LOGOPEDIA OGÓLNA

LOGOPEDIA OGÓLNA

Studia na kierunku logopedia ogólna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Logopedia ogólna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

LOGOPEDIA OGÓLNA studia-kierunek studiów

Studia na kierunku logopedia ogólna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku logopedia ogólna
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku logopedia ogólna rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 24 września 2024 r. | logopedia ogólna - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku logopedia ogólna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | logopedia ogólna - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku logopedia ogólna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język angielski, język niemiecki, język francuski, język hiszpański, język polski, język włoski, język rosyjski, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku logopedia ogólna:

 • język angielski,
 • język francuski,
 • język hiszpański,
 • język niemiecki,
 • język polski,
 • język rosyjski,
 • język włoski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

LOGOPEDIA OGÓLNA - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU LOGOPEDIA OGÓLNA:

Czego nauczysz się na kierunku logopedia ogólna?

Ze względu na interdyscyplinarny charakter studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu kilku aspektów składających się na dyscyplinę, jaką jest logopedia. W trakcie studiów będziesz kompleksowo przygotowywany do zawodu logopedy, który wiąże się z prowadzeniem terapii dużych zaburzeń mowy na tle różnych niepełnosprawności.

Jako student będziesz uczęszczał na wiele zajeć, które przybliżą Ci specyfikę tej branży i umożliwią zatrudnienie na podobnym stanowisku. Już na początku swojej drogi naukowej dowiesz się więcej na temat nauki, jaką jest logopedia i poznasz jej podstawy psychologiczne, pedagogiczne i lingwistyczne.

Jako, że głównym narzędziem twojej pracy będzie język to zagłębisz się w meandry gramatyki języka polskiego, szczególnie ze składnią i morfologiąPonadto, skupisz się na poznaniu różnych zaburzeń mowy, często mających podłoże psychiczne takich jak: jąkanie, afazja, dyslalia czy dysatria.

Zrozumiesz także jakie znaczenie mają technologie informatyczne w pracy logopedy i jak wpływają na skuteczność terapii. Uzyskaną wiedzę teoretyczną będziesz mógł wykorzystać podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie takim jak:

 • znajomość składni i morfologi języka polskiego
 • znajomość medycznych, psychologicznych i pedagogicznych podstaw logopedii
 • znajomość wszystkich zaburzeń mowy
 • umiejętność dokonywania diagnozy zaburzeń mowy i skutecznego prowadzenia terapii
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy

Jak wyglądają studia na kierunku logopedia ogólna?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek logopedia ogólna jest obecnie dostępny zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W praktyce oznacza to, że w przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia. Program studiów niestacjonarnych będzie realizowany podczas weekendowych zajęć.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami humanistycznymi.

 

Studia na kierunku logopedia ogólna możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek logopedia ogólna zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Jako student zyskasz kompleksową wiedzę z zakresu językoznawstwa, medycyny, psychologii czy nauk biologicznych. W planie znajdzie się wiele ciekawych zajęć związanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • psychologia ogólna
 • nauka o języku
 • podstawy edukacji i terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji
 • elementy leksykologii i leksykografii

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na powyższym kierunku zdobędziesz szereg kompetencji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się diagnozować i leczyć różnorodne zaburzenia mowy. Studenci poznają także zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Ważnym elementem studiów będą warsztaty, na których dowiesz się więcej na temat dydaktyki i pedagogiki, co z powodzeniem wykorzystasz podczas pracy z dziećmi i młodzieżą. W planie zajęć znajdzie się także lektorat z języka obcego, dzięki któremu rozwiniesz zdolności językowe i tym samym zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Zawsze zwracałeś uwagę na sposób i poprawność wypowiedzi innych ludzi. Uważasz, że jest to niezwykle ważny element komunikacji międzyludzkiej i autoprezentacji. Chciałbyś przekazywać swoją wiedzę i pasję innym? Uważasz, że masz zdolności pedagogiczne i potrafiłbyś nauczyć innych zasad poprawnej wymowy?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania to powstał kierunek idealnie dopasowany do twoich potrzeb. Logopedia ogólna to studia skierowane do wszystkich tych, którzy zawodowo chcieliby zająć się prowadzeniem terapii zaburzeń wymowy.

Ich interdyscyplinarny charakter sprawia, że studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu kilku dziedzin i mogą rozwijać się na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Jeżeli więc jesteś osobą ambitną, która lubi uczyć się nowych rzeczy i jednocześnie pomagać innym, to powinieneś zdecydować się na wybór tego kierunku.

 

5. Gdzie studiować logopedię ogólną

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek logopedia ogólna:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku logopedia ogólna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku logopedia ogólna można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata.

 

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU LOGOPEDIA OGÓLNA:

Jaka praca po tym kierunku?

Po ukończeniu studiów na kierunku logopedia ogólna będziesz miał gruntowne i wszechstronne wykształcenie ze wszystkich aspektów składających się na wielopoziomową i różnorodną dyscyplinę, jaką jest logopedia.

Uzyskane kompetencje i umiejętności sprawią, że bez problemu znajdziesz prace w swoim zawodzie. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do pełnienia zawodu logopedy, który zajmuje się specjalistyczną terapią wszystkich zaburzeń mowy.

W związku z tym znajdziesz zatrudnienie w poradniach foniatryczno-logopedycznych i poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc logopedy, w żłobkach, przedszkolach i placówkach integracyjnych. Co więcej możesz rozpocząć karierę w specjalistycznych wydawnictwach, a nawet w mediach.

 

Absolwent kierunku logopedia ogólna znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:

 • poradnie foniatryczno-logopedyczne
 • poradnie psychologiczno-pedagogiczne
 • żłobki
 • przedszkola
 • placówki integracyjne
 • wydawnictwa
 • media

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Logopedia ogólna studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Logopedia ogólna studia I stopnia

Logopedia ogólna studia II stopnia

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku LOGOPEDIA OGÓLNA

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)