Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym
Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna studia - kierunek studiów
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna dają studentom możliwość zdobycia wiedzy m.in. z zakresu bezpieczeństwa, zasad funkcjonowania państwa i roli instytucji i organów zapewniających bezpieczeństwo narodowe, a także umiejętności np. analizy zagrożeń bezpieczeństwa narodowego.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, geografia, informatyka, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy w instytucjach, gdzie realizowane są zadania z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, np. organy centralnej i terenowej administracji wojskowej, urzędy wojewódzkie czy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE? / WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Rekrutacja na studia na kierunek Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna, w przypadku studiów I stopnia (licencjackich) wymaga od kandydatów egzaminów maturalnych z konkretnych przedmiotów. Z kolei rekrutacja na studia II stopnia (magisterskie) bierze pod uwagę ocenę na dyplomie i średnią ocen ze studiów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna:
geografia,
historia,
matematyka,
język obcy,
informatyka,
wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
geografia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna:
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna dają studentom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebne do pracy na stanowiskach związanych z organizacją bezpieczeństwa narodowego. Program studiów zakłada, że studenci będą potrafili również analizować, planować i organizować działania z zakresu szeroko rozumianej obrony powszechnej i bezpieczeństwa narodowego, np. poprzez umiejętność zapewnienia bezpieczeństwa społecznego.
W trakcie studiów na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna studenci mogą również zdobyć wiedzę z zakresu m.in. diagnozy współczesnych zagrożeń wpływających na bezpieczeństwo czy zasad funkcjonowania państwa.
W czasie trwania studiów studenci mają możliwość zdobycia wykształcenia wojskowego, poprzez ukończenie odpowiedniego programu Legii Akademickiej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE I OBRONA POWSZECHNA?
Kierunek Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna oferowany przez szkoły wyższe daje studentom możliwość zdobycia m.in. umiejętności z zakresu analizowania, planowania i organizowania działań w zakresie bezpieczeństwa narodowego i obrony powszechnej, takich jak np. analizy zagrożeń bezpieczeństwa narodowego czy identyfikowania celów w zakresie obrony narodowej.
Program studiów zakłada również, że studenci zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie rozumienia zasad funkcjonowania państwa, jego systemów bezpieczeństwa oraz instytucji i organów, któe zapewniają bezpieczeństwo narodowe.
Kierunki studiów takie jak Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna dają studentom możliwość wyboru specjalności, dzięki czemu mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z nimi zainteresowaniami. Przykładowe specjalności oferowane przez uczelnie na kierunku Bezpieczeczeństwo narodowe to: obrona narodowa, zrównoważone bezpieczeństwo czy obrona terytorialna.
Studia mają charakter praktyczny, poza tym studenci mogą odbyć praktyki zawodowe np. w instytucjach administracji państwowej. Dzięki temu mają możliwość nauczyć się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna możemy podzielić na:
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE I OBRONA POWSZECHNA?
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE I OBRONA POWSZECHNA
Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy m.in. na stanowiskach w administracji samorządowej i rządowej, gdzie są realizowane zadania z zakresu przygotowań obronnych czy przeciwdziałania zagrożeniom społecznym, np. w organach centalnej i terenowej administracji wojskowej czy urzędach wojewódzkich. Absolwenci tego kierunku mogą również znaleźć zatrudnienie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego czy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i obrona powszechna:
administracja samorządowa i rządowa,
organy centralnej i terenowej administacji wojskowej,
urzędy wojewódzkie,
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego,
Sztab Generalny Wojska Polskiego,
służby specjalne,
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie