sieciowego bardzo ułatwia pracę hakerom. Powstałe niedawno interdyscyplinarne studia na kierunku inżynieria cyberprzestrzeni znajdują wspólny mianownik dla nauk, które pozornie ciężko byłoby ze sobą powiązać.
Siatka studiów łączy w sobie informacje z dziedzin nauk o bezpieczeństwie w sieci, zagadnień społecznych oraz dającej najlepsze perspektywy samorozwojowe i zawodowe - branży IT.
Jeśli od zawsze chciałeś połączyć tkwiącą w tobie pasję do nauk humanistycznych, interesowałeś się szeroko rozumianymi mediami, posiadasz ponadprzeciętny talent do nauk ścisłych, zawsze dążyłeś do oryginalności i chciałbyś studiować na kierunku, który nie jest jeszcze popularny w społeczeństwie oraz jesteś na tyle ambitny, żeby podołać trudnościom, jakie niewątpliwie będzie niosła za sobą nauka tak trudnych dziedzin - spróbuj swojego szczęścia i aplikuj!
5. Gdzie studiować inżynierię cyberprzestrzeni
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria cyberprzestrzeni: