1. Tryb i typ studiów
Analityk, czyli ktoś, kto za pomocą dostępnych mu narzędzi rozkłada na czynniki pierwsze i ogląda z każdej strony problem, będący przedmiotem jego zainteresowania.
Dla analityka związanego z kryminologią i sądownictwem dokładne i etapowe działanie jest tym ważniejsze, że efekty jego pracy decydują niejednokrotnie o losach śledztwa, demaskują ważne fakty i z naukową dokładnością odsłaniają prawdę zamkniętą w szczególe. To fascynująca i odpowiedzialna praca wymagająca odpowiednich kompetencji, ale odwdzięczająca się również ogromną satysfakcją za czas spędzony w laboratorium.
I budzi filmowe skojarzenia, bliżej jej do długiego serialu w odcinkach, niż mrożącego krew w żyłach thrillera – wymaga bowiem poświęcenia się długotrwałym badaniom, uważności i systemowego działania, które dopiero na poziomie wdrażania konkretnych rozwiązań staje się bliskie problemów życia.
Studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Aktualnie uczelnie w Polsce starają się dbać o komfort studiowania, dlatego pozwalają wybierać studentom formę, w jakiej będą odbywały się zajęcia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy kierunek studiów można zrealizować zaocznie i nie wszystkie studia odbywają się w trybie dziennym.
Nieoczywiste studia medyczne takie jak analityka kryminalistyczna i sądowa możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Dzienny charakter studiów pozwala przebrnąć przez ustalony program kształcenia oraz umożliwia podjęcie wielogodzinnej praktyki zawodowej.
2. Program studiów i przedmioty
Bez wątpienia wielu z nas przez wzgląd na seriale kryminalne od dzieciństwa interesowało się kryminalistyką, ekspertyzami sądowymi czy materiałami dowodowymi. Kierunek łączy wiedzę odnoszącą się do nauk medycznych, ale i prawnych. Właśnie dlatego studenci uczęszczają na zajęcia:
-
z antropologii sądowej,
-
podstaw prawodawstwa,
-
genetyki,
-
toksykologii,
-
chemii medycznej,
-
medycyny sądowej,
-
metod analitycznych i statystycznych.
Teoretyczne kształcenie realizowane jest podczas ćwiczeń, wykładów i laboratoriów. Program kształcenia konstruowany jest z przedmiotów obowiązkowych i obieralnych.
Zdobywana wiedza i umiejętności przysłużą się do pracy analitycznej i naukowej, a także do prowadzenia działań profilaktycznych w odniesieniu do problemów z narkotykami czy dopalaczami. Od studentów wymaga się łączenia faktów, wykorzystywania informacji, kreatywnego podejścia do sprawy. Zaletą jest więc nie tylko logiczne, analityczne myślenie, ale i myślenie abstrakcyjne.
3. Dla kogo ten kierunek
Jeśli potrafisz łączyć fakty w sensowne ciągi i wysnuwać z nich trafne wnioski, umiesz skupić się w pełni na wykonywanym zadaniu i poświęcić czas każdemu szczegółowi, masz świadomość, że analityk kryminalistyczny i sądowy to osoba o interdyscyplinarnym wykształceniu i edukacyjnej misji, oferująca swoją wiedzę i umiejętności zarówno badaniu dowodów na potrzeby śledztw, jak i ulepszaniu przemysłu farmakologicznego i spożywczego, studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa mogą się okazać tym, czego szukasz.
4. Gdzie studiować analitykę kryminalistyczną i sądową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek analityka kryminalistyczna i sądowa: