Królowa nauk – matematyka. Nie warto polemizować z tym stwierdzeniem. Znajduje ona bowiem zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia i stanowi podłoże dla wielu innych nauk. Wciąż też odkrywane są jej nowe możliwości, które postępują wraz z cywilizacyjnym rozwojem technologicznym.
Studia na kierunku matematyka obfitują zarówno w wykłady, jak i ćwiczenia praktyczne. W siatce programowej znalazło się wiele różnorodnych przedmiotów, które krok po kroku omawiają poszczególne działy. Są pośród nich: analiza matematyczna, geometria, matematyka obliczeniowa czy równania różniczkowe. Studenci spotykają się również z podstawami informatyki czy statystyki.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku matematyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studia na kierunku matematyka dzielą się na dwa typy kształcenia. Większość studentów swoją przygodę akademicką rozpocznie od kształcenia I stopnia. Uczestniczą oni wtedy w szeregu wykładów i ćwiczeń praktycznych, które zapewniają podstawowe kompetencje zawodowe. Po zakończeniu studiów I stopnia można pożegnać się z nauką lub zadbać o pełnię wykształcenia na studiach II stopnia. Mają one charakter uzupełniający. Po ich zakończeniu absolwenci dysponują tytułem inżyniera.
Kierunki takie jak matematyka w Warszawie można rozpocząć również w dowolnie wybranym trybie – stacjonarnym lub niestacjonarnym. Trzeba pamiętać jednak, że studia II stopnia będą wiązać się z uiszczaniem opłat za czesne. Pozwalają one jednak na pogodzenie ze sobą różnorodnych aktywności.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci matematyki otrzymują między innymi gruntowną wiedzę z zakresu różnorodnych twierdzeń i teorii matematycznych. Największe znaczenie będą mieć jednak umiejętności pozyskiwane podczas wszystkich semestrów kształcenia. Pokazuje to również procent ćwiczeń, który znacznie przewyższa część teoretyczną.
Kierunki studiów takie jak matematyka pozwalają przede wszystkim na wykorzystywanie wiedzy podczas praktycznych działań. Studenci potrafią dokonywać rozległe analizy czy rozwiązywać zaawansowane działania matematyczne. W podstawie znalazły się również przedmioty, które pozwalają na poznanie metod programowania.