Kierunki studiów w Lublinie takie jak psychologia możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Dzienny tryb kształcenia wymaga od studentów nieustannego zaangażowania, które przekłada się na systematyczne i dogłębne zgłębianie przekazywanych treści. Niektóre uczelnie oferują także tryb niestacjonarny. Jest to dogodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na studiowanie w ciągu tygodnia, dlatego decydują się na tryb zaoczny. Pamiętaj jednak o tym, że nawet na uczelniach publicznych wiąże się on z dodatkową opłatą.
1. Dla kogo ten kierunek?
Badania wykazują, że w obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów, którzy są skłonni analizować mechanizmy działania psychiki człowieka oraz zastanawiają się nad jego zachowaniami. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy ekspertów, którzy wyjaśnią im zależności międzyludzkie i ich interakcje z otoczeniem w ramach skłonności psychicznych. Samotność, problemy rodzinne, agresja, nadpobudliwość, zaczątki depresji czy innych schorzeń psychicznych to tylko nieliczne kwestie, z którymi boryka się społeczeństwo XXI wieku. Na szczęście coraz więcej ludzi nie waha prosić się o pomoc, dlatego zawód psychologa stał się tak popularny i potrzebny.
Kandydaci na kierunek psychologia w Lublinie powinni szczycić się niezwykłą wyrozumiałością. Empatia to niezwykła cecha, która ułatwi kontakt zwłaszcza z ludźmi, którzy z trudnością ufają innym. Oczywiście Twoje zainteresowania powinny krążyć wokół psychiki człowieka, socjologii, filozofii czy nauk o zdrowiu. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu cechy, powinieneś poważnie rozważyć studia psychologiczne.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku psychologia w Lublinie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek psychologia w Lublinie zyskuje na popularności od lat. Nic więc dziwnego, że w swojej ofercie ma go tak wiele uczelni. Studia psychologiczne w województwie lubelskim możesz realizować na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji oraz w Wyższej Szkole Nauk Społecznych. Programy kształcenia poszczególnych uczelni mogą się nieco różnić, ale oczywiście każda z nich zapewnia gruntowne wykształcenie, które przysłuży się w pracy na stanowisku psychologa.
4. Praca po studiach
Absolwenci kierunku psychologia w Lublinie pracują nie tylko w poradniach psychologicznych, ale także w działach HR, placówkach oświatowych, przedsiębiorstwach, organizacjach doradczych, na rynku usług mediacyjnych i negocjacyjnych, w różnego rodzaju agencjach, na przykład marketingowych czy reklamowych, w instytucjach dyplomatycznych czy rządowych i w wielu innych miejscach.
Wielu absolwentów decyduje się założyć własną działalność gospodarczą, na przykład firmę szkoleniową bądź doradczą, pracują jako trenerzy biznesu bądź rozwoju osobistego. Studenci są ukierunkowywani w ramach specjalności, które pozwalają im zajmować się na przykład psychologią kliniczną bądź psychologią biznesu. Szczegółowe informacje odnośnie do możliwości pracy i ofert specjalnościowych znajdziesz na stronach uczelni w Lublinie.
5. Program studiów
Program kształcenia obfituje w różnego rodzaju przedmioty, których podłoże stanowi nauka psychologii. Są to na przykład: psychologia poznania, historia myśli psychologicznej, psychologia emocji i motywacji, psychologia rozwoju człowieka, psychometria i wiele innych.
W programie studiów na kierunku psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
biologiczne podstawy zachowania,
-
diagnozę psychologiczną,
-
pomoc psychologiczną,
-
przemoc w rodzinie,
-
studium przypadku i portret psychologiczny
-
i wiele innych.
Studia psychologiczne oczywiście ukierunkowują studentów do pracy specjalizacyjnej z zakresu na przykład: psychologii klinicznej i neuropsychologii, psychologii rodzinnej, psychologii w biznesie, psychologii w sporcie, psychologii edukacji i komunikacji. Oferty poszczególnych uczelni przewidują bardzo wiele specjalizacji, jednakże ich utworzenie zależy od zainteresowania studentów. Warto śledzić specjalności na bieżąco na stronach placówek edukacyjnych w Lublinie.
Absolwenci studiów psychologicznych zgłębiają wiedzę z zakresu rozwoju człowieka, mediacji, zarządzania, wychowania czy psychoedukacji. Posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa, a odnoszą się one do wiedzy, umiejętności i kompetencji aprobowanych przez Polską Ramę Kwalifikacji. Studenci zapoznają się z podstawami diagnostyki psychologicznej, potrafią korzystać z narzędzi diagnostycznych lub samodzielnie konstruują narzędzia poprawne pod względem psychometrycznym. Są także zaznajomieni z etycznymi aspektami prowadzenia badań naukowych oraz etyką w praktycznej pracy psychologa.