Studenci prawa zdobywają wiedzę w zakresie m.in.: administracji, gospodarki, ekonomii, socjologii, antropologii czy psychologii. Przyszli specjaliści znają charakterystykę prawa polskiego, europejskiego i międzynarodowego, dzięki czemu mogą oni rozpocząć karierę zawodową zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza nim. Absolwenci prawa działają zgodnie z etyką prawnika, a także znają najważniejsze kodeksy i dokumenty prawne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku prawo w Poznaniu realizowane są w ramach studiów jednolitych magisterskich i trwają 5 lat. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne mogą utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie. Studenci stacjonarni częściej jednak pracują w zespołach oraz pod opieką ekspertów. Stacjonarna nauka daje studentom szansę na zdobycie cennego doświadczenia w profesjonalnych warunkach.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne. Stacjonarna nauka w niepublicznych szkołach wyższych wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarna nauka umożliwiaj studentom podjęcie pracy na pełnym etacie lub realizowanie innych obowiązków poza godzinami studiów. Studenci niestacjonarni powinni jednak samodzielnie pogłębiać swoją wiedzę, a także uczestniczyć aktywnie w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Studenci prawa w trakcie nauki poznają zależności między prawem a dziedzinami pokrewnymi. Studia te umożliwiają przyszłym prawnikom zrozumienie systemu prawnego w Polsce i w Europie. Program tego kierunku przewiduje przedmioty poświęcone m.in. poszczególnym kodeksom prawnym oraz etapom różnych postępowań sądowych.
Przykładowe przedmioty na kierunku Prawo:
Absolwenci prawa nie tylko doskonale znają specyfikę polskiego i międzynarodowego prawa, ale także umiejętnie argumentują swoje stanowisko oraz przeprowadzają skuteczne negocjacje. Liczne warsztaty, ćwiczenia oraz symulacje przewidywane w programie tego kierunku zapewniają studentom prawa kompleksowe przygotowanie nie tylko do wykonywania zawodów prawniczych, ale również pełnienia funkcji kierowniczych i doradczych lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na prawo muszą być zdeterminowani i bardzo ambitni. Studiowanie prawa wiąże się z wieloma obowiązkami oraz ciężką nauką. Dobrze więc, by studenci prawa mieli dobrą pamięć i potrafili organizować swój czas. Prawnicy muszą być odpowiedzialni i rzetelni. Zawód ten wiąże się z presją, studenci powinni dobrze radzić sobie ze stresem.
Studia prawnicze poświęcone są różnorodnym zagadnieniom związanym m.in. z administracją, ekonomią, gospodarką i socjologią. Kandydaci na ten kierunek powinni interesować się np. polityką lub zjawiskami społeczno-gospodarczymi. Przyszłymi prawnikami powinna kierować potrzeba sprawiedliwości. Eksperci tej dziedziny muszą być także komunikatywni, otwarci i uzdolnieni językowo.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek prawo:
-
zdeterminowanie, ambicja
-
dobra pamięć, zorganizowanie
-
odpowiedzialność, rzetelność
-
odporność na stres
-
zainteresowanie naukami humanistycznymi, społecznymi i ekonomicznymi
-
potrzeba sprawiedliwości
-
komunikatywność, otwartość
-
zdolności językowe
Wiedza i umiejętności
Studenci prawa sporządzają różnorodne pisma procesowe i szkolą się do tego, by stanowczo zajmować określone stanowisko w procesie sądowym. Prawo pozwala studentom rozwinąć zdolność logicznego myślenia oraz przekonującego argumentowania. W trakcie studiów uczestnicy praktycznych zajęć nabywają także szereg umiejętności miękkich, które ułatwiają przyszłym prawnikom skuteczne prezentowanie się w przestrzeni prawniczej i biznesowej. Studenci tego kierunku poznają mechanizmy oraz metody działania – szkolą się w zakresie negocjacji i argumentacji prawnej.
Wiedza:
Studenci prawa poznają i stosują przepisy prawa, a także postępowania cywilnego, karnego czy administracyjnego. W trakcie studiów dowiadują się, w jaki sposób interpretować regulacje prawne dotyczące m.in. ochrony konkurencji i konsumenta, ochrony patentowej, ochrony danych osobowych czy ochrony środowiska. Studenci poddają analizie rzeczywiste problemy prawne i starają się zrozumieć środowisko biznesowe.
Przyszli prawnicy poznają charakterystykę i strukturę systemu prawnego zarówno w Polsce, jak i w Europie. Studenci tego kierunku poznają specjalistyczną terminologię prawniczą oraz mechanizmy tworzenia i sposoby dokonywania wykładni przepisów prawnych.
Wiedza, którą nabywają studenci prawa:
-
znają i stosują przepisy prawa i postępowania cywilnego, karnego lub administracyjnego
-
poprawnie interpretują regulacje prawne
-
analizują rzeczywiste problemy prawne, m.in. w środowisku biznesowym
-
znają charakterystykę i strukturę systemu prawnego w Polsce i w Europie
-
stosują specjalistyczną terminologię prawniczą
-
wykorzystują mechanizmy tworzenia i sposoby dokonywania wykładni przepisów prawnych
Umiejętności:
Studenci prawa przygotowywani są w szczególności do wykonywania zawodów prawniczych. Dzięki temu uczestnicy zajęć mają szansę uczestniczyć w licznych ćwiczeniach oraz symulacjach, które pozwalają im zrozumieć poszczególne etapy postępowania sądowego. W trakcie studiów przyszli prawnicy rozwijają także zdolności miękkie – uczą się technik negocjacji i perswazji, a także dokonywania autoprezentacji.
Te uniwersalne zdolności umożliwiają absolwentom prawa rozwinięcie kariery zawodowej także w innych dziedzinach, niezwiązanych z wymiarem sprawiedliwości. Kierunek ten uczy studentów stosowania przepisów m.in. prawa handlowego czy finansowego, w tym postępowania podatkowego.
Absolwenci prawa potrafią obsługiwać spółki prawa handlowego i bez problemu przygotowują pisma sądowe i administracyjne oraz umowy w obrocie gospodarczym. Przyszli prawnicy szkolą się m.in. w zakresie zarządzania zespołem zadaniowym czy finansami. Studenci kształcą zdolność strategicznego myślenia i poznają sposoby budowania wizerunku.
Umiejętności, które posiadają absolwenci prawa:
-
przeprowadzają poszczególne etapy postępowania sądowego
-
prowadzą skuteczne negocjacje
-
dokonują prawidłowej autoprezentacji
-
stosują przepisy różnorodnych kodeksów prawnych
-
przygotowują pisma i umowy
-
zarządzają zespołem zadaniowym i finansami
-
myślą strategicznie
-
umiejętnie budują wizerunek swój i firmy