Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych

Studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych - kierunek studiów

Studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych - uczelnie >

 

WYMAGANIA REKRUTACYJNE

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych:

 • chemia,
 • biologia,
 • fizyka i astronomia,
 • język obcy,
 • geografia,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologię roślin leczniczych i prozdrowotnych?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku?

Staniesz się specjalistą, który bezbłędnie rozpoznaje rodzaje surowców leczniczych, potrafi wymienić je, pozyskać i wykorzystać w praktyce ich właściwości oraz poddawać je właściwej obróbce technologicznej w procesie uprawy. Opanujesz podstawy chemii ogólnej z elementami chemii fizycznej i biofizyki, chemii organicznej, genetyki roślin oraz agrometeorologii i gleboznawstwa.

Dowiesz się w jaki sposób chronić środowisko naturalne – źródło surowców leczniczych, jak zwalczać choroby i szkodniki zagrażające uprawom roślinnym oraz co zrobić, by zwiększyć efektywność i jakość produkcji roślinnej, poprzez specjalistyczne technologie uprawy, sprawną logistykę oraz dobrze zaplanowany marketing firmy lub przedsiębiorstwa działającego w branży technologii roślin leczniczych i prozdrowotnych.

Skupisz się także na żywieniu w kontekście wprowadzania do diety ziół i innych produktów medycyny naturalnej. Dowiesz się w jaki sposób można wykorzystać rośliny lecznicze i prozdrowotne w dietetyce, jak wspierać proces racjonalnego żywienia dzięki wiedzy z zakresu ziołolecznictwa oraz czym jest żywność funkcjonalna i suplementy diety.

Przyjrzysz się genetyce roślin, poddając ocenie zalety i wady upraw konwencjonalnych i molekularnych, opanujesz podstawy inżynierii genetycznej roślin i nasiennictwa.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • rozpoznawania rodzajów surowców leczniczych, pozyskiwania ich i wykorzystywania w praktyce ich właściwości
 • poddawania ziół, roślin leczniczych i prozdrowotnych właściwej obróbce technologicznej w procesie uprawy
 • podstaw chemii ogólnej z elementami chemii fizycznej i biofizyki
 • podstaw chemii organicznej
 • genetyki roślin
 • agrometeorologii i gleboznawstwa
 • sposobów ochrony środowiska naturalnego – źródła surowców leczniczych i prozdrowotnych
 • zwalczania chorób i szkodników zagrażających uprawom roślinnym
 • zwiększania efektywności i jakości produkcji roślinnej, poprzez specjalistyczne technologie uprawy
 • logistyki, transportu i dystrybucji w branży związanej z produkcją roślinną
 • nowoczesnych narzędzi marketingowych sprawdzających się w firmach i przedsiębiorstwach działających w branżach związanych z wykorzystywaniem ziół i roślin leczniczych
 • obecności ziół i innych produktów pochodzenia naturalnego w dietetyce
 • żywności funkcjonalnej i suplementacji
 • zalet i wad upraw konwencjonalnych i molekularnych
 • inżynierii genetycznej roślin
 • nasiennictwa
 • rozpoznawania i właściwego użytkowania urządzeń laboratoryjnych

Jak wyglądają studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych ?

Szeptuchy, wiedźmy, znachorki, wyposażone w nie do końca zrozumiałą moc i arsenał ziół, z których każde może wyrządzić leczonemu tyleż pożytku, ile szkody – mniej więcej takie obrazy mamy przed oczami, gdy pomyślimy sobie o tradycyjnych metodach medycznych, zorientowanych na czerpanie z możliwości ukrytych we właściwościach roślin, które mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Działanie większości z nich nie jest już jednak kwestionowane a zioła lecznicze nie mają wiele wspólnego z mistycyzmem, choć pewnie tak chcielibyśmy je postrzegać, zapraszając do swojego życia jakiś pierwiastek zagadki i niesamowitości.

Zielarstwo w czasach nowych technologii, wspierane wyjątkowo silnym zainteresowaniem społeczeństwa powrotem do korzeni i poszukiwaniem recepty na zdrowie w tym, co naturalne, przebyło bardzo długą drogę.

Coraz mniej kojarzy się dziś z wiechami ziół suszonymi pod strzechą w domu mistycznej szeptuchy, coraz bardziej zaś z równoprawną, nowoczesną dziedziną medycyny i filozofii, w której troska o zdrowie i poprawianie jakości życia ściśle wiąże się z potencjałem roślin leczniczych.

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program studiów na powyższym kierunku będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych.

 

Studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych zdobędą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych i rolniczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat ekologii i ochrony środowiska. W planie zajęć znajdzie się wiele insertujących przedmiotów powiązanych z powyższymi dziedzinami. Oto wybrane z nich:

 • Chemia ogólna z elementami chemii fizycznej i biofizyki
 • Podstawy botaniki roślin leczniczych
 • Rośliny lecznicze i prozdrowotne w dietetyce
 • Naturalne zasoby roślin leczniczych

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na powyższym kierunku będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci uzyskają wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczą się produkcji roślin leczniczych i prozdrowotnych, przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury technicznej.

Ponadto poznają zasady obrotu produktami leczniczymi, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Program nauczania zakłada także realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, co pozwoli studentom rozwinąć zdolności językowe i tym samym zwiększyć swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli biologia, chemia i botanika to dziedziny nauki, w których odnajdujesz przestrzeń dla swoich pasji, chciałbyś zająć się tradycyjnymi metodami leczniczymi, rozwijającymi się dziś w oparciu o nowoczesne technologie i coraz większe potrzeby społeczne, dostrzegasz konieczność poszukiwania nowych metod wspierania zdrowia w społeczeństwie nastawionym na efektywność i zwiększanie tempa – doświadczania, pracy, życia codziennego – studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

5. Gdzie studiować Technologię roślin leczniczych i prozdrowotnych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. Osoby, które zdecydują się na wybór studiów drugiego stopnia, na naukę poświęcą półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych? Dzięki temu, że zioła i rośliny prozdrowotne przeniknęły do tak wielu dziedzin naszego życia, będziesz mógł rozważać wiele różnorodnych dróg kariery, związanych chociażby z branżą leczniczą, kulinarną, dietetyczną, kosmetyczną czy terapeutyczną.

Z powodzeniem sprawdzisz się w roli specjalisty odpowiedzialnego za nadzorowanie procesów produkcyjnych, przetwórczych i marketingowych w firmach i przedsiębiorstwach, które zajmują się obrotem surowców kosmetycznych, farmakologicznych i spożywczych.

Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych bardzo często decydują się również na karierę laborantów biotechnologicznych i analitycznych, zakładają własne firmy lub podejmują zatrudnienie w organizacjach społecznych, rządowych i prywatnych, zajmujących się promowaniem zdrowia i poprawą jakości życia poprzez kultywowanie zdrowych, bliskich naturze nawyków.

 

Absolwent kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • branży leczniczej i terapeutycznej
 • branży kosmetycznej
 • branży spożywczej i dietetycznej
 • zielarz
 • specjalista do spraw produkcji i przetwórstwa produktów roślinnych
 • specjalista do spraw marketingu w firmach i przedsiębiorstwach działających w branży roślinnej
 • laborant biotechnologiczny i analityczny
 • samodzielny przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą
 • pomocnik dietetyka w zakresie stosowania ziół i roślin leczniczych u osób o szczególnych potrzebach zdrowotnych
 • rządowych i prywatnych organizacjach społecznych, które zajmują się promowaniem zdrowia i poprawą jakości życia

Poziom i forma studiów

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
 • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski
 • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Komentarze (0)