Analityka kryminalistyczna i sądowa

Analityka kryminalistyczna i sądowa

Dodaj do ulubionych

Analityka kryminalistyczna i sądowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia)  i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).

Analityka kryminalistyczna i sądowa to studia stworzone z myślą o osobach, które chciałyby otrzymać szczególne wykształcenie z pogranicza prawa, medycyny czy nawet chemii! Studenci tego kierunku będą się uczyć między innymi, jak zbierać materiał dowodowy oraz jak wykonywać różnorodne ekspertyzy na potrzeby odbywających się procesów.

Studenci otrzymują więc praktyczne wykształcenie, które jednocześnie musi opierać się na bardzo dobrej znajomości prawa. Po zakończeniu nauki absolwenci mogą pracować jako biegli lub analitycy. Czekają na nich między innymi laboratoria policyjne czy diagnostyczne i analityczne. Absolwenci tego kierunku mogą podejmować stałą współpracę z różnymi przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Przy rekrutacji na analitykę kryminalistyczną i sądową na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: biologia, chemia.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ANALITYKA KRYMINALISTYCZNA I SĄDOWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Analityka kryminalistyczna i sądowa - zasady rekrutacji

   • Terminy rekrutacji

   • Czas trwania

   • Przedmioty maturalne

   • Limity

   • Progi

   Poziom i tryb studiów

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując analitykę kryminalistyczną i sądową?

   Program studiów i przedmioty

   Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Tam, gdzie odnajdziemy punkty wspólne chemii, medycyny i prawa, będzie leżał obszar Twoich kompetencji.
   Dowiesz się, jak gromadzić i analizować materiał dowodowy, poznasz sposoby na kontrolowanie poprawnego składu żywności i leków i zostaniesz przygotowany do biegłego opracowywania raportów z przeprowadzonych analiz i ekspertyz na potrzeby sądów.
   Poznasz podstawy biochemii i chemii medycznej, będziesz gotowy do praktycznego korzystania ze zdobyczy genetyki i poznasz metody statystyczne przydatne w pracy  analityka kryminalistycznego i sądowego.
   Opanujesz podstawy prawa i prawodawstwa, a zdobytą wiedzę będziesz w stanie wykorzystywać w edukacji, dzięki wiedzy z zakresu uzależnień i ich profilaktyki. Poznasz metody pracy laboratoryjnej i przeznaczenie zaawansowanych urządzeń i aparatów badawczych, z których prawdopodobnie będziesz korzystać w pracy analityka.
    
   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
   • podstaw chemii, medycyny i prawa oraz wzajemnych relacji między tymi dziedzinami
   • gromadzenia i zabezpieczenia materiału dowodowego na miejscu zdarzenia oraz analizowania go w laboratorium za pomocą nowoczesnych metod
   • kontrolowania składu żywności i leków
   • opracowywania ekspertyz i raportów z analiz na potrzeby policji i sądów
   • podstaw biochemii i chemii medycznej
   • podstaw genetyki
   • znajomości i zastosowania w praktyce metod statystycznych przydatnych w pracy analityka kryminalistycznego i sądowego
   • podstaw prawa i prawodawstwa
   • profilaktyki uzależnień
   • metod pracy laboratoryjnej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i aparatów badawczych

   Jak wyglądają studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa?

    

   1. Tryb i typ studiów

   Analityk, czyli ktoś, kto za pomocą dostępnych mu narzędzi rozkłada na czynniki pierwsze i ogląda z każdej strony problem, będący przedmiotem jego zainteresowania.
   Dla analityka związanego z kryminologią i sądownictwem dokładne i etapowe działanie jest tym ważniejsze, że efekty jego pracy decydują niejednokrotnie o losach śledztwa, demaskują ważne fakty i z naukową dokładnością odsłaniają prawdę zamkniętą w szczególe. To fascynująca i odpowiedzialna praca wymagająca odpowiednich kompetencji, ale odwdzięczająca się również ogromną satysfakcją za czas spędzony w laboratorium.
   I budzi filmowe skojarzenia, bliżej jej do długiego serialu w odcinkach, niż mrożącego krew w żyłach thrillera – wymaga bowiem poświęcenia się długotrwałym badaniom, uważności i systemowego działania, które dopiero na poziomie wdrażania konkretnych rozwiązań staje się bliskie problemów życia.
    
   Studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa możemy podzielić na:

   1. Typ:

   • Studia I stopnia (licencjackie)

    

   2. Tryb:

   • studia stacjonarne

    

   Aktualnie uczelnie w Polsce starają się dbać o komfort studiowania, dlatego pozwalają wybierać studentom formę, w jakiej będą odbywały się zajęcia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy kierunek studiów można zrealizować zaocznie i nie wszystkie studia odbywają się w trybie dziennym.

