1. Typ i tryb studiów
Kierunek biologia kryminalistyczna można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni.
Studia na kierunku biologia kryminalistyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie z zakresu nauk biologicznych, przyrodniczych i prawnych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku biologia kryminalistyczna: bezpieczeństwo mikrobiologiczne, biochemia z elementami toksykologii, botanika sądowa, charakterystyka dowodów rzeczowych, charakterystyka wybranych śladów biologicznych.
Jako student kierunku biologia kryminalistyczna będą mieli okazję korzystać z szerokiej oferty zajęć, wykładów i warsztatów praktycznych. W planie znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów, między innymi takich jak:
-
Antropologia sądowa
-
Biochemia ogólna
-
Biochemiczna analiza śladów i płynów biologiczny
-
Etyka badań i ekspertyz sądowych
W czasie studiów zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat biochemii i biologii molekularnej, co z pewnością wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Ponadto, dowiesz się więcej na temat zastosowania nauk biologicznych w kryminalistyce i sądownictwie.
3. Nabywane umiejętności
Studenci, którzy aplikują na kierunek biologia kryminalistyczna zdobędą szereg umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych warsztatów i ćwiczeń terenowych, na których rozwiniesz swoje zdolności z obszaru kryminalistyki.
W czasie studiów nauczysz się oględzin miejsca zdarzenia i technik pracy biegłego i eksperta. Uzyskaną wiedzę wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk zawodowych oraz wakacyjnego obozu praktycznego.
4. Dla kogo ten kierunek
Od zawsze interesowały Cię zagadki kryminalne? Na twoich półkach piętrzą się stosy książek detektywistycznych, a Sherlock Holmes to twój największy idol? Jednocześnie wiesz, że rozwiązywanie zawiłych spraw wymaga współpracy niezliczonej liczby specjalistów z różnych dziedzin?
Dodatkowo meandry wiedzy biologicznej nie mają przed tobą tajemnic, a nauki ścisłe nie sprawiają ci żadnego problemu? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to studia na kierunku Biologia kryminalistyczna są właśnie dla ciebie!
Ten nowatorski kierunek powstał jako następstwo dynamicznego rozwoju technik kryminalistycznych i potrzeby wykształcenia profesjonalistów w nowo powstałych naukach, takich jak biologia kryminalistyczna.
Podejmując studia na tym kierunku połączysz swoją pasję z nauką i zdobywaniem nowych niezbędnych w twojej przyszłej pracy, umiejętności.
5. Gdzie studiować biologię kryminalistyczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek biologia kryminalistyczna: