Chemia i analityka przemysłowa
Wrocław
POKAŻ
Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia i analityka przemysłowa - uczelnie >
Chemia i analityka przemysłowa to kierunek, który pozwala zdobyć studentom praktyczne wykształcenie. Swoje umiejętności opierają oni na stabilnych podstawach teoretycznych. Największe znaczenie będzie mieć jednak świadomość, jak korzystać z nowoczesnych i metod analitycznych wykorzystywanych na co dzień w przemyśle chemicznym. W trakcie nauki uczą się więc, jak interpretować zjawiska fizykochemiczne oraz jak posługiwać się aparaturą analityczną.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku chemia i analityka przemysłowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, język obcy, chemia, matematyka, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Chemia i analityka przemysłowa przygotowuje swoich przyszłych absolwentów do pracy w różnorodnych sektorach przemysłowych – kosmetycznym, farmakologicznym, chemicznym czy nawet spożywczym. Po ukończeniu nauki można pracować także w laboratoriach diagnostycznych, analitycznych czy takich, które zajmują się kontrolą jakości.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa: chemia ogólna, zielona chemia w syntezie i analityce, mechanizmy i kataliza reakcji, chemia biologiczna, aparatura chemiczna.
Jaką wiedzę zdobędziesz jako student kierunku chemia i analityka przemysłowa? Oferowane przedmioty wykładane na tym kierunku dają umiejętności pobierania i analizowania próbek chemicznych, odpowiedniego opisywania wyników pomiarów i wyciągania z nich właściwych wniosków.
Student uczy się pracy z różnorodnymi narzędziami i odczynnikami chemicznymi. Zagłębia tajniki bezpiecznego obchodzenia się z substancjami chemicznymi uznawanymi za niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Jeśli zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek, od strony teoretycznej poznasz przepisy prawne obowiązujące działalność gospodarczą w kraju i za granicą.
Dzięki znajomości specjalistycznego słownictwa w zakresie analityki chemicznej będziesz mógł podjąć współpracę z innymi chemikami, wspomagając ich pracę nad rozmaitymi projektami naukowymi.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Kierunek chemia i analityka przemysłowa można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich.
Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia będzie oscylował głównie wokół zagadnień związanych z naukami chemicznymi i technicznymi.
W czasie studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat chemii, inżynierii i technologii chemicznej oraz podstawowych zjawisk fizycznych.
Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Jako student kierunku chemia i analityka przemysłowa zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się stosowania wyrobów chemicznych i korzystania z różnorodnych technik i metod analitycznych.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób interpretować i opisywać podstawowe zjawiska fizykochemiczne. Studenci rozwiną także swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, co zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę.
Przemysł, zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, jest to dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowywanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na wielką skalę.
Śmiało można wysnuć wniosek, że skoro potrzeby ludzi na przestrzeni lat nieustannie się zmieniają, to i cały przemysł potrzebuje ciągłych modyfikacji i udoskonaleń, aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję.
Głównym celem analityków przemysłu jest, jak sama nazwa wskazuje, badanie i analizowanie danych statystycznych w celu możliwości jak najszybszego wyłapania zmian rodzących się w przemyśle.
Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa są wspólnym mianownikiem dla nauk przyrodniczych i ekonomicznych, stawiają przede wszystkim na naukę praktycznych umiejętności związanych z analizą chemiczną i instrumentalną przemysłu.
Jaka jest sylwetka idealnego aplikanta na kierunek chemia i analityka przemysłowa? Przede wszystkim w kręgu jego zainteresowań powinno leżeć opisywanie zjawisk przyrodniczych przy użyciu narzędzi chemicznych, nie powinien mieć problemu z nauką przedmiotów ścisłych.
Jeśli od zawsze marzyłeś, żeby wiązać swoją przyszłość z chemią, ale obawiałeś się, że przyswojenie tylko tej dziedziny może okazać się niewystarczające, powinieneś podjąć studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa.
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia i analityka przemysłowa:
Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku chemia i analityka przemysłowa będą trwały trzy i pół roku, siedem semestrów. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł inżyniera.
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie po ukończeniu studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa? Jeśli marzy ci się kariera naukowca, podejmiesz pracę w laboratoriach chemicznych.
Będziesz przygotowany do podjęcia pracy przy nadzorze produkcji, w sektorach przetwórstwa i dystrybucji żywności, a także w szkołach i uczelniach wyższych na stanowisku nauczycielskim.
Zatrudnisz się w branży kosmetycznej przy produkcji substancji przeznaczonych do kontaktu z ciałem.
Studia uposażą cię w umiejętność obsługi programów statystycznych, będziesz mógł więc zająć się analizowaniem zapotrzebowania klientów na dane produkty. Branża farmaceutyczna będzie ci wdzięczna, jeśli zasilisz grono pracowników nadzorujących produkcję leków.
Absolwent kierunku chemia i analityka przemysłowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Chemia i analityka przemysłowa
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia