Studia miejskie
Warszawa
Pokaż
Studia na kierunku Studia miejskie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku studia miejskie | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku studia miejskie możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | studia miejskie - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku studia miejskie najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, geografia, język obcy, matematyka, język polski, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku studia miejskie:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku studia miejskie: ekonomia, filozofia, historia gospodarcza, prawo gospodarcze, socjologia.
Program studiów jest tak skonstruowany, aby łączyć różne dziedziny nauki, takie jak nauki o Ziemi, nauki biologiczne, nauki społeczne, nauki ekonomiczne, częściowo nauki prawne oraz obszar nauk technicznych.
W związku z tym w Twoim planie zajęć znajdą się rozmaite przedmioty, które dostarczą Ci niezbędnej wiedzy, na przykład takie jak osadnictwo miejskie, systemy osadnicze, sozologia miast, infrastruktura obszarów zurbanizowanych, samorząd terytorialny, branding miejski i regionalny, ruchy miejskie, podstawy socjologii, funkcje uzdrowiskowe miast, zastosowania GIS w zarządzaniu przestrzenią miejską, turystyka w miastach, zieleń miejska, biometeorologia człowieka w mieście, hydrologia obszarów zurbanizowanych, miasto i mapa, klimat i bioklimat miasta, gleby miejskie, technologie informacyjne, zagrożenia przyrodnicze w miastach, gospodarka nieruchomościami, Smart City, metabolizm miasta, odnawialne źródła energii w mieście, fundusze UE jako czynnik rozwoju miast czy planowanie przestrzenne miasta i strefy podmiejskiej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Świat, w którym żyjemy zmienia się nieustannie, infrastruktury się rozwijają, wielkie miasta i metropolie zaczynają rządzić przestrzenią społeczną oraz wychodzić ze swoich starych granic, dołączając do siebie kolejne dzielnice, zabudowania tworząc w ten sposób super-aglomeracje.
Największymi aglomeracjami na świecie mogą pochwalić się takie miasta jak Tokio, Meksyk, Szanghaj, Nowy York, Bombaj, Seul, Sao Paulo oraz wiele innych, w większości azjatyckich miast. W Europie największą aglomeracją jest Londyn oraz Paryż, zaś polska Warszawa plasuje się dopiero na dwieście dziewiątym miejscu światowego zestawienia.
Obiekty takie jak super-aglomeracje potrzebują wielu wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą w stanie odpowiednio zarządzać tak dużymi skupiskami ludzi i infrastruktury ułatwiającej im wzajemne komunikowanie się, miejsca pracy, transport, przestrzeń publiczną. Podsumowując - urbanistyka zaczyna rządzić otoczeniem i właśnie dlatego zrodziła się potrzeba na eksperów w tej dziedzinie.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek studia miejskie można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy ma szansę wybrać opcję dopasowaną do swoich planów i potrzeb. W przypadku studiów dziennych, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne będziesz brał udział w zjazdach realizowanych w wybranej weekendy semestru.
Program nauczania na powyższym kierunku oscyluje wokół nauk ekonomicznych i społecznych, dlatego też po jego ukończeniu zdobędziesz kompleksowe wykształcenie z tego obszaru tematycznego.
Studia na kierunku Studia miejskie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studenci, którzy aplikują na powyższe studia ekonomiczne zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk politycznych, gospodarczych czy społecznych. Jako student będziesz mógł korzystać z bogatej oferty zajęć, warsztatów i wykładów oscylujących wokół tej tematyki. W siatce zajęć znajdą się między innymi, takie przedmioty jak:
W czasie studiów dowiesz się więcej na temat rozwoju gospodarczego i urbanistycznego miast. Ponadto, zyskasz specjalistyczną wiedzę z obszaru współczesnej polityki i gospodarki oraz poznasz regulacje prawa gospodarczego i administracyjnego. Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalnościowych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni wyższych.
Jako że studia miejskie charakteryzują się praktycznym programem nauczania, to jako student będziesz miał okazję wykształcić wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W czasie studiów nauczysz się korzystać z zaawansowanych technologii informatycznych stosowanych do analizy danych czy procesów przestrzennych.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób planować rozwój i zagospodarowanie miast, a także jak prawidłowo wykonywać analizę ekonomiczną i gospodarczą. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz doświadczenie i poznasz specyfikę branży ekonomicznej.
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia miejskie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Studia miejskie trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku studia miejskie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Natomiast jeżeli wybierzesz studia magisterskie, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Studia miejskie
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia