Współcześnie wiele osób słysząc administracja myśli „nuda” - dlaczego? Ponieważ wielokrotnie każdy z nas miał do czynienia z osobami pracującymi w biurze, zwykle od 8 do 16, zmagając się z wieloma papierami, segregatorami i pismami.
Wielu z nas błędnie myśli, że nic innego na takich studiach nie będzie a osoba, która podejmuje je musi być spokojna i lubić taki charakter pracy. Nic bardziej mylnego. Poznańskie uczelnie chcą przeciwstawić się takiemu błędnemu i krzywdzące mu myśleniu o właśnie tym kierunku studiów.
Profesorowie wyższych uczelni robią co mogą, by program studiów na kierunku administracja przedstawić w jak najatrakcyjniejszej formie i przekonać młodych ludzi do wyboru administracji. O czym tak właściwie jest ten kierunek?
Administracja uczy, w jaki sposób kierować firmą i jej dokumentami, by uniknąć niepożądanych problemów z prawem i urzędami kontrolującymi podmioty gospodarcze. Wybierając ten kierunek należy nastawić się na naukę wielu przepisów, zapamiętanie reguł i kodeksu prawnego oraz spędzanie wielu godzin nad tabelami i matematyką.
Administracja jednak jest kierunkiem interdyscyplinarnym, co oznacza, że łączy w sobie elementy nauk ścisłych i humanistycznych. Dzięki temu większość kandydatów po maturze, może starać się dostać na ten właśnie kierunek.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie wyższe w Poznaniu mają w swojej ofercie przedmioty, które pozwolą absolwentowi kierunku administracja zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, by poradzić sobie w przyszłej pracy jako specjalista do spraw administracji. Ciągle rozrastający się program zawiera w sobie elementy prawa, nauk społecznych, a także matematyki i nauk ścisłych.
Ponadto, student tego kierunku pozna niezbędne przepisy oraz schematy postępowania w poszczególnych sytuacjach, by poradzić sobie w późniejszej pracy jako administrator. Niestraszne mu będą kruczki prawne i zawiłości paragrafów – studiując ten kierunek, będzie to chleb powszedni. Poznańskie uczelnie wyższe na pierwszym miejscu stawiają jakość kształcenia, by absolwenci tych szkół poradzili sobie nawet z najtrudniejszym wyzwaniem.
Na liście przedmiotów do zaliczenia znajdują się na przykład:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Jedną z ważniejszych cech jaką powinien posiadać kandydat na te studia jest zamiłowanie do porządku i systematyczność. To właśnie te cechy są pomocne w pracy dobrego administratora danych.
Porządek, skrupulatnie trzymany w dokumentach i segregatorach, ułatwi pracę zarówno biura jak i pracowników firmy. systematyczność natomiast pozwala na zapobieganiu sytuacjom stresowym, a w razie kontroli każdy dokument będzie miał swoje miejsce.
Ponadto dobrze jest, by kandydat na te studia miał zdolności matematyczne i informatyczne – wiele danych przechowywanych jest w komputerach, używając do tego odpowiednich programów a znajomość takich programów jak Excel, może ułatwić przyszłą pracę absolwenta tego kierunku.
Młody człowiek wybierając administrację powinien odznaczać się odpowiedzialnością w swoim działaniu – prowadzenie dokumentacji firm jest zajęciem, które można określić jako rzetelne – dojrzałość w opisywaniu działań podmiotów gospodarczych, fakturowanie czy prowadzenie ksiąg to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Student tego kierunku dowie się czym jest administracja, a razem z nią prawo oraz struktury nauk społecznych. Pozna także niezbędne zagadnienia związane z Rzeczpospolitą Polską, jej systemie i organach władzy oraz organizacjami rządowymi i samorządowymi.
Dowie się także czym jest Unia Europejska, a także związane z nią prawo polskie i międzynarodowe, jej struktury i niezbędne słownictwo. Studiując administrację słuchacz dowie się jakie są ogólne zasady tworzenia i rozwoju form przedsiębiorczości, potrafiąc wykorzystać zdobytą wiedzę do samodzielnego podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Umiejętności
Studiując ten kierunek można dowiedzieć się, jak wykorzystać zebraną wiedzę w zakresie analiz procesów i zjawisk politycznych, prawnych i gospodarczych. Poznane normy i reguły pozwolą na rozwiązanie zadań z zakresu dziedzin nauk prawnych i ekonomicznych, a terminologia związana z administracją nie będzie stanowiła dla studenta problemu.
Świadomy swoich mocnych stron będzie wykorzystywał nabyte umiejętności w celu pogłębiania i rozwijania swoich talentów. W trakcie studiów słuchacz dowie się jak przygotować niezbędne dokumenty w oparciu o kodeksy, przepisy i prawo, a wystąpienia publiczne nie będą stanowić żadnej przeszkody.
Kompetencje społeczne
Zdobyte w trakcie kształcenia umiejętności i wiedza, pozwolą przyszłemu absolwentowi administracji podjąć pracę zarówno jako jednostka, jak i część zespołu profesjonalistów. Rozbudzona w nim świadomość ciągłego doskonalenia pozwoli na kontynuowanie nauki z zakresu administracji i nauk społecznych.
Zdolności interpersonalne poznane na studiach pozwolą mu na obejmowanie wysokich stanowisk kierowniczych, z powodzeniem radząc sobie jako lider. Ukończone studia nauczą go kreatywnego myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.