Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Gotowe
Wyróżniony
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Pedagogika - profil praktyczny studia - kierunek studiów
Rozwój osobowości, kształtowanie wiedzy o rzeczywistości oraz przygotowanie do optymalnego funkcjonowania w społeczeństwie to główne założenia pedagogiczne, dzięki którym od najwcześniejszych lat u dziecka można wdrażać sprawdzone procesy wychowawcze. Umiejętności i kompetencje nabywane w procesie kształcenia i samokształcenia służyć mają kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, rozwijaniu zdolności interpersonalnych oraz stwarzaniu warunków do planowania i realizowania własnego rozwoju zawodowego i osobistego. Studia umożliwiają zdobycie wiedzy ogólnopedagogicznej, wzbogaconej niezbędnymi treściami z zakresu psychologii, socjologii, filozofii i etyki, które są konieczne do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu działań opiekuńczych, wychowawczych, pomocowych, socjalizacyjnych i resocjalizacyjnych. Humanistyczne treści kształcenia stanowią podstawę dla rozwijania i rozumienia znaczenia zdobywania kształcenia specjalizacyjnego.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli masz w sobie uważność, zdolność do myślenia przyczynowo-skutkowego i potrafisz wyciagać trafne wnioski z czyichś zachowań, fascynuje Cię proces rozwoju, któremu podlegamy przez całe życie, a w szczególności jego źródło – dzieciństwo z całą swoją psychologiczną i społeczną złożonością, jesteś odpowiedzialny i gotowy do pełnienia roli specjalisty w zakresie proponowania właściwych metod dydaktycznych i wychowawczych a dodatkowo cenisz sobie pracę z ludźmi i masz w sobie cierpliwość, empatię oraz wrażliwość na ich sytuację związaną z przynależnością do konkretnego środowiska, studia na kierunku pedagogika – profil praktyczny mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Oprócz podstawowego wykształcenia pedagogicznego i psychologicznego, będziesz mieć możliwość zdobycia bogatej praktyki zawodowej (warsztaty, hospitacje i coroczne praktyki w placówkach wychowania przedszkolnego oraz na I etapie edukacji szkoły podstawowej). Studiowanie tej specjalności daje przygotowanie praktyczne w zakresie wspierania rozwoju dziecka w zakresie edukacji elementarnej (przedszkolnej i wczesnoszkolnej), diagnozy jego aktywności i organizowania zajęć zintegrowanych określonych podstawą programową dla wychowania przedszkolnego i edukacji początkowej klas I-III szkoły podstawowej. Będziesz przygotowany do pełnienia funkcji nauczyciela wychowania przedszkolnego oraz nauczyciela klas początkowych. Zainteresują Cię więc filozoficzne, socjologiczne i psychologiczne konteksty procesu dorastania, przyjrzysz się współczesnym teoriom pedagogicznym, które decydują o kształcie edukacji najmłodszych oraz nauczysz się wykorzystywać je w praktyce pedagogicznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Opanujesz też podstawy historii wychowania, by mieć świadomość rozwoju dziedziny, którą się zajmujesz oraz prognozować jej dalsze przemiany. W podobny, spersonalizowany sposób, podejdziesz do tworzenia programów rozwojowych i edukacyjnych, dowiesz się czym jest proces socjalizacji i w jaki sposób przeprowadzić go u dzieci z problemami adaptacyjnymi oraz jakie rozwiązania zaproponować wychowankom o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Przekonasz się jaki wpływ na osobowość i umysłowość dziecka ma środowisko, w którym się wychowuje, jak docierać do różnorodnych środowisk społecznych, otwierać je na rozmowę o potrzebach i projektować dla nich najlepsze rozwiązania, polepszające sytuację dzieci. Zostaniesz przygotowany do planowania i prowadzenia zajmujących, rozwojowych zajęć i warsztatów dla najmłodszych, poznasz literaturę dziecięcą, nauczysz się podejmować i prowadzić dialog z rodzicami i przedstawicielami instytucji wspierających rozwój dzieci i środowisk, których są one częścią.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku pedagogika – profil praktyczny? Będziesz przygotowany do realizowania programów wychowawczych na rzecz pomocy dziecku i rodzinie oraz do pracy w placówkach opiekuńczych na stanowisku opiekuna dziecięcego, w szkole jako pedagog szkolny, wychowawca w świetlicy, organizator współpracy z rodzicami, asystent rodziny. Twoim miejscem zatrudnienia mogą być także inne placówki wychowawczo- opiekuńcze (żłobki, kluby malucha, internaty, ośrodki szkolno-wychowawcze), a także administracja szkolna oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz pomocy dziecku i rodzinie. Zostaniesz przygotowany do pracy w charakterze nauczyciela szkolnego, kształcącego dzieci uczące się w klasach I-III w szkołach podstawowych. Będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z instytucjami i organizacjami, które wspierają i aktywizują różnorodne śrosowiska dziecięce, z powodzeniem sprawdzisz się w roli pracownika świetlic środowiskowych i domów kultury – jako animator, doradca pedagogiczny lub osoba prowadząca warsztaty temayczne (plastyczne, muzyczne, tanecne) i rozwojowe. Z Twojego doświadczenia chętnie skorzystają również żłobki i przedszkola, teatry oferujące repertuar przeznaczony dla najmłodszych widzów (poszukujące konsultanta treści przekazywanych w spektaklach) oraz ośrodki pomocy rodzinie.
