Sztuka w życiu człowieka była obecna od zawsze. Tak samo jest ze szkłem. Jeśli jakieś ludy czy plemiona żyły w pobliżu wulkanu, miały one nieograniczony dostęp do tego materiału, który występował tam naturalnie w róznych kształtach i kolorach. Produkcja szkła, według naukowców i badaczy, rozpoczęła się w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed trzech i pół tysiąca lat.
Jednak według rzymskiego historyka, Piliniusza Starszego, to feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy okazji transportu kamienia około pięć tysięcy lat przed naszą erą. Technika wytwarzania szkła przez wieki była zmieniana i doskonalona - teraz możemy się o tym przekonać w wielu muzeach poświęconych produkcji szkła.
Aktualnie, szkło jest wykorzystywane niemal wszędzie: mamy je w kuchennych szafkach, na ekranach telefonów i telewizorów, w oknach, stanowi ozdobę wielu salonów, parków, znajdziemy je w galeriach sztuki, w pojazdach i wielu miejscach, z których początkowo możemy sobie nie zdawać sprawy, ze względu na powszechność szkła i jego obecność niemalże wszędzie dookoła nas.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek sztuka i wzornictwo szkła jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Sztuka i wzornictwo szkła możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku sztuka i wzornictwo szkła, studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. W toku studiów dowiedzą się więcej na temat historii i teorii sztuki, informatyki oraz wybranych dziedzin artystycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Graficzne techniki prezentacji
-
Komputerowe Techniki Modelowania 3D
-
Technologia szkła i materiałoznawstwo
-
Szkło w architekturze
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek sztuka i wzornictwo szkła, wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych. W ramach licznych warsztatów, nauczą się wykorzystywać techniki malarskie, rzeźbiarskie oraz rysunkowe w swojej codziennej pracy zawodowej. Ponadto poznają one zasady dokonywania analizy i interpretacji wybranych dzieł artystycznych.
Studenci skupią się także na doskonaleniu zdolności z obszaru ceramiki użytkowej i artystycznej. Ważnym elementem nauczania będzie także rozwijanie zdolności informatycznych i umiejętności wykorzystywania nowoczesnych programów informatycznych, wspierających proces projektowania.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zaliczasz się do osób, które widzą nieustające zapotrzebowanie na wyroby szklane, widzą i interesują się przyszłością materiałów szklanych oraz chcą związać się z nią zawodowo, czy to na płaszczyźnie artystycznej, czy przemysłowej - studia na kierunku sztuka i wzornictwo szkła będą najodpowiedniejszym wyborem dla Ciebie!
5. Gdzie studiować Sztukę i wzornictwo szkła
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Sztuka i wzornictwo szkła: