Politologia - Warszawa

Politologia - Warszawa

Studia na kierunku politologia w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Politologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Politologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne, online

Specjalności na kierunku politologia

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Politologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

23.06.2024

Politologia studia Warszawa 2024| woj. mazowieckie

Politologia w Warszawie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 18 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi politologa czy dziennikarza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu systemów politycznych czy prawa międzynarodowego. 

Politologia - Warszawa
Studia na kierunku politologia w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Lubisz przedmioty takie jak historia czy WOS? Z uwagą śledzisz aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce i na arenie międzynarodowej? Szukasz kierunku, który będzie zbieżny z twoimi zainteresowaniami? Wybierz studia w Warszawie na kierunku politologia. W programie kształcenia znajdziesz przedmioty poświęcone między innymi geografii politycznej i gospodarczej, historii czy nawet ekonomii. Zdobędziesz wiedzę i umiejętności z obszaru m.in. marketingu politycznego, integracji europejskiej czy działania twórczego.

Wiedza, którą zdobędziesz na politologii, będzie twoją przepustką do pracy w jednostkach administracji rządowej, ambasadach i organizacjach pozarządowych. Spora część absolwentów angażuje się w działalność partii politycznych. Interdyscyplinarność tego kierunku sprawia, że absolwenci z łatwością odnajdują się w pracy badacza, dziennikarza i politologa. Niektórzy politolodzy decydują się na rozwój swojej kariery zawodowej w mediach, agencjach PR i marketingowych.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku politologia w Warszawie rozpocznie się 15 marca 2024 r. i potrwa do 30 października 2024 r. | Politologia Warszawa - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku politologia w Warszawie można podjąć na 4 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej i online).

Gdzie studiować kierunek politologia w Warszawie

Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku politologia możesz podjąć n2 uczelniach publicznychUniwersytecie Warszawskim (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW)Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

 

Kierunek politologia - uczelnie w Warszawie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek politologia w Warszawie

Studia na kierunku politologia zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród maturzystów. To zainteresowanie z jednej strony pokazuje, że warto studiować politologię, a z drugiej sprawia, że przygotowania do procedury rekrutacyjnej trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie. Co powinieneś zdawać podczas egzaminów maturalnych? Studia politologiczne w Warszawie skłaniają do tego, by skupić się na przedmiotach takich jak: historia, WOS, geografia oraz dowolnie wybrany język obcy nowożytny. Pamiętaj, żeby część z przedmiotów zdawać na poziomie rozszerzonym. To realnie zwiększy twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych na studia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku politologia w Warszawie

Studia na kierunku politologia w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym jak i online. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Warszawie - kierunek politologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Społeczno-Ekonomiczny) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Warszawie każdego roku przygotowują bogatą ofertę studiów politologicznych, tak by każdy z pasjonatów polityki mógł znaleźć coś dla siebie. Swoją przygodę z tym kierunkiem będziesz mógł rozpocząć na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odpowiednio wcześnie zastanów się, która z propozycji kształcenia będzie dla ciebie najlepsza. Programy dydaktyczne mogą się nieznacznie od siebie różnić, jednak ich celem jest zawsze wykształcenie politologów z jak najbardziej rozległą wiedzą.

Studenci politologii uczestniczyć będą w wielu wykładach i ćwiczeniach praktycznych, podczas których omawiać będą poznawane kwestie. W programie kształcenia znajdują się takie przedmioty jak myśl polityczna, współczesne systemy polityczne, cywilizacje świata, czy integracja europejska. Jak widzisz w siatce kształcenia znajduje się wiele zajęć teoretycznych, ponieważ to twoja wiedza stanowić będzie podwaliny dla wszelkich aktywności zawodowych.

W siatce programowej znajdzie się wiele zajęć, które poświęcone są także historii i wielu im odmianom. Studenci politologii poznawać będą historię ustroju Polski oraz jej historię polityczną. W siatce programowej znajdą się także przedmioty takie jak:

  • transformacje polityczne w Europie;
  • współczesna myśl polityczna;
  • prawo międzynarodowe polityczne;
  • polski system polityczny;
  • czy samorząd terytorialny.

 

Jak widzisz – czeka cię wiele fascynujących przedmiotów, są to jednak studia stworzone dla pasjonatów. Osoby, które nie interesują się naukami politycznymi mogą uznać naukę na studiach za dość monotonną. Jeżeli jednak interesujesz się historią, polityką i ekonomią, to studia politologiczne będą dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

 

Jakie są specjalności na politologii w Warszawie

Współczesne studia z politologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku politologia w Warszawie: europeistykakomunikacja społeczna i public relationsmarketing polityczny, dziennikarstwopaństwo i administracja,  bezpieczeństwo wewnętrzne.

