Opis kierunku
Studenci kierunku stosunki międzynarodowe pogłębią swoją wiedzę na temat wspołczesnej gospodarki oraz polityki światowej. Ponadto nauczą się analizować zjawiska społeczne, ekonomiczne i polityczne występujące na arenie międzynarodowej. Poznają także zasady skutecznej negocjacji i argumentacji oraz nauczą się posługiwać specjalistycznym językiem angielskim.
Stosunki międzynarodowe należą do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane były przez ponad 8,1 tys. kandydatów.
Wśród poznańskich uczelni publicznych stosunki międzynarodowe znalazły się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ponad 500 zgłoszeń).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w jednostkach administracji publicznej, dyplomacji, organizacjach międzynarodowych, resortach do spraw zagranicznych, firmach logistycznych oraz korporacjach międzynarodowych. Dobrym rozwiązaniem może być również założenie własnej działalności gospodarczej.
Program studiów i przedmioty
Poznańskie uczelnie wyższe, wychodząc swoim wychowankom naprzeciw, tak dobrały przedmioty na kierunku stosunki międzynarodowe, by przyszły absolwent opuszczając mury alma mater, był w pełni przygotowany do nowego zadania jakie stawia przed niż życie – pracy w swoim zawodzie. Kierunek ten, niezwykle rozbudowany, pozwala na poznanie zawiłości historycznych, w odniesieniu do czasów współczesnych.
Ponadto, student lubiący politykę oraz wiedzę o społeczeństwie, także doskonale odnajdzie się na tym kierunku. Program studiów jest tak dobrany, by wychowanek o wiedzy humanistycznej pogłębiał ją i rozszerzał, poszerzając przy tym także swoje horyzonty. Nie wszystko bowiem, czym „karmią nas” media, jest w stu procentach prawdą – istnieje wiele czynników, by o jednych informacjach mówić głośniej, a inne zostawić tylko wtajemniczonym.
O czym zatem dowie się student stosunków międzynarodowych w trakcie kształcenia? Jak z natłoku wielu informacji „powyciągać” te najważniejsze i najbardziej znaczące w kontekście historii i polityki międzynarodowej.
Przykładowe przedmioty na kierunku stosunki międzynarodowe:
Ogólne cele kształcenia
Kierunek studiów stosunki międzynarodowe jest interdyscyplinarnym kierunkiem studiów, który przygotowuje studentów m.in. do analizy, zrozumienia i interpretacji procesów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych na arenie międzynarodowej. Głównym celem kierunku studiów stosunki międzynarodowe jest np. rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia, krytycznego podejścia do złożonych zagadnień międzynarodowych oraz zdobywanie wiedzy na temat współczesnych wyzwań globalnych. Studenci uczą się m.in. analizować i interpretować polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturowe aspekty stosunków międzynarodowych, rozwijając umiejętności potrzebne do pracy w międzynarodowym środowisku.
Program na kierunku stosunki międzynarodowe może obejmować szereg przedmiotów, takich jak m.in.: teoria stosunków międzynarodowych, historia stosunków międzynarodowych, polityka międzynarodowa, prawo międzynarodowe, gospodarka światowa, konflikty międzynarodowe, organizacje międzynarodowe, dyplomacja, negocjacje międzynarodowe, analiza polityki zagranicznej, polityka bezpieczeństwa międzynarodowego, studia regionalne oraz inne związane z aktualnymi wyzwaniami globalnymi.
Absolwenci kierunku stosunki międzynarodowe mają różnorodne perspektywy zawodowe, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym czy w organizacjach międzynarodowych i pozarządowych. Mogą pracować np. jako dyplomaci, analitycy polityki zagranicznej, konsultanci ds. międzynarodowych, eksperci ds. rozwoju międzynarodowego, doradcy w organizacjach międzynarodowych, specjaliści ds. lobbingu i dyplomacji publicznej, dziennikarze międzynarodowi, pracownicy organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami globalnymi, czy specjaliści ds. handlu i inwestycji zagranicznych.
Gdzie studiować na kierunku stosunki międzynarodowe w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UAM. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4000 zł.
Kierunek stosunki międzynarodowe - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególne kierunku studiów jest ograniczona. Uczelnie przeprowadzają rekrutację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, przyjmując kandydatów według listy rankingowej.
Limity miejsc na kierunku stosunki międzynarodowe w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 150
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Studenci stacjonarni uczelni publicznych nie muszą płacić za możliwość nauki. Niestety studenci studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studenci prywatnych szkół wyższych przeważnie nie mają możliwości podjęcia bezpłatnej nauki.
Stosunki międzynarodowe studia w Poznaniu - ceny 2023
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 4000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie informują kandydatów o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu na studia za pomocą prywatnych profilów w systemie IRK lub ERK. Termin publikacji wyników rekrutacji jest indywidualny dla każdej szkoły wyższej. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, które miejsce zajęli na liście rankingowej, a także, ile punktów zdobyli.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kandydaci, którzy zakwalifikowali się na wybrane studia, mogą dostarczyć dokumenty rekrutacyjne osobiście (bezpośrednio do siedziby uczelni) lub za pośrednictwem poczty (elektronicznej lub tradycyjnej). Preferowana forma oraz termin doręczenia zestawu dokumentów może być dla każdej uczelni inna, dlatego warto zapoznać się z warunkami przyjęć kandydatów w poszczególnych szkołach wyższych.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne można zazwyczaj dostarczać do uczelni zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji – najczęściej zakwalifikowani kandydaci mają na to kilka dni. Spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może się skończyć dla kandydatów skreśleniem z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – od 18.07.2023 do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności