Kierunek arteterapeuta, animator kultury i twórcy rękodzieła artystycznego realizowany jest w trybie niestacjonarnym. Część zajęć może się jednak odbywać online za pomocą narzędzi do nauki zdalnej lub platform e-learingowych. Wiedzę przekazują zazwyczaj pracownicy akademiccy uczelni i praktycy zajmujący się m.in. tańcem, muzyką i szeroko pojętą plastyką, a także psycholodzy i terapeuci. Studenci mogą wziąć udział w wykładach i ćwiczeniach podnoszących ich kompetencje zawodowe.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku arteterapeuta, animator kultury i twórcy rękodzieła artystycznego możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci kierunku arteterapeuta, animator kultury i twórcy rękodzieła artystycznego mogą zapoznać się z rolą aktywności artystycznej w edukacji i terapii różnych grup wiekowych. Otrzymują wiedzę z zakresu psychologii i uczą się pracy zespołowej. Mogą poznać różne rodzaje arteterapii np. przez muzykę, taniec, rysunek czy rzeźbę. Często ćwiczą także swoje umiejętności artystyczne przez tworzenie rękodzieła.
Tematy, które mogą zostać poruszone podczas zajęć na kierunku arteterapeuta, animator kultury i twórcy rękodzieła artystycznego to np.:
-
elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
-
metodyka pracy animatora kultury
-
etyka i warsztat działań arteterapeutycznych
-
ekosztuka
Oprócz zajęć omawiających tematykę terapii sztuką mogą się pojawić wykłady i ćwiczenia pozwalające na zapoznanie się z trendami w kulturze i sztuce. Słuchacze mają okazję nauczyć się promować działania kulturalne i angażować w nie lokalną społeczność. Dodatkowo często dowiadują się, jak zorganizować m.in. pikniki, wystawy, spektakle i inne wydarzenia związane ze sztuką.