   Nieoczywiste studia medyczne takie jak analityka kryminalistyczna i sądowa możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Dzienny charakter studiów pozwala przebrnąć przez ustalony program kształcenia oraz umożliwia podjęcie wielogodzinnej praktyki zawodowej.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Bez wątpienia wielu z nas przez wzgląd na seriale kryminalne od dzieciństwa interesowało się kryminalistyką, ekspertyzami sądowymi czy materiałami dowodowymi. Kierunek łączy wiedzę odnoszącą się do nauk medycznych, ale i prawnych. Właśnie dlatego studenci uczęszczają na zajęcia:

    

   • z antropologii sądowej,
   • genetyki,
   • toksykologii,
   • chemii medycznej,
   • medycyny sądowej,
   • podstaw prawodawstwa
   • metod analitycznych i statystycznych.

    

   Teoretyczne kształcenie realizowane jest podczas ćwiczeń, wykładów i laboratoriów. Program kształcenia konstruowany jest z przedmiotów obowiązkowych i obieralnych.

   Zdobywana wiedza i umiejętności przysłużą się do pracy analitycznej i naukowej, a także do prowadzenia działań profilaktycznych w odniesieniu do problemów z narkotykami czy dopalaczamiOd studentów wymaga się łączenia faktów, wykorzystywania informacji, kreatywnego podejścia do sprawy. Zaletą jest więc nie tylko logiczne, analityczne myślenie, ale i myślenie abstrakcyjne.

    

   3. Dla kogo ten kierunek

   Jeśli potrafisz łączyć fakty w sensowne ciągi i wysnuwać z nich trafne wnioski, umiesz skupić się w pełni na wykonywanym zadaniu i poświęcić czas każdemu szczegółowi, masz świadomość, że analityk kryminalistyczny i sądowy to osoba o interdyscyplinarnym wykształceniu i edukacyjnej misji, oferująca swoją wiedzę i umiejętności zarówno badaniu dowodów na potrzeby śledztw, jak i ulepszaniu przemysłu farmakologicznego i spożywczego, studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa mogą się okazać tym, czego szukasz.
    
   4. Gdzie studiować analitykę kryminalistyczną i sądową

   Popularne uczelnie na których można studiować kierunek analityka kryminalistyczna i sądowa:

   Ile trwają studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa?

   Studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa trwają 3 lata (studia I stopnia).

   Tak unikatowy kierunek, jak analityka kryminalistyczna i sądowa możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Studia tego typu trwają trzy lata, czyli sześć semestrów, i kończą się egzaminem licencjackim, co analogicznie zapewnia tytuł licencjata. Kolejnym etapem kształcenia mogą być studia magisterskie, które systematyzują i uzupełniają wiedzę zdobytą na studiach licencjackich.

   W przypadku analityki kryminalistycznej i sądowej studia drugiego stopnia możesz realizować w ramach pokrewnego kierunku medycznego bądź prawniczego.

   Gdzie będziesz pracował po kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa?

   Praca po studiach
   Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa? Miejscem, które poznasz najlepiej już w trakcie studiów będzie oczywiście laboratorium analityczne i to z nim możesz związać swoje dalsze zawodowe losy.
   Twoja wiedza będzie przydatna w laboratorium policyjnym, diagnostycznym, badawczym i wielu innych. Z powodzeniem sprawdzisz się w roli biegłego sądowego, który rozpoznaje i gromadzi ślady na miejscu zdarzeń za pomocą nowoczesnych metod.
   Możesz spróbować swoich sił w firmach i instytucjach działających w branży farmakologicznej i spożywczej, prowadzić profilaktykę uzależnień (narkotyki, dopalacze) lub związać swoją karierę z zakładami i instytucjami, które prowadzą badania z zakresu medycyny sądowej.
    
   Absolwent kierunku analityka kryminalistyczna i sądowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
   • pracownik laboratorium policyjnego, diagnostycznego, badawczego etc.
   • biegły sądowy
   • autor biegłych ekspertyz i raportów na potrzeby sądów
   • firmach i instytucjach działających w branży farmakologicznej i spożywczej
   • osoba prowadząca profilaktykę uzależnień
   • zakładach i instytucjach prowadzących badania z zakresu medycyny sądowej
   • toksykolog
   • analityk leków i żywności 

   Zobacz inne kierunki Psychologiczne i społeczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ANALITYKA KRYMINALISTYCZNA I SĄDOWA

   Komentarze (0)