1. Typ i tryb studiów
Kierunek włókiennictwo i przemysł mody jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Włókiennictwo i przemysł mody możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk artystycznych i technicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku włókiennictwo i przemysł mody zdobędą wiedzę z zakresu nauk technicznych, artystycznych, fizycznych oraz ekonomicznych. Program kształcenia na powyższych studiach zakłada realizacje wielu interesujących i zróżnicowanych tematycznie przedmiotów, między innymi takich jak:
-
Podstawy kształcenia plastycznego
-
Metrologia włókiennicza i normalizacja
-
Elementy twórczego projektowania
-
Podstawy chemii fizycznej
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta bloków specjalizacyjnych znajduje się na stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Studia na kierunku włókiennictwo i przemysł mody będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim nauczą się oni projektowania i wytwarzania odzieży, przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn szwalniczych. Ponadto poznają zasady przetwórstwa i produkcji włókien chemicznych i naturalnych. Ważnym elementem kształcenia będzie także rozwijanie zdolności z zakresu zarządzania i ekonomii.
4. Dla kogo ten kierunek
Historia polskiego włókiennictwa sięga początków dziewiętnastego wieku, a głównym miejscem jego rozwoju była Łódź. Ówcześni pracownicy, stanowiący tanią siłę roboczą, zmuszoną przez trudną sytuację polityczną do podjęcia jakiejkolwiek pracy, spędzali kilkanaście godzin każdego dnia tworząc materiały przy ręcznych maszynach tkackich.
W obecnych czasach przemysł włókienniczy został w znacznym stopniu zmodernizowany i zdominowany przez maszyny, jednak zapotrzebowanie na pracowników zagłębiających sztukę tworzenia odzieży mimo tego nie maleje - w odpowiedzi na nie powstały studia na kierunku włókiennictwo i przemysł mody.
Jesteś świadomy tego, że tkaniny są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia? Zdajesz sobie sprawę z szerokiego zastosowania różnych tekstyliów? Z dużą uwagą śledzisz współczesny przemysł modowy? Chciałbyś zająć się projektowaniem odzieży użytkowej? Jeśli tak, to studia na kierunku włókiennictwo i przemysł mody mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
5. Gdzie studiować Włókiennictwo i przemysł mody
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Włókiennictwo i przemysł mody: