Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Administracja w Poznaniu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku administracja najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:nhistoria, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Jak wygląda rekrutacja na kierunek Administracja w Poznaniu? Aby dołączyć do studentów pierwszego roku należy przejść przez konkurs świadectw. A jakie przedmioty brane są pod uwagę? Historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni. Wymagania na Administrację w Poznaniu wydają się dość szerokie, także ze względu na szeroki zakres wiedzy do przyswojenia w toku nauki.
Administracja Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - przedmioty maturalne
W rekrutacji na kierunek administracja w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 2023/2024 pod uwagę są brane trzy przedmioty maturalne. Kandydaci na ten kierunek studiów w tej uczelni wyższej muszą wykazać znajomością języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Ponadto powinni oni wybrać jeden przedmiot spośród: historia, matematyka albo wiedza o społeczeństwie. dowiedz się więcej
Rekrutacja na administrację w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Poznaniu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Program nauczania na kierunku administracja w Poznaniu będzie oscylował wokół takich zagadnień, jak: ekonomia, prawo UE, prawo spółek, prawo konkurencji czy legislacja w administracji. Studenci poznają struktury UE oraz nauczą się rozwiązywania problemów administracyjnych. Ponadto rozwiną umiejętności z zakresu organizacji biurowej oraz nauczą się posługiwania środkami informacyjnymi.
Administracja należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 9,7 tys. kandydatów (o 602 więcej niż rok wcześniej).
Praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w administracji publicznej, Urzędzie Skarbowym, administracji sądowej, służbach mundurowych, instytucjach unijnych oraz w agencjach rządowych.
Program studiów i przedmioty
Uczelnie wyższe w Poznaniu mają w swojej ofercie przedmioty, które pozwolą absolwentowi kierunku administracja zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, by poradzić sobie w przyszłej pracy jako specjalista do spraw administracji. Ciągle rozrastający się program zawiera w sobie elementy prawa, nauk społecznych, a także matematyki i nauk ścisłych.
Ponadto, student tego kierunku pozna niezbędne przepisy oraz schematy postępowania w poszczególnych sytuacjach, by poradzić sobie w późniejszej pracy jako administrator. Niestraszne mu będą kruczki prawne i zawiłości paragrafów – studiując ten kierunek, będzie to chleb powszedni. Poznańskie uczelnie wyższe na pierwszym miejscu stawiają jakość kształcenia, by absolwenci tych szkół poradzili sobie nawet z najtrudniejszym wyzwaniem.
Na liście przedmiotów do zaliczenia znajdują się na przykład:
Ogólne cele kształcenia
Studia na kierunku administracja to kierunek kształcenia przygotowujący studentów do pracy np. w dziale administracyjnym w firmie, organizacji rządowej lub samorządowej. Program ten obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą m.in. zarządzania, organizacji, finansów i prawa. Przykładowe przedmioty, które są nauczane na tych studiach, to: podstawy administracji publicznej i prywatnej, ekonomia, prawo administracyjne i pracy, marketing, rachunkowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, negocjacje, psychologia organizacji i komunikacja społeczna.
Absolwenci administracji mają również rozwinięte umiejętności analityczne, dzięki którym są w stanie analizować dane i sytuacje oraz podejmować trafne decyzje. Są oni także bardzo dobrze zaznajomieni z przepisami prawa administracyjnego i pracy, co pozwala im na skuteczne zarządzanie różnymi aspektami pracy w organizacji. Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką posiadają absolwenci administracji, jest umiejętność efektywnego zarządzania zespołem.
Po ukończeniu studiów na kierunku administracja, absolwenci są przygotowani do pracy w różnych dziedzinach związanych z administracją, zarządzaniem i organizacją. Mogą pracować m.in. w sektorze publicznym, prywatnym lub non-profit, a ich umiejętności są przydatne w różnych dziedzinach, takich jak finanse, marketing, HR czy zarządzanie projektami. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, są przygotowane do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Gdzie studiować na kierunku administracja w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu, Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku administracja, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje 100 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UAM oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 4600 zł do 7140 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek administracja - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Rekrutacja na poszczególne kierunki studiów odbywa się w ramach limitu miejsc – kandydaci przyjmowani są przez uczelnie na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, podczas którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku administracja w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 100
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Osoby, które chciałyby rozpocząć bezpłatna naukę, mogą zdecydować się na podjęcie studiów w trybie stacjonarnym w uczelni publicznej. Za niestacjonarne studia w publicznej szkole wyższej oraz za studia w prywatnych uczelniach najczęściej należy zapłacić.