Przy rekrutacji na pedagogika – profil praktyczny na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, język polski, język obcy, jeden albo dwa przedmioty do wyboru z: biologia, historia, historia sztuki, geografia, filozofia, wiedza o społeczeństwie.
Pedagogika - profil praktyczny - zasady rekrutacji
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując pedagogikę – profil praktyczny?
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
diagnozowania aktywności dzieci
rozumienia złożonego procesu rozwoju dziecka w odwołaniu do kontekstów podstawowych nauk humanistycznych i społecznych – filozofii, socjologii, psychologii
współczesnych teorii pedagogicznych decydujących o kształcie edukacji najmłodszych oraz wykorzystywania ich w praktyce pedagogicznej, uwzględniającej indywidualne potrzeby każdego dziecka
podstaw historii wychowania oraz prognozowania dalszych kierunków rozwoju dziedziny
tworzenia programów rozwojowych i edukacyjnych
rozumienia procesu socjalizacji i wdrażania go u dzieci z problemami adaptacyjnymi
rozwiązań pedagogicznych dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych
wpływu środowiska wychowania na osobowość i umysłowość dziecka
działań doradczych w przestrzeni różnorodnych środowisk, otwierania ich na rozmowy o potrzebach i projektowania rozwiązań polepszających sytuację dzieci wychowujących się w konkretnym otoczeniu społecznym
planowania i prowadzenia zajmujących, rozwojowych zajęć i warsztatów dla najmłodszych
literatury dziecięcej
podejmowania i prowadzenia dialogu z rodzicami oraz przedstawicielami instytucji wspierających rozwój dzieci i środowisk, których są one częścią
wrażliwości muzycznej i plastycznej oraz umiejętności w tym zakresie
etyki nauczycielskiej
szkolnych systemów oceniania
prowadzenia terapii pedagogicznej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku pedagogika - profil praktyczny?
1. Typ i tryb studiów
Kierunek pedagogika - profil praktyczny można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami pedagogicznymi.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku pedagogika - profil praktyczny: emisja i higiena głosu, filozofia wychowania z etyką, historia myśli pedagogicznej, metodologia badań pedagogicznych, podstawy filozofii.
Jako student kierunku pedagogika - profil praktyczny będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę humanistyczną, społeczną, pedagogiczną oraz psychologiczną. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
style muzyczne w edukacji dziecka
elementy pedagogiki zabawy
kreatywny język dziecka
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Ze względu na praktyczny wymiar studiów na powyższym kierunku pedagogicznych, wykształcisz szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim rozwiniesz swoje kompetencje z zakresu pedagogiki, dydaktyki oraz psychologii, co z powodzeniem wykorzystasz na stanowisku pedagoga lub nauczyciela. Studenci nauczą się także wybranego języka obcego, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zrealizujesz w szkołach lub świetlicach szkolnych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia drugiego stopnia na kierunku pedagogika - profil praktyczny będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Gdzie będziesz pracował po kierunku pedagogika – profil praktyczny?
Absolwent kierunku pedagogika – profil praktyczny znajdzie zatrudnienie w/jako:
asystent rodziny
nauczyciel w szkołach podstawowych realizujący program edukacyjny dla klas I-III
przedszkolach i zerówkach
żłobkach
pedagog szkolny
świetlicach środowiskowych i domach kultury – jako animator, doradca pedagogiczny lub osoba prowadząca warsztaty tematyczne
teatrach dziecięcych w roli konsultanta repertuaru dedykowanego najmłodszym widzom
ul. Żwirki i Wigury 61,
02-091 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJebAQRrbMHkcRho7XHGZ4T-chttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5e7f-wum-studia-warszawa.jpgWarszawski Uniwersytet Medyczny
Al. Jerozolimskie 133A,
02-304 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ2c7R1VbNHkcRRYy2bUKHPm8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cf285-ans-varsovia.pngUczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" w Warszawie
UL.NOWOURSYNOWSKA 166,
02-787 WARSZAWAhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ7Uo9z5gyGUcRIDBkBgu0pYohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/54566-sggw-kierunki.jpgSzkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
ul. 1 Maja 50,,
40-287 Katowicehttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJH036Z8nPFkcRwQvcATyAJg8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/88b80-ue-katowice.jpgUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach