Mikrobiologia
Łódź
POKAŻ
Studia na kierunku mikrobiologia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata/inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku mikrobiologia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mikrobiologia rozpocznie się 17 kwietnia 2024 r. i potrwa do 17 września 2024 r. | mikrobiologia - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku mikrobiologia możesz podjąć na 5 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | mikrobiologia - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku mikrobiologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka i astronomia, fizyka, chemia, język obcy, geografia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku mikrobiologia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku mikrobiologia: chemia analityczna, chemia fizyczna, matematyka, biomatematyka i wstęp do modelowania matematycznego, chemia nieorganiczna.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Mikrobiologia? Zajęcia zwykle podzielone są dwa bloki. Pierwszy z nich obejmuje ogólną wiedzę z zakresu matematyki , fizyki, chemii i biologii niezbędnej dla zrozumienia podstawowych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie ożywionej i nieożywionej.
Drugi to przedmioty specjalistyczne dotyczące mikrobiologi i w powiązaniu z innym i dyscyplinami przyrodniczym i i medycznym i oraz podstawowym i sektorami działalności społeczno-gospodarczej i medycznej.
Co więcej, czeka na Ciebie wiele zajęć w laboratoriach naukowych, klinicznych oraz przemysłowych, gdzie poznasz nowoczesne techniki badania drobnoustrojów, takich jak: bakterie, grzyby, wirusy czy parazyty.
W trakcie studiów zdobyta wiedza teoretyczna jest uzupełniana wiedzą o praktycznym ich wykorzystaniu w przemyśle, rolnictwie i ochronie środowiska. Jedno jest pewne – na pewno nie będziesz mógł narzekać na nudę!
Program kształcenie na kierunku mikrobiologia będzie oscylował głownie wokół nauk biologicznych.
Studia na kierunku Mikrobiologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać tylko studia w trybie stacjonarnym. W tym przypadku zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.
Jako student kierunku mikrobiologia zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, biologicznych, chemicznych oraz dowiedzą się więcej na temat ochrony środowiska i ekologii. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
W ramach studiów na powyższym kierunku przewidziano realizacje interesujących warsztatów praktycznych. Przede wszystkim poznasz różnorodne techniki stosowane na co dzień w laboratoriach mikrobiologicznych, serologicznych i biochemicznych.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób obsługiwać profesjonalną aparaturę badawczą, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci rozwiną także swoje zdolności językowe, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Mikrobiologiczna produkcja hydrokortyzonu? Badania struktury chemicznej i swoistości antygenowej lipopolisacharydu czy wytwarzanie związków czynnych powierzchniowo przez przemysłowe szczepy grzyba strzępkowego? Brzmią niezrozumiale? Nie przejmuj się! Dzięki studiom na kierunku Mikrobiologia poznasz tajniki tych procesów i staniesz się ekspertem w tej dziedzinie!
Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki przyrodnicze, a dodatkowo interesujesz się reakcjami zachodzącymi w środowisku to Mikrobiologia może być początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!
5. Gdzie studiować Mikrobiologię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Mikrobiologia:
Studia na kierunku Mikrobiologia trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku mikrobiologia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Mikrobiologia? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w laboratoriach badawczych, medycznych, nadzoru epidemiologicznego, przemysłowych, kontroli jakości i ochrony środowiska.
Będziesz także przygotowany do prowadzenia prac zespołowych w środowisku interdyscyplinarnym, przejmując rolę konsultanta w zakresie problemów mikrobiologicznych i immunologicznych.
Jeżeli zatem myślisz o studiach w zakresie otaczającego nas środowiska oraz procesów w nim zachodzących to Mikrobiologia może być świetną ścieżką edukacji!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Mikrobiologia
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia