Tworzone w różnorodnych stylach, których wytyczne były przestrzegane tak restrykcyjnie, jak pociągnięcia pędzla malarza tworzącego dzieło swojej epoki, świadectwa obyczajowości i estetyki minionych czasów, co roku ściągające tłumy turystów, zachwycających się niezwykłą precyzją i wrażliwością ich twórców – ogrody, twory z pogranicza botaniki i sztuki, których powstawanie to złożony proces, angażujący interdyscyplinarne umiejętności z wielu dziedzin.
Przygotowanie projektu, który spełni założenia estetyczne i praktyczne oraz będzie miał realne przełożenie na ostateczny wygląd miejsca, praktyczna realizacja pomysłu oraz późniejsza, zorientowana długoterminowo troska o dobrostan roślin, odpowiednio dobranych ze względu na wymagania glebowe i gatunkowe sąsiedztwo – oto niektóre z umiejętności niezbędne w pracy projektanta ogrodów.
Jest on nie tylko specjalistą z zakresu biologii, przed którym odsłaniają się wszelkie tajemnice roślinnego świata, ale także osobą odpowiedzialną za estetykę otoczenia, dla której przestrzeń publiczna i prywatna, filozofia miejsca, dla którego pracuje a także projektowe, administracyjne i biznesowe aspekty pracy twórczej są równie ważne, co pomysł, styl oraz ekspresja własnej indywidualności.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek sztuka ogrodowa można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Studenci, którym zależy na połączeniu nauki z innymi aktywnościami powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych.
Studia na kierunku Sztuka ogrodowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy dostaną się na kierunek sztuka ogrodowa będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu ogrodnictwa, nauk przyrodniczych oraz artystycznych. Program nauczania na powyższych studiach zakłada realizacje wielu ciekawych i zarazem rozwijających zajęć powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Fizjologia roślin ozdobnych
-
Sady w ogrodach historycznych
-
Ochrona roślin ozdobnych przed chorobami w obiektach zamkniętych
-
Ogrody siedliskiem owadów zapylających
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek sztuka ogrodowa zdobędą szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się one na rozwijaniu zdolności z zakresu projektowania oraz aranżacji różnego typu ogrodów.
Ponadto, studenci zdobędą kompetencje związane z pielęgnacją różnorodnych roślin. Dodatkowo poznają zasady tworzenia rysunku technicznego oraz projektowania za pomocą profesjonalnych programów komputerowych.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli uważasz, że ziemia na dłoniach to najlepsza autoterapia i sposób na odnalezienie wewnętrznej życiowej harmonii, jesteś wrażliwy na piękno przyrody i chciałbyś wykorzystać swój zmysł w praktyce związanej z zawodem projektanta ogrodów lub osoby odpowiedzialnej za gospodarowanie terenami zieleni, sprawnie przyswajasz systemową wiedzę z różnych dziedzin, ale najchętniej związałbyś się naukowo z pograniczem biologii i sztuki a teoretyczną i praktyczną wiedzę ogrodniczą chętnie uzupełnisz o kompetencje biznesowe, administracyjne i gospodarcze, studia na kierunku sztuka ogrodowa mogą okazać się tym, czego szukasz.
5. Gdzie studiować Sztukę ogrodową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Sztuka ogrodowa: