Analityka kryminalistyczna i sądowa

Analityka kryminalistyczna i sądowa

Analityka kryminalistyczna i sądowa studia - kierunek studiów

Analityk, czyli ktoś, kto za pomocą dostępnych mu narzędzi rozkłada na czynniki pierwsze i ogląda z każdej strony problem, będący przedmiotem jego zainteresowania. Dla analityka związanego z kryminologią i sądownictwem dokładne i etapowe działanie jest tym ważniejsze, że efekty jego pracy decydują niejednokrotnie o losach śledztwa, demaskują ważne fakty i z naukową dokładnością odsłaniają prawdę zamkniętą w szczególe. To fascynująca i odpowiedzialna praca wymagająca odpowiednich kompetencji, ale odwdzięczająca się również ogromną satysfakcją za czas spędzony w laboratorium. I budzi filmowe skojarzenia, bliżej jej do długiego serialu w odcinkach, niż mrożącego krew w żyłach thrillera – wymaga bowiem poświęcenia się długotrwałym badaniom, uważności i systemowego działania, które dopiero na poziomie wdrażania konkretnych rozwiązań staje się bliskie problemów życia.
Jeśli potrafisz łączyć fakty w sensowne ciągi i wysnuwać z nich trafne wnioski, umiesz skupić się w pełni na wykonywanym zadaniu i poświęcić czas każdemu szczegółowi, masz świadomość, że analityk kryminalistyczny i sądowy to osoba o interdyscyplinarnym wykształceniu i edukacyjnej misji, oferująca swoją wiedzę i umiejętności zarówno badaniu dowodów na potrzeby śledztw, jak i ulepszaniu przemysłu farmakologicznego i spożywczego, studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa mogą się okazać tym, czego szukasz.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Tam, gdzie odnajdziemy punkty wspólne chemii, medycyny i prawa, będzie leżał obszar Twoich kompetencji. Dowiesz się, jak gromadzić i analizować materiał dowodowy, poznasz sposoby na kontrolowanie poprawnego składu żywności i leków i zostaniesz przygotowany do biegłego opracowywania raportów z przeprowadzonych analiz i ekspertyz na potrzeby sądów. Poznasz podstawy biochemii i chemii medycznej, będziesz gotowy do praktycznego korzystania ze zdobyczy genetyki i poznasz metody statystyczne przydatne w pracy  analityka kryminalistycznego i sądowego. Opanujesz podstawy prawa i prawodawstwa, a zdobytą wiedzę będziesz w stanie wykorzystywać w edukacji, dzięki wiedzy z zakresu uzależnień i ich profilaktyki. Poznasz metody pracy laboratoryjnej i przeznaczenie zaawansowanych urządzeń i aparatów badawczych, z których prawdopodobnie będziesz korzystać w pracy analityka.
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa? Miejscem, które poznasz najlepiej już w trakcie studiów będzie oczywiście laboratorium analityczne i to z nim możesz związać swoje dalsze zawodowe losy. Twoja wiedza będzie przydatna w laboratorium policyjnym, diagnostycznym, badawczym i wielu innych. Z powodzeniem sprawdzisz się w roli biegłego sądowego, który rozpoznaje i gromadzi ślady na miejscu zdarzeń za pomocą nowoczesnych metod. Możesz spróbować swoich sił w firmach i instytucjach działających w branży farmakologicznej i spożywczej, prowadzić profilaktykę uzależnień (narkotyki, dopalacze) lub związać swoją karierę z zakładami i instytucjami, które prowadzą badania z zakresu medycyny sądowej.

WAŻNE TEMATY

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ANALITYKA KRYMINALISTYCZNA I SĄDOWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zobacz inne kierunki Psychologiczne i społeczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując analitykę kryminalistyczną i sądową?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • podstaw chemii, medycyny i prawa oraz wzajemnych relacji między tymi dziedzinami
 • gromadzenia i zabezpieczenia materiału dowodowego na miejscu zdarzenia oraz analizowania go w laboratorium za pomocą nowoczesnych metod
 • kontrolowania składu żywności i leków
 • opracowywania ekspertyz i raportów z analiz na potrzeby policji i sądów
 • podstaw biochemii i chemii medycznej
 • podstaw genetyki
 • znajomości i zastosowania w praktyce metod statystycznych przydatnych w pracy analityka kryminalistycznego i sądowego
 • podstaw prawa i prawodawstwa
 • profilaktyki uzależnień
 • metod pracy laboratoryjnej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i aparatów badawczych

Gdzie będziesz pracował po kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa?

Absolwent kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • pracownik laboratorium policyjnego, diagnostycznego, badawczego etc.
 • biegły sądowy
 • autor biegłych ekspertyz i raportów na potrzeby sądów
 • firmach i instytucjach działających w branży farmakologicznej i spożywczej
 • osoba prowadząca profilaktykę uzależnień
 • zakładach i instytucjach prowadzących badania z zakresu medycyny sądowej
 • toksykolog
 • analityk leków i żywności 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ANALITYKA KRYMINALISTYCZNA I SĄDOWA

Komentarze (0)