DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA studia-kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Diagnostyka molekularna to nowa, prężnie rozwijająca się gałąź diagnostyki, która umożliwia rozpoznanie mutacji genowych, które w przyszłości mogą doprowadzić do różnorodnych chorób, w tym nowotworowych. Współcześnie, dyscyplina ta zyskuje coraz większą popularność i wzbudza zainteresowanie wśród świadomych i dbających o swoje zdrowie, pacjentów.
W związku z tego typu tendencjami, wprost proporcjonalnie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy zajmowaliby się przeprowadzaniem tego typu badań i mieli bogatą wiedzę na temat technik i metod stosowanych w tego typu diagnostyce. Jako odpowiedź na potrzeby stawiane przez współczesny rynek pracy powstały niezwykle perspektywiczne i interesujące studia na kierunku diagnostyka molekularna. Ich program skierowany jest do wszystkich absolwentów studiów wyższych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę z biologii oraz biochemii i związać swoją przyszłość z pracą laboratoryjną.
 
Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku diagnostyka molekularna?
 
W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu wielu aspektów składających się na bogatą dyscyplinę, jaką jest biologia molekularna. Jako student będziesz uczestniczył w licznych zajęciach z obszaru zaawansowanej biologii, fizyki oraz chemii. Nauczysz się metod biochemicznych i analitycznych, których poznanie jest niezbędne do podjęcia pracy laboratoryjnej.
Ponadto, dowiesz się więcej na temat nowoczesnych technologii informatycznych, stosowanych w diagnostyce molekularnej. Oprócz wiedzy teoretycznej będziesz miał okazję rozwinąć swoje umiejętności praktyczne.
Dzięki dostępowi do nowocześnie wyposażonych laboratoriów dostaniesz możliwość zapoznania się z działaniem aparatur badawczych oraz specyfiką pracy w tym zawodzie. Dodatkowo, skupisz się na pogłębianiu swoich zdolności językowych na lektoracie z wybranego przez siebie języka obcego, co umożliwi Ci podjęcie pracy w międzynarodowym środowisku.
 
Jaka praca po tym kierunku?
 
Po ukończeniu studiów na kierunku diagnostyka molekularna będziesz miał gruntowną wiedzę z zakresu biologii i chemii oraz stosowania metod biochemicznych, analitycznych oraz bioinformatycznych. Zdobycie wszechstronnego wykształcenia sprawi, że bez problemu znajdziesz zatrudnienie w swoim zawodzie. Jako absolwent tego przyszłościowego kierunku możesz pracować w różnego rodzaju laboratoriach badawczych, szczególnie jako specjalista lub konsultant.
Ponadto, idealnie sprawdzisz się jako pracownik laboratoriów kryminalistycznych, analitycznych lub kontrolnych. Równie ciekawym rozwiązaniem jest związanie swojej przyszłości zawodowej z branżą spożywczą, farmaceutyczną lub kosmetyczną. Co więcej, znajdziesz zatrudnienie w przedsiębiorstw zajmujących się obrotem materiałem biologicznym. Dzięki znajomości języka obcego masz także szansę na karierę międzynarodową.
 

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem kierunku diagnostyka molekularna w procesie rekrutacji musisz przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych z obszaru pokrewnych nauk.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA:

 • wiedza biologiczna
 • wiedza chemiczna
 • znajomość metod analitycznych, biochemicznych i bioinformatycznych
 • znajomość nowoczesnych technologii informatycznych
 • znajomość języka obcego
 • znajomość specjalistycznej terminologii branżowej
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy

Jak wyglądają studia na kierunku diagnostyka molekularna?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek diagnostyka molekularna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku diagnostyka molekularna będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć akademickich. W siatce zajęć znajdą się przedmioty związane z tematyką biologiczną, chemiczną czy medyczną. Oto wybrane z nich:

 • diagnostyka molekularna w biologii rozwoju
 • metody analizy białek
 • metody wysokoprzestrzenne
 • metody inżynierii genetycznej

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku diagnostyka molekularna zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student nauczysz się przeprowadzać analizę diagnostyczną i poznasz zaawansowane metody biochemiczne. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczą i laboratoryjną, stosowaną w celach diagnostyczną. Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk zawodowych, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia drugiego stopnia na kierunku diagnostyka molekularna będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA:

 • laboratoria badawcze
 • laboratoria analityczne
 • laboratoria kryminalistyczne
 • branża spożywcza
 • branża kosmetyczna
 • branża farmaceutyczna
 • przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem materiałem biologicznym

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DIAGNOSTYKA MOLEKULARNA

Komentarze (0)