Sprawdź specjalności na politologii w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku politologia w Warszawie

Ile trwają studia na kierunku politologia w Warszawie

Studia na kierunku Politologia w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Politologia w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister
Jaka praca po politologii

Jaka praca po politologii

Studia politologiczne w Warszawie powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które wiedzą, jak powinna wyglądać ich kariera zawodowa w przyszłości. Interdyscyplinarne kierunki kształcenia mają bowiem to do siebie, że potrafią zagwarantować bardzo dynamiczny rozwój, ale tylko wtedy, kiedy potrafi się łączyć ze sobą wiele różnych aktywności.

W przypadku studiów na kierunku politologia już w trakcie studiów warto zadbać o uczestnictwo w różnego rodzaju stażach, praktykach, czy kołach naukowych. To one wzbogacają CV i sprawiają, że dodatkowe aktywności zostają docenione na aktualnym rynku pracy. Rozbudowana wiedza z zakresu nauk politologicznych może przydać się na wielu obszarach zawodowego rozwoju. Absolwenci warszawskich uczelni mogą szukać zatrudnienia w:

  • jednostkach administracji rządowej i samorządowej;
  • ambasadach;
  • organizacjach pozarządowych;
  • ośrodki badań opinii publicznej;
  • firmach zajmujących się PR.

 

Absolwenci politologii mogą także zadbać o dalszy rozwój kariery badawczej oraz naukowej. Czeka na nich aktywna współpraca z mediami, występowanie w roli komentatorów aktualnego życia politycznego, publikacja badań w czasopismach ogólnodostępnych, czy periodykach naukowych.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów politologia?

Po ukończeniu studiów na kierunku Politologia absolwenci mają przed sobą wiele możliwości zawodowych. Mogą oni podjąć zatrudnienie m.in. w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, ambasadach, organizacjach pozarządowych, firmach PR, mediach, ośrodkach badań opinii publicznej, a także w urzędach. Niektórzy z absolwentów decydują się na podjęcie ścieżki naukowej i pracują np. na szkołach wyższych. Do najczęściej wybieranych zawodów przez absolwentów Politologii możemy zaliczyć m.in. politologa, dziennikarza, a także pracownika naukowo-badawczego. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Dziennikarz

Absolwenci Politologii mogą podjąć zatrudnienie m.in. jako dziennikarze, którzy wypowiadają się na tematy polityczne. Specyfika zawodu dziennikarza najczęściej uzależniona jest od miejsca, w którym on pracuje, ponieważ obowiązki dziennikarza pracującego w radiu lub telewizji będą się różnić. Do najogólniejszych jego obowiązków możemy zaliczyć m.in. prowadzenie wywiadów oraz przygotowywanie materiałów na dany temat. Dziennikarze mogą także zajmować się przeprowadzeniem rozmów na różne tematy w tym przypadku – politycznych. Mediana zarobków dziennikarza wynosi około 4760 zł brutto miesięcznie.

 

Politolog

Absolwenci Politologii często obejmują stanowisko politologa. Czym zajmuje się politolog? Najczęściej odpowiada on za prowadzenie analiz procesów, jakie zachodzą w państwie i w polityce. Jest to proces dość złożony, ponieważ obejmuje on m.in. gospodarkę, ekonomię, a także nastrojów społecznych. Politolodzy następnie udostępniają swoje analizy. Mogą oni także pracować jako wykładowcy lub mogą być zapraszani do udzielania różnych wypowiedzi na temat aktualnej sytuacji politycznej. Mediana zarobków politologa wynosi około 4320 zł brutto miesięcznie.

 

Pracownik naukowo-badawczy

Niektórzy z absolwentów Politologii mogą również objąć posadę pracownika naukowo-badawczego, który najczęściej pracuje na uczelniach. Pracownik naukowo-badawczy najczęściej zajmuje się prowadzeniem badań naukowych, a także prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów. Mediana zarobków pracownika naukowo-badawczego wynosi około 5370 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Politologia Warszawa studia i stopnia

Politologia Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Politologia Warszawa studia stacjonarne

Politologia Warszawa studia niestacjonarne

Politologia w Warszawie

Popularne kierunki humanistyczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

Jakie opinie mają studia na kierunku politologia w Warszawie?

Kierunki studiów takie jak politologia powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby o otwartych umysłach humanistycznych.

Krzysztof, student pierwszego roku, mówi:

WOS i historia były moimi ulubionymi przedmiotami w szkole. Połączyłem to z dodatkowymi zainteresowaniami związanymi z polityką. Cieszę się, że studia oznaczają dla mnie nie tylko zdobywanie wiedzy, lecz także dbałość o własne zainteresowania.

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Co zdawać na maturze


# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

Pozostałe uczelnie w Warszawie na których jest kierunek POLITOLOGIA

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia