By skutecznie chronić, trzeba mieć ku temu narzędzia i wiedzieć w jaki sposób możemy je wykorzystać, działając w zgodzie z przepisami. Ta zasada sprawdza się w relacji między ochroną środowiska naturalnego a systemem prawnym, który reguluje postępowanie osób zaangażowanych w ekologię, przekształcanie przestrzeni naturalnej i powoływanie do życia organizacji związanych z działalnością na rzecz przyrody. Dysponując wiedzą prawną jesteśmy bowiem w stanie działać skuteczniej i szybciej. To szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę aktualny stan środowiska, które ze względu na przemiany cywilizacyjne podlega nieustannej degradacji i jest wystawione na próby radzenia sobie z ekspansywną działalnością człowieka. Absolwent wyposażony w wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju, ekologicznego gospodarowania przestrzenią, prawa związanego z segregowaniem odpadów, emisją gazów czy finansowaniem działań wspierających ochronę środowiska, ma szansę, by na gęstym prawniczym rynku znaleźć dla siebie niszę. Jego praca staje się jednocześnie misją, której rezultaty są ważne dla całego społeczeństwa – stwarza ona bowiem możliwość na to, by przyśpieszać i usprawniać działania ekologów i społeczników związanych z ochroną środowiska.
Jeśli fascynuje Cię świat kodeksów i chciałbyś wyspecjalizować się w istotnej, bliskiej rzeczywistości dziedzinie, której funkcjonowanie jest utrudnione lub niemożliwe bez znajomości prawa, łatwo dostrzegasz zależności między różnymi aspektami działalności ludzkiej i potrafisz wykorzystać je w praktyce, interesuje Cię funkcjonowanie systemu prawnego i organizacji prawnych w Polsce i na świecie a perspektywa uczestniczenia w tworzeniu nowych rozwiązań prawnych usprawniających działanie na rzecz środowiska jawi Ci się jako fascynujące wyzwanie, studia na kierunku prawo ochrony środowiska mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Przekonasz się w jaki sposób do tematu ochrony środowiska odnoszą się zapisy konstytucyjne, poznasz podstawy prawa administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego. Przyjrzysz się europejskim i międzynarodowym przepisom i normom porządkującym kwestie związane z ochroną środowiska. Dowiesz się, jakie są wykładnie prawa gospodarki komunalnej, geologicznego oraz górniczego. Dodatkowo będziesz doskonale zorientowany w prawie leśnym i wodnym. Nauczysz się, jak właściwie stosować zagadnienia z zakresu prawa ochrony środowiska wobec zrównoważonego rozwoju, metod, technik i technologii wykorzystywanych w gospodarowaniu środowiskiem, polityki proekologicznej zapobiegającej skażeniu środowiska zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym oraz realizacji założeń przede wszystkim w trzech obszarach – wodzie, glebie i powietrzu. Ponadto rozszerzysz swoją wiedzę z zakresu ekologii, biologii i chemii środowiska w ujęciu prawniczym, uzyskasz specjalistyczną wiedzę z zakresu oddziaływania człowieka na środowisko i związanych z tym skutków prawnych, obejmujących zagrożenia dla hydrosfery, pedosfery, atmosfery, ochrony przyrody, kształtowania i kontroli środowiska, inteligentnego gospodarowania wodą, odpadami komunalnymi oraz ekonomicznej ochrony środowiska.
Co więcej, będziesz mieć okazję dowiedzieć się, jakie znaczenie ma ochrona środowiska jako interdyscyplinarna dziedzina i prawo ochrony środowiska w międzynarodowym kontekście zagospodarowania przestrzennego i respektowania środowiska naturalnego.
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku prawo ochrony środowiska? Jako w pełni wykwalifikowany ekspert w dziedzinie prawa ochrony środowiska z łatwością znajdziesz zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się szeroko pojętą ochroną środowiska. Będziesz miał okazję wykorzystać swoją wiedzę z zakresu prawa w instytucjach administracji państwowej, samorządowej oraz Unii Europejskiej. Dodatkowo świetnie sprawdzisz się w roli eksperta w inspekcjach nadzorujących instalacje służące ochronie środowiska przy wdrażaniu planów gospodarki, kontrolując stosowanie norm i przepisów prawa. Ponadto doskonałą perspektywą jest praca w placówkach zajmujących się praktycznymi aspektami ochrony środowiska przyrodniczego i recyklingu. Co więcej, świetną alternatywą dla Ciebie będzie możliwość wykorzystania zagadnień prawnych podczas konsultingu środowiskowego, czyli ekspertyz oddziaływania czynników na środowisko. Oprócz tego masz szansę na rozwój zawodowy w laboratoriach, ośrodkach badawczych czy pracowniach, które w swojej strukturze organizacyjnej mają obowiązek stworzyć komórkę zajmującą się ochroną środowiska i sprawowaniem kontroli nad przestrzeganiem regulacji prawnych.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku prawo ochrony środowiska znajdzie zatrudnienie w/jako:
Przy rekrutacji na prawo ochrony środowiska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące dokumenty: dyplom licencjacki z zakresu ochrony środowiska i dziedzin pokrewnych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek prawo ochrony środowiska prowadzony jest przez:
MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA