1. Tryb i typ studiów
Na organizację kształcenia podczas studiów na kierunku doradztwo i coaching mogą mieć wpływ sami studenci, wybierając jeden z oferowanych trybów edukacji. Nauka na studiach dziennych przebiega podczas pięciu dni w tygodniu. Zajęcia i wykłady odbywają się najczęściej w godzinach porannych, nieco rzadziej popołudniowych i wieczornych.
Charakter kształcenia niestacjonarnego umożliwia studentom na przykład pogodzenie życia zawodowego ze studiami, bowiem nauka odbywa się wyłącznie w weekendy, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Jeśli z dowolnych powodów wolałbyś kształcić się weekendowo, wybierz doradztwo i coaching w trybie zaocznym. Pamiętaj jednak, że taka decyzja będzie wiązała się z obowiązkiem uiszczania opłat za czesne.
Studia na kierunku doradztwo i coaching możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Nabywane umiejętności
Kierunki psychologiczne, do kanonu których należy między innymi doradztwo i coaching, odpowiadają na zainteresowanie rozwojem osobistym człowieka, jego motywacją, procesami myślowymi oraz wszelkimi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które mają wpływ na podejmowanie istotnych decyzji życiowych.
Studiując doradztwo i coaching, dowiesz się między innymi w jaki sposób pełnić rolę konsultanta do spraw samorozwoju, poszerzysz własne umiejętności interpersonalne, które okażą się niezbędne podczas świadczenia usług doradczych.
Co więcej, jako student zgłębisz konkretne techniki psychologiczne, odnoszące się do oceny predyspozycji klientów i nakierowywania ich na najbardziej optymalną ścieżkę zawodową.
3. Dla kogo ten kierunek
Jeszcze kilka lat temu kierunek taki jak doradztwo i coaching nie cieszył się zbyt dużą popularnością, natomiast od jakiegoś czasu tendencja na rynku akademickim jest odwrotna. Pewnie już nie jednokrotnie zetknąłeś się z osobami, które tytułują się jako coach i doradca.
Otóż w ostatnim czasie możemy zaobserwować rozkwit profesji, zajmujących się rozwojem osobistym klientów. Coach to osoba, która pomaga wyznaczać życiowe cele, pomaga w osiąganiu satysfakcjonujących rezultatów, motywuje do wprowadzania zmian w różnych dziedzinach życia (zawodowym, uczuciowym, zdrowotnym).
Rosnące zainteresowanie coachingiem podyktowane jest zapotrzebowaniem społecznym, ponieważ coraz więcej ludzi, którym zależy na dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i rozwój, korzysta usług tego typu doradców.
Najważniejsze jest jednak to, by osoby zainteresowane rozwojem osobistym trafiały do wykwalifikowanych specjalistów o wszechstronnej wiedzy i umiejętnościach, dlatego też uczelnie oferują przyszłym studentom kierunki takie jakie doradztwo i coaching.