Administracja studia w Poznaniu - ceny 2023
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 4600 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu – od 5100 zł
-
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu – 7140 zł
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu – od 4800 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są przez uczelnie w indywidualnie ustalonym terminie – kandydaci informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się na wybrane kierunki studiów otrzymują poprzez system IRK lub ERK. Dzięki temu mogą oni poznać nie tylko decyzję wybranej szkoły wyższej, ale również liczbę punktów, zdobytych przez nich podczas postępowania kwalifikacyjnego, a także miejsce, które zajmują na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 18.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne składać można w sposób, który dopuszcza dana szkoła wyższa – zazwyczaj zakwalifikowani kandydaci mogą doręczyć je osobiście, bezpośrednio w siedzibie wybranej uczelni. Czasem jednak niektóre szkoły wyższe umożliwiają kandydatom dostarczenie kompletnych zestawów za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej zaraz po opublikowaniu przez daną uczelnię wyników rekrutacji – oznacza to, że termin przeznaczony na dostarczenie plików jest ustalany indywidualnie przez szkołę. Kandydaci mają na to zazwyczaj kilka dni. Należy pospieszyć się z dopełnieniem wszystkich niezbędnych formalności, ponieważ spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – od 18.07.2023 do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Administracji?
Absolwenci studiów na kierunku Administracja wyróżniają się wiedzą, na którą składają się zagadnienia obszaru nauk o prawie i administracji oraz nauk ekonomicznych, jak również umiejętnościami prowadzenia działalności gospodarczej, sprawnego posługiwania się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, a także posługiwania się regułami logicznego myślenia. Takie wykształcenie stanowi przepustkę do wejścia na współczesny rynek pracy, który coraz częściej zwraca uwagę na interdyscyplinarność oraz zdolność wykorzystywania wiedzy w praktycznym działaniu. Osoby kończące naukę przygotowane są do pracy w administracji publicznej oraz prywatnej. Mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: urzędach miast i gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, urzędach wojewódzkich, urzędach pracy, Kuratorium Oświaty, czy Państwowej Inspekcji Pracy. A jak prezentują się zarobki absolwentów tego kierunku?
Średnie zarobki absolwentów Administracji w 2023 roku:
-
specjalista administracji publicznej – 4320 złotych
-
specjalista ds. administracyjnych – 4200 złotych
-
naczelnik wydziału w administracji państwowej – 6560 złotych
-
dyrektor ds. administracyjnych – 7780 złotych
Czy warto iść na Administrację?
Administracja jest kierunkiem, który dostarcza wiedzy i umiejętności potrzebnych oraz wymaganych w wielu zawodach. Jest kierunkiem, w którym spotykają się zagadnienia zarządzania, prawa, czy ekonomii, które razem stanowią mocną podstawę do wejścia na współczesny rynek zatrudnienia. Co równie ważne, kierunek ten rozwija coraz częściej poszukiwane kompetencje społeczne. Jakie? Między innymi: pracy w grupie, organizowania zespołów pracowniczych oraz kierowania nimi, a także określania priorytetów służących realizacji zadań.
Gdzie warto studiować Administrację?
Kandydaci na studia w Poznaniu, którzy planują wybrać Administrację mają do wyboru trzy uczelnie, które oferują w swoich katalogach ten kierunek. Wśród nich znajduje się uczelnia publiczna.
Administracja studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również uczelnie niepubliczne. Na edukacyjnej mapie stolicy Wielkopolski nie brakuje tych, które proponują studia w zakresie omawianego przez nas kierunku. Co warto jednak zaznaczyć, osoby podejmujące w nich naukę muszą przygotować się na opłaty związane z kształceniem, niezależnie od tego na jaką formę odbywania zajęć się zdecydują.
Administracja studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Poznaniu:
-
Uniwersytet WSB Merito
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności