Nauczanie przyrody studia - kierunek studiów
Dla kogo ten kierunek
Masz dobry kontakt z dziećmi, a Twoim ulubionym przedmiotem w szkole zawsze była przyroda? Jeśli masz już za sobą studia pierwszego stopnia – najlepiej pedagogiczne, i chciałbyś poszerzyć swoje możliwości na rynku pracy, bądź po prostu spełniać się zawodowo właśnie w tę stronę, studia podyplomowe na kierunku nauczanie przyrody mogą okazać się odpowiednimi dla Ciebie!
Są one przeznaczone dla absolwentów szkół wyższych z uprawnieniami pedagogicznymi, którzy legitymują się dyplomem licencjata bądź magistra z kierunków takich jak biotechnologia, geografia, biologia, chemia, fizyka, geologia i kierunkach pokrewnych. Są więc one jasno skierowane do nauczycieli planujących uczyć przedmiotu „przyroda” w szkołach podstawowych, gimnazjach lub liceach. Jako absolwent tego kierunku powinieneś być w stanie samodzielnie planować, organizować i realizować zajęcia przyrodnicze, zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Twoja dotychczasowa wiedza na temat przyrodoznawstwa zostanie usystematyzowana i uporządkowana – również w zakresie nowoczesnych technik nauczania.
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku nauczanie przyrody: biologia, chemia, fizyka, astronomia.
Jeśli podejmiesz się studiów na kierunku nauczanie przyrody, w programie możesz spodziewać się zajęć z dziedzin nauki takich jak nauka o Ziemi, biologia, fizyka, chemia, ale i nauki humanistyczne. Jako student będziesz zatem uczęszczał na zajęcia takie jak biologia człowieka, chemia w życiu codziennym, podstawy fizyki, topografia, multimedia w nauczaniu przyrody, środowisko geograficzne, regionalne elementy krajobrazu Polski, organizmy w środowisku przyrodniczym, obserwacje astronomiczne, dydaktyka przyrody, zjawiska fizyczne w przyrodzie, edukacja środowiskowa i zdrowotna czy biogeoróżnorodność w przyrodzie. Będziesz również potrafił zdiagnozować rozwój ucznia, przeprowadzić ewaluację procesu kształcenia – czyli robić uczniom to, czego oni najbardziej nie lubią: testy, klasówki, kartkówki. Poznasz również, czym jest filozofia przyrody, podstawy prawa oświatowego oraz tajniki konstruowania programu nauczania przyrody. Teoretyczna wiedza będzie poparta praktykami odbywanymi w szkołach.