Nikogo już chyba nie dziwi szerokie zainteresowanie młodych ludzi podjęciem studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Jest to bowiem jeden z najlepiej prosperujących kierunków technicznych, których ukończenie daje umożliwia zdobycie dobrze płatnej i dającej możliwość ciągłego samorozwoju pracy w zawodzie.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na dobrze wykwalifikowanych specjalistów oraz zainteresowanie samych przyszłych aplikantów, Politechnika Łódzka oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi postanowiły wzbogacić swoje oferty edukacyjne o kierunek Mechanika i budowa maszyn, stwarzając tym samym okazję do zgłębiania interesującej dziedziny wiedzy w centralnym miejscu Polski.
Absolwenci obu łódzkich uczelni będą mogli pochwalić się wiedzą i umiejętnościami w zakresie mechatroniki napędów i sterowania maszyn i urządzeń z układami elektromechanicznymi, pneumatycznymi i hydrostatycznymi. Zajęcia praktyczne umożliwią zgłębić od podszewki tajniki budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn wraz z ich podzespołami elektronicznymi.
Liczne praktyki oraz specjalności oferowane przez studia inżynierskie w Łodzi na kierunku Mechanika i budowa maszyn dają możliwość rozwinięcia własnych zainteresowań z obszaru tematyki studiów, a także szansę na podjęcie współpracy z wybraną placówką tuż po ukończeniu studiów.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studenci mechaniki i budowy maszyn szkolą się w zakresie m.in.: projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń; wykonywania konstrukcji mechanicznych; zarządzania projektami inżynierskimi. Studia w Łodzi na tym kierunku pozwalają poznać np.: specyfikę maszyn przemysłowych i roboczych, silników samochodowych i stosowanych w napędzie lub sterowaniu, obrabiarek, urządzeń chłodniczych i klimatyzujących.
Mechanika i budowa maszyn to kierunek, który pozwala studentom poznać również handlowe, prawne, finansowe, organizacyjne i marketingowe aspekty branży mechanicznej i produkcyjnej. W trakcie nauki studenci zgłębiają tajniki m.in.: termodynamiki, teorii mechanizmów, mechanikę płynów, technologię maszyn, elektrotechnikę i elektronikę, podstawy programowania PLC, robotykę, techniki wytwarzania czy symulację układów mechanicznych.
Absolwenci mechaniki i budowy maszyn mogą wykorzystywać zdobytą w trakcie studiów wiedzę w branżach takich, jak np.: mechatronika, aparatura i sprzęt medyczny, biomechanika, technologia biomateriałów, informatyka stosowana, eksploatacja maszyn.
Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów mogą szukać zatrudnienia m.in. na stanowisku konstruktora, projektanta układów mechanicznych i mechatronicznych, specjalisty utrzymania ruchu, mechanika, technologa czy kierownika działu produkcji. Ponadto absolwenci mechaniki i budowy maszyn